Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Rektör Prof. Dr. Budak, “EÜ, uluslararası standartlarda bir dünya üniversitesi olduğunu kanıtladı”

Rektör Prof. Dr. Budak, “EÜ, uluslararası standartlarda bir dünya üniversitesi olduğunu kanıtladı”

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

EÜ’de ISO 9001 Kalite İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi Dokümanı Takdim Töreni

Kaliteyi içselleştirerek bir kültür haline getiren ve son yıllarda akreditasyon konusunda değerli atılımlar gerçekleştiren Ege Üniversitesinde (EÜ) “ISO 9001 Kalite İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi Dokümanı Takdim Töreni” düzenlendi. EÜ Fen Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen doküman takdim merasimine Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite üst idaresi, senato üyeleri, ünite kalite temsilcileri ile akademik-idari çalışanlar katıldı.

Kazanılan dokümanlarla Ege Üniversitesinin bir dünya üniversitesi olduğunu kanıtladığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “21. yüzyılda globalleşme ve bilgi teknolojilerinin süratli gelişimine paralel olarak eğitim alanında önemli dönüşümler meydana geldi. Tüm bu gelişmeler ışığında yükseköğretimin değişen yapısı içerisinde yaşanan rekabet, yükseköğretim kurumlarında kalitenin sorgulanmasını ve makul kalite teminat sistemlerinin gelişmesini de kaçınılmaz kıldı. Bizler de Ege Üniversitesi olarak global rekabetin gerisinde kalmamak ismine kalite kavramını bir kurum kültürü haline getirmek ve eğitim programlarımızı akredite etmek için kendimize gayeler belirledik ve bu amaçlar doğrultusunda ağır bir mesai harcadık. Kalite siyasetleri ekseninde yürüttüğümüz disiplinli çalışmalar sonucunda büyük bir muvaffakiyet ivmesi kaydedilerek programlarımızın yüzde 70’inden fazlasını akredite ettik. Gösterdiğimiz üstün çaba ve takip ettiğimiz güçlü stratejilerin akabinde; Kurumsal Akreditasyon Programı’na  dâhil edilen Üniversitemizde, adeta tam bir seferberlik başlattık ve tüm kıymetlendirme süreçlerini muvaffakiyetle tamamlayarak, Kurumsal Tam Akreditasyon alan ülkemizdeki birinci devlet üniversitesi olarak tarihi bir muvaffakiyete imza attık. Bu muvaffakiyet bir tesadüf değil çalışmanın, üretmenin ve kurum kültürü haline getirdiğimiz kalite kavramını tüm faaliyetlerimizde temel prensip olarak benimsememizin en son sonucuydu” dedi.

“Başarılarımızı sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz”

Elde edilen muvaffakiyetleri sürdürülebilir kılmayı hedeflediklerini lisana getiren Prof. Dr. Budak, “Başarıları elde etmek kadar sürdürülebilir kılmak da önemli değer arz ediyor. Bu şuurdan yola çıkarak Ege Üniversitesi olarak kalite konusunda çalışmalarımızı birinci günkü titizlikle sürdürmeye, sistemlerimizi günün gerekli kıldığı şartlara nazaran revize etmeye devam ettik. Bugün de global rekabette üniversitemize güç katacak kalite ve etraf idare sistemleri ortasında yer alan ISO 9001 Kalite İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi evraklarını Üniversitemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Dünyanın en yaygın kalite idare standardı olan ISO 9001 ve etraf idare standardı olan ISO 14001 evrakları, kurum ve kuruluşların hizmet ve performans idaresi konusunda daima düzgünleştirmeye, geliştirmeye ve süreklilik sağlanmasına imkan tanımaktadır.  ISO 9001 Kalite İdare Sistemi dokümanı ile üniversitemizdeki tüm operasyonel süreçlerimizi en düzgün formda izlememizi ve yönetmemizi daha da sürdürülebilir hale getirecek. ISO 14001 Etraf İdare Sistemi Dokümanıyla ise,  yasal zorunluluklarımızın ötesinde var olan etraf bakış açımızı,  organize olmuş bir idare yapısı ile geliştirecek,  sıfır atık başta olmak üzere tüm çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarımızı daha da yeterli biçimde izlememizi ve yönetmemizi sağlayacak. Ayrıyeten, bugün sahip olduğumuz bu evraklar Üniversitemizin ticari eser ve dış hizmetlerinin marka kıymetini artırma konusunda katkı sağlayacak. Üniversitemize bu evrakların kazandırılmasında emeği geçen akademik ve idari tüm işçimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Belgelerimiz milletlerarası tanınırlığa sahip”

Ege Üniversitesi ISO Başdenetçisi Doç. Dr. Hacer Göknur Şişman Aydın, “Ege Üniversitesi olarak hakikaten büyük bir iş başardık ve bununla ne kadar gurur duysak azdır. Bu süreçte en kıymetli ögelerden bir tanesi de üniversite üst idaremizin kararlılığıydı. Bu manada Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a da bu kararlılıktan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tüm süreçlerde dayanaklarını ve vizyonunu bizlere her daim hissettirdi. Aldığımız dokümanlar sırf Türkiye’de de dünyada da pek çok ülke nezdinde geçerliliği olan ve tanınan evraklardır. Yani, Ege Üniversitesi olarak verdiğimiz eser ve hizmetlerin dünya standartlarında olduğunu belgelemiş olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Doç. Dr. Hacer Göknur Şişman Aydın, yaptığı sunumda doküman alım sürecini, kazanılan evrakların üniversiteye kazandırdıklarını ve gelecek maksatlarını anlattı.

Rektör Prof. Dr. Budak, dokümanları Senato Üyeleri ile birlikte astı

Konuşmaların akabinde EÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Banu Yücel ve Prof. Dr. Birincinin Şengün; kazanılan dokümanları Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a takdim etti. Ayrıyeten, evrakların kazanılmasında emeği geçen ünite işçisine de “Teşekkür Belgeleri” Prof. Dr. Budak tarafından takdim edildi. Kutlama pastasının kesilmesiyle son bulan aktiflik sonrasında ISO 9001 Kalite İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi Evrakları, Ege Üniversitesi Senato Salonunda bulunan muvaffakiyet köşesine asıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir