Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Rosatom, hidrojen depolaması ve taşıması için ultra yüksek basınçlı silindirler geliştirdi

Rosatom, hidrojen depolaması ve taşıması için ultra yüksek basınçlı silindirler geliştirdi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un yakıt ünitesinin bir modülü olan Novouralsk bölgesindeki sanayi tesisi NPO Centrotech’den uzmanlar, 700 atmosfer (68,9 megapaskal) çalışma basıncına sahip, hidrojenin depolanması ve taşınması için çeşitli hacimlerde metal kompozit silindir prototipleri geliştirdi, üretti ve muvaffakiyetle test etti.

Ultra yüksek basınçlı metal kompozit silindirler listesinde 50 litre hacimli hidrojen depolamaya ve taşımaya yönelik bir prototip silindir de yer alıyor. Bu eşsiz silindir, Rosatom’un Kompozit Kısmı bünyesindeki şirketler tarafından üretilen materyal ve bileşenlerden oluşuyor. Silindir, alüminyum alaşımdan yapılmış ve özel olarak tasarlanmış bir astara (iç sızdırmazlık katmanı) ve Rosatom Kompozit Bölümü’ne bağlı şirketlerin seri üretimini yaptığı karbon fiberden yapılmış destek bobinine sahip.

50 litrelik prototip metal-kompozit silindirin testi silindirin, 700 standart atmosfer çalışma basıncına sahip bir silindir için tüm mecburî gereklilikleri karşıladığını doğruladı. Test sırasında prototip, gerekli direnç marjını gösterdi (2.4’lük bir teminat faktörü ile azamî yüklere dayandı) ve döngüsel yüklere karşı güçlü olduğunu ispatladı.

NPO Centrotech’in mühendislik ve teknolojik yaklaşımları, hidrojen yakıtlı araçlar da dahil olmak üzere hidrojenin depolanması ve taşınmasına yönelik büyük hacimli ultra yüksek basınçlı metal-kompozit silindirleri içerecek bir endüstriyel tahlil ve genişletilmiş bir eser yelpazesi üretmek için kullanılabiliyor. Rosatom’un Kompozit Kısmı uzmanları, planlanan ultra yüksek basınçlı metal-kompozit silindirlerin seri üretim sürecindeki gelişmelere ve kelam konusu silindirlerin kullanıma ilgi duyduklarını belirttiler. 

Rosatom’un kompozit kısmının bir modülü olan şirketin Ticari Yöneticisi Alexander Kuralesov, bahisle ilgili olarak şunları belirtti: “Metal kompozit silindir üretimi, karbon elyaf tüketen kıymetli bir bölümdür. Varsayımlarımıza nazaran, 700 atmosferlik ultra yüksek basınçlı kompozit silindirlerin kullanımı, hidrojen yakıtlı araçların bir kesimi olarak hidrojen depolamak için standart ve kabul görmüş bir tahlil haline gelirken, talebi 2030 yılına kadar üç ila beş kat artacaktır.”

Bilgi notu: 

Hidrojen gücü, Rosatom’un bilimsel ve teknolojik gelişiminde öncelikli alanlar ortasında yer alıyor. Global iktisatta teknolojik başkan pozisyonunda bulunan Rosatom, düşük karbonlu teknolojilere geçişi de içeren global etraf gündemini desteklerken, tıpkı vakitte elektroliz üzere gelişmiş üretim metotlarından depolamaya ve yerli ve yabancı tüketicilere taşımaya kadar hidrojen tedarik zinciri boyunca yerli teknolojik yetkinliklerin oluşturulması manasına gelen ulusal hidrojen gücü gelişimi için stratejik bir program uyguluyor. Rosatom’un en büyük şirketleri, yeni gelişmiş elektroliz sistemleri de dahil olmak üzere bu alanda tesirli ve global olarak rekabetçi tahliller üzerinde çalışıyor.

Rosatom Elektrik Gücü Kısmı, 2021 yılından bu yana hidrojenin büyük ölçekli üretimi ve tüketimi için hidrojen gücü teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik büyük çaplı bir yatırım projesini hayata geçiriyor. Entegre proje, yüksek sıcaklıkta gaz soğutmalı reaktör (HTGR) ve hidrojen üretmek için kimyasal ve mühendislik sistemi (CES) içeren bir nükleer güç teknolojisi tesisi (NETP) geliştirmek için kullanılacak teknolojik tahlillerin üretilmesini (HTGR yakıt üretim teknolojisi ve metan dönüşüm teknolojisinin geliştirilmesi dahil); bir dizi yüksek verimli elektroliz tesisinin, yakıt elemanlarının, hidrojen depolama ve taşıma sistemlerinin geliştirilmesini ve hidrojen gücü işleyişi ve güvenliği için sistem dayanağı ile ilgili çalışmaları içeriyor.

NPO Centrotech, Rosatom’un Yakıt Bölümü’ne ilişkin bir sanayi sitesi şirketi olma özelliği taşıyor. Eşsiz nükleer, askeri, havacılık, petrol ve gaz ve enstrüman mühendisliği yetkinliklerine sahip şirketin uzmanlık alanını, uranyum zenginleştirme için gaz santrifüjlerinin yanı sıra genel hedefli endüstriyel eserlerin üretimi oluşturuyor. Centrotech, eser geliştirmeden imhasına kadar şirket içi tam bir teknolojik döngüye sahip.

Rosatom Yakıt Kısmı, nükleer yakıt üretiminin yanı sıra uranyum dönüştürme ve zenginleştirme şirketlerini, gaz santrifüjü üreticilerini ve araştırma ve tasarım şirketlerini de kapsıyor. Rus nükleer güç santrallerinin tek nükleer yakıt tedarikçisi olan kısım, 15 ülkedeki 70’ten fazla reaktöre, 9 ülkede araştırma reaktörlerine ve Rus nükleer filosunun tahrik reaktörlerine yakıt sağlıyor. Dünyadaki her 6 reaktör bu kısım tarafından üretilen yakıtla çalışıyor.

Rosatom Yakıt Kısmı, dünyanın en büyük zenginleştirilmiş uranyum üreticisi ve global kararlı izotop pazarının önderi pozisyonunda bulunuyor. Yakıt Kısmı, kimya, metalurji, güç depolama teknolojileri, 3D baskı, dijital eserler ve nükleer tesislerin devreden çıkarılması alanlarında faal olarak yeni işletmeler geliştiriyor. Yakıt Kısmı, Rosatom’un katkı teknolojileri ve elektrik depolama sistemleri için sanayi entegratörlerini içeriyor.

Rosatom’un Kompozit Kısmı, kompozit gereçlerin en büyük ulusal üreticisi, kompozit silindirler de dahil olmak üzere karbon fiber ve buna dayalı kompozit materyallerin üretiminde sanayi entegratörü olma özelliği taşıyor. Kısım, hammadde üretiminden bitmiş eserlere kadar büyük ölçekli kapasitelere sahip bulunuyor. Çağdaş bir araştırma ve geliştirme merkezi, PAN prekürsörü karbon elyafın ticari üretimi için tesislerin yanı sıra kumaş ve prepreg, fiberglas ve metal-kompozit silindirler de dahil olmak üzere kompozit gereçlerden yapılmış bitmiş eserlerin üreticilerini içeriyor. Kısım, ortalarında 15 bölgede 16 üretim tesisi bulunan 29 şirketten oluşuyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir