Kanser tedavisinde akıllı radyoterapi dönemi

Aralık 2, 2023 gelenekselhaber 0

Tıp dünyasının tedavi aradığı en değerli hastalıkların başında kanser geliyor. Dünyada son devirlerde akıllı radyoterapinin öne çıktığını söyleyen Medicana Ataşehir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi uzmanı Prof. Dr. Sedat Koca, direkt tümörü maksat alan radyoterapi teknolojisi ile sağlıklı dokuların çok daha az ziyan gördüğünü belirtiyor. Üstelik hastaya eş anlı görüntüleme imkânı sunan akıllı radyoterapi, her kanser çeşidi için uygulanabiliyor.

Menopoz dönemini sağlıklı geçirmenin yolları

Aralık 1, 2023 gelenekselhaber 0

Menopoz bayanlarda kalp hastalıkları, kemik erimesi ve birçok sıhhat meselesine yol açabilir. Bu sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için her bayanın bu özel periyoda hazırlıklı olması ve yaratacağı güçlü tesirleri azaltmasının kıymetli olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, “Menopoz her bayan için doğal bir süreç. Lakin menopoz devrini en sağlıklı biçimde geçirmek için ömür alışkanlıklarında kimi değişiklikler yapılmalı” dedi. 

Yalnızlığın ilacı dijital detoks!

Aralık 1, 2023 gelenekselhaber 0

Yalnızlığın ‘hoş olmayan öznel ruhsal durum’ olarak tanımlandığını lisana getiren uzmanlar, literatürde de duygusal, toplumsal, kronik, süreksiz ve kültürel üzere tiplerinin tanımlandığını söylüyor.

Öfkenizi lontrol etmenin 10 etkili yolu!

Aralık 1, 2023 gelenekselhaber 0

Gün içerisinde kaç kez kendinizi ‘sesinizi yükseltmiş, çenenizi ve yumruklarınızı sıkmış, kaşlarınızı çatmış buluyorsunuz? Ya da kalp atışlarınız hızlanmış, sondan çok terlemiş, başına ağrı saplanmış ve fizikî olarak titrerken! Pek çok kişi ‘sayısız kere’ diyor elbet; çünkü son yıllarda süratle yaygınlaşan, çağdaş çağın yaygın tasası haline dönüşen öfke sorunu 7’den 70’e herkesi tesirine almış durumda!

Uyku Esnasında Kilo Vermeyi Sağlayan 12 Etkili Yöntem

Aralık 1, 2023 gelenekselhaber 0

Kilo vermek ve ülkü kiloda kalmak sağlıklı bir hayatın birinci basamağını oluşturuyor. Ülkü kiloyu korumak kadar hareketli bir hayat da pek çok önemli hastalığın oluşmasını engelliyor. Günlük hayatta uygulanacak çok kolay ve tesirli teknikler kilo vermede başarılı sonuçlar alınmasını sağlayabiliyor.

İyi bir kahvaltı zihni güçlendiriyor

Aralık 1, 2023 gelenekselhaber 0

Güne kahvaltıyla başlamak büyüyen beden ve beyin için en gerekli şey. Bilhassa beyin, glukoza yani şekere ihtiyaç duyuyor. İstikrarlı ve nizamlı beslenme olmadığı vakit beyin de başka sistemler üzere yeteri kadar verimli çalışamıyor.