Rosatom yıllık izotop ürünleri ihracatını %15 artırdı

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un sıhhat teknolojileri ünitesinin bir modülü olan V/O Isotop A.Ş, 2023 yılında yıllık izotop eserleri ihracatını %15 artırdı. İhracat artışı, Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerdeki müşterilerle imzalanan anlaşmalarla sağlandı. Bilhassa Çin ve Hindistan’daki işletmelerle yapılan muahedeler sayesinde bu ülkelerdeki gelir, sırasıyla bir buçuk ve üç kat arttı.

İzotop eserlerinin tedarik coğrafyası da genişledi. Yıllar sonra, bir küme kobalt-60 bazlı Rus eseri Orta Doğu’daki ışınlama merkezlerine teslim edildi. Teknesyum-99 jeneratörü Macrotech’in Belarus’a ve Rus üretimi galyum-68 jeneratörünün Kazakistan’a kesintisiz tedariki sağlandı. 

Latin Amerika ülkeleriyle iş birliği de genişletildi. Ocak 2024’te Küba’daki klinikler, kardiyovasküler ve onkolojik hastalıkları tespit etmek için kullanılan tanıya yönelik molibden-99 izotopu ve tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi için kullanılan ve şahsa özel tedaviyi temel alan teranostik izotop iyot-131’in birinci sistemli teminine başladı. 2023 yılında Brezilya ile de tıbbi eserlerin tedariki için 5 yıllık bir kontrat imzalanmıştı.

V/O Isotop A.Ş Genel Müdürü Maxim Kushnarev bahisle ilgili olarak şunları kaydetti: “Yeni ortaklarla iş birliğinin geliştirilmesi ve bu bölgelere hayat kurtaran izotopların tedarik edilmeye başlaması, uzmanlaşmış tıbbi bakıma erişimi güzelleştirecek ve yüz binlerce hayatın kurtarılmasına yardımcı olacaktır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*