Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. SabancıDx, AgeSA ve Bulutistan Türkiye’nin en büyük bulut dönüşüm projelerinden birine imza attı

SabancıDx, AgeSA ve Bulutistan Türkiye’nin en büyük bulut dönüşüm projelerinden birine imza attı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Türk mühendislerinin yetkinlikleriyle hayata geçirilen Hibrit Bulut Altyapı Taşıma Projesi ile ferdi emeklilik ve hayat sigortası kesiminin başkan kuruluşlarından AgeSA’nın altyapısı Bulutistan ortamına kesintisiz hizmet akışı ile taşındı. AgeSA’nın altyapısını süreç boyunca hiçbir aksama yaşamadan yeni bulut ortamına taşıyan SabancıDx, öbür şirketlere örnek oluşturacak bu proje ile Türkiye’de dijital altyapının güçlendirilmesine değerli bir katkı sağladı. 

 

Türkiye’nin öncü teknoloji şirketi SabancıDx, hibrit bulut altyapı yatırımları, Yapay Zeka Dayanaklı Hibrit Bulut Tahlil Merkezi, stratejik iş birlikleri ve teknoloji programları ile uçtan uca bulut tahlillerine odaklandı. SabancıDx, ferdî emeklilik ve hayat sigortası bölümünün başkan kuruluşlarından AgeSA’nın altyapısını Türkiye’nin birinci yerli bulut hizmet sağlayıcısı Bulutistan ortamına kesintisiz bir biçimde taşıdı. Operasyonel harikalığın en üst düzeyde tutulduğu proje ile Türkiye’deki en büyük bulut geçiş örneklerinden birine imza atıldı.

 

Türk mühendisler imza attı  

Türk mühendislerin yaklaşık 8 ay çalıştığı projede altyapının yeni data merkezine geçirilmesi hem SabancıDx hem de bulut pazarı için kritik kıymet taşıyor. Bu süreçte gerçekleştirilen konteyner idare platformunun değişimi ve 100’e yakın uygulamanın yeni mimariye taşınması projenin en dikkat çeken hususları ortasında yer alıyor. 

 

Proje kapsamında, ODM (Olağanüstü Durum Merkezi) dahil 800’e yakın sunucunun taşınması sağlanırken; ortalama 5 bin vCPU, 1.5 PB disk ve 30 terabayta yakın RAM’in transferi gerçekleştirildi. Yeni konteyner idare platformuna ise 150’ye yakın servis taşındı.

 

Kesintisiz geçiş ile tamamlandı

Projenin teknoloji bacağına liderlik eden SabancıDx, AgeSA’nın mevcut data merkezinden Bulutistan ortamına geçişini sanallaştırma teknolojisi ile gerçekleştirerek finansal verimlilik oluşturulmasına katkı sağlarken geçiş anından itibaren sistem kesintilerini engelleyerek müşteri hizmetleri verimliliğini en yüksek noktaya çıkarmayı başardı.

 

Bu projeyle uzun yıllardır dijitalleşmeyi merkezine alan AgeSA’nın sigorta bölümünde teknolojiyi kullanma esnekliği, müşteri memnuniyeti ve iş süreçlerinin aktifliğinin arttırılması sağlandı. SabancıDx’in güçlü teknolojik altyapısı, öncü dijital yatırımları ve aktif süreç idaresiyle AgeSA, Türkiye’nin en büyük 3 internet servis sağlayıcısı ile kapalı network erişimi ve internet erişiminde çalışmaya başladı.

 

Network ve internet ağ yapısının yenilenerek veri erişim oranlarının %100 arttırılmasıyla; AgeSA çevresel güvenlik, güç güvenliği, internet erişim güvenliği ve data güvenliği alanında daha güçlü hale geldi. AgeSA’nın sistemsel bilgilerini, süreç boyunca hiçbir aksama yaşamadan hibrit buluta taşıyan SabancıDx, 100’ün üzerinde sistemi konsolide ederek AgeSA’ya %20,6 kaynak tasarrufu sağladı.

 

“Bulut teknolojileri şirketler için kaçınılmaz bir ihtiyaç”

Bulut bilişimde dönüştürücü bir yaklaşım sunduklarını belirten SabancıDx Genel Müdürü Tevfik Kor, “SabancıDx olarak müşterilerimize, değişen ve dönüşen rekabet ortamında, tecrübeli takımımız ve güçlü ekosistemimizle bulut teknolojileri ve yönetilen hizmetler alanında muhtaçlık duydukları tüm tahlilleri, tek bir noktadan ve uçtan uca sağlıyoruz. İnovasyonun çok süratli gerçekleştiği bu periyotta, global pazar büyüklüğü 2027’de 1 trilyon doları aşması beklenen bulut teknolojilerini Türkiye’de de şirketler için büyük rekabet avantajı sağlayacak kaçınılmaz bir gereksinim olarak görüyoruz. AgeSA ve Bulutistan ile Türkiye’nin en büyük bulut dönüşüm projelerinden birini gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Yol arkadaşlığı yaptığımız şirketleri geleceğe hazırlamaya ve potansiyellerini en düzgün halde kullanabilmelerini sağlayan tahliller sunmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Performans %25 artarken, maliyetler %20 azalacak

İş süreçlerini güzelleştirmek, daha verimli hale getirmek, müşterilerine daha süratli ve inançlı hizmet sunabilmek için gerçekleştirdiği dijitalleşme çalışmalarına bir yenisini daha eklediklerini belirten AgeSA İş Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı A. Fahri Arkan sözlerine şöyle devam etti: “Bulut bilişim teknolojileri, iş süreçlerimizi optimize etmek, müşteri tecrübesini geliştirmek ve rekabet avantajı elde etmek için büyük değer taşıyor. Son periyotta programlama lisanlarının esnekliği ve aktifliği, bulut teknolojileri ve yapay zekânın bir ortaya gelmesi sigorta kesiminde esaslı bir dönüşüme yol açtı. Türkiye’de Türk mühendisleri tarafından en az kesinti ve maliyetle gerçekleşen proje büyük bir muvaffakiyet örneği. Projeyle dataların olağan yedeklenmesinin yanı sıra bölgesel yedeklilikler sağlanarak MPLS, internet altyapısının ve ses erişim oranlarının %100’lerde olması amaçlandı. 100 yakın uygulama yeni versiyona taşındı. Platformun değişimi ve yeni versiyonla; AgeSA uygulamalarının erişimi ve kullanılabilirliği yüksek, daha inançlı bir ortamda çalışması sağlandı. Proje yılın ikinci yarısında tamamlanacak. Buluta taşıma projesiyle yalnızca altyapı teknolojimizin yenilenmesiyle kalmayacak; birebir vakitte kapasite esnek ve ölçeklenebilir hale gelmesini, performansın yükseltilmesini, sistem güvenliğin artmasını ve maliyetlerin düşmesini de sağlayacak. Proje tamamlandığında performansta %25 artış, maliyetlerde ise %20 civarında azalma bekliyoruz. SabancıDx ve Bulutistan’la birlikte Türkiye’nin en büyük bulut dönüşüm projelerinden birine imza atmanın gururunu yaşıyoruz.” 

 

Bulutistan Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, “Türkiye’nin sigorta bölümünde önder kurumlarından biri olan AgeSA’nın teknoloji altyapı dönüşüm projesi Bulutistan ve SabancıDx’in profesyonel yaklaşımları sayesinde planlanan müddette, mevcut hizmet akışında rastgele bir kesintiye gidilmeden, devam eden projelerde ‘kod geliştirme’ süreçleri dahi askıya alınmadan, Türkiye’nin sigorta bölümündeki en büyük dijital dönüşüm, buluta geçiş projesi olarak hayata geçirildi. Bulutistan’ın Türkiye’de bulunan regülasyonlara uyumlu, yüksek güvenlikli, coğrafik yedekliliğe sahip bilgi merkezlerindeki en aktüel teknolojiye sahip bulut altyapısı üzerinden sağlanan hizmetlerle AgeSA’nın bu değerli buluta geçiş projesinin bir paydaşı olmaktan ötürü çok büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 

Türkiye’de bulut pazarı 400 milyon dolara ulaşacak

Pazar araştırmalarına nazaran dünya çapında genel bulut hizmetlerinin 2024’te %20,4 oranında büyüyerek 678 milyar dolara ulaşacağı, 2027’de ise pazarın 1 trilyon doları aşacağı öngörülüyor. Türkiye’deki genel bulut hizmetleri pazar büyüklüğünün 2024 yılında 280 milyon doları bulması, 2027’de ise 400 milyon dolara çıkması bekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir