Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Rektör Prof. Dr. Budak, “Öğrencilerimize Ar-Ge kültürü kazandırıyoruz”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Öğrencilerimize Ar-Ge kültürü kazandırıyoruz”

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Ege Üniversitesi Karşıyaka Sağlık Bilimleri Fakültesi Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, program kapsamında Sıhhat Bilimleri Fakültesi Akademik Kurulu’na ve Bilim Şenliği’nin açılışına katıldı.

         Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Budak, Karşıyaka Sağlık Bilimleri Fakültesi Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesini ziyaret etti. Sağlık Bilimleri Fakültesi Akademik Şurasına katılan Rektör Prof. Dr. Budak, fakültenin akademik faaliyetlerini ve bilimsel projelerini kıymetlendirdi. Öğrencilerin projelerinin sergilendiği Bilim Şenliği’nin açılışını yaptı. Açılışa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, Bölüm Liderleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Öğrenci projelerinin sergilendiği bilim stantlarını gezen Rektör Prof. Dr. Budak, genç sağlıkçıların hazırladıkları projelerle ilgili bilgi aldı.

Bilim Şenliğinin açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bildiğiniz üzere 21. yüzyılın değişen dinamikleri ile birlikte yükseköğretim kurumlarının üstlendikleri fonksiyonlar; yeni stratejiler ve iş birlikleri çerçevesinde önemli bir dönüşüme uğramıştır. Global rekabetin ağır olarak yaşandığı günümüzde ülkeler; bu rekabetin gerisinde kalmamak için Ar-Ge çalışmalarına yük vererek, inovasyon sistemlerini çağın gereklerine uygun olarak revize etmeleri gerekmektedir. Bu manada üniversitemizde tahsillerine devam eden öğrencilerimizin Ar-Ge kültürü kazanmaları için bilim üretme ekosistemini başarılı bir formda oluşturarak sürdürülebilir hale getiriyoruz. Türk yükseköğrenimine örnek uygulamalar kazandıran tam akredite öğrenci odaklı bir araştırma üniversitesi olarak öğrencilerimizin projelerini en verimli halde hayata geçirmeleri ve gerekli takviyesi almaları ismine Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezini (AROM) kurduk. Burada gençlerimize Ar- Ge kültürü kazandırıyoruz. Bilgi ve teknoloji geliştirmeleri,  proje hazırlamaları, bu projeleri tescilleyerek ticarileştirmeleri tarafında kıymetli eğitimler veriyoruz” dedi.

“EÜ’de Öğrenci Proje Şenliği düzenlenecek”

Öğrenci Odaklı Üniversite misyonu doğrultusunda oluşturdukları Ar-Ge ekosisteminin meyvelerini vermeye devam ettiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr.  Budak, “Üniversitemiz TÜBİTAK 2209/A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programına yaptığı 293 müracaatın 196’sı kabul gördü. Ege Üniversitesi böylelikle başvurusu en çok kabul gören üniversite oldu. Ayrıyeten üniversitemiz programa en fazla müracaat yapan ikinci üniversite pozisyonunda yer aldı. TÜBİTAK 2209-B Öğrencileri Endüstriye Yönelik Araştırma Projeleri Takviyesi programında ise 38 müracaatının 24’ü kabul gördü. Bu manada en fazla proje başvurusu yapan ve projesi kabul gören ikinci üniversite olmayı başardı. TEKNOFEST’te öğrencilerimiz hazırladığı projeleri ile müracaat yaparak birçok muvaffakiyet elde etti. Bu manada yerleşkemizde öğrencilerimizin ulusal ve memleketler arası proje şenliklerine iştirakinde hayata geçirecekleri projeleri daha profesyonel ortamda hazırlanmaları ismine yerleşkemizde Öğrenci Proje Konutunu yaptık. Yakın vakitte açılışını gerçekleştireceğiz. 13 Mayıs 2024 tarihinde üniversitemizin 5 yıllık 10 yıllık Ar-Ge stratejisinin belirleneceği Ege Üniversitesi Ar-Ge Şurasını düzenleyeceğiz. Ayrıyeten 14 Mayıs 2024 tarihinde Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezimizin bulunduğu alanda Öğrenci Proje Şenliğini düzenleyeceğiz. Bilim Şenliğinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Bilim Şenliğinin sonunda öğrencilerle birlikte pasta keserek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir