Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. QNB Finansbank 500 milyon ABD doları tutarındaki ilk sürdürülebilir eurobond ihracını gerçekleştirdi

QNB Finansbank 500 milyon ABD doları tutarındaki ilk sürdürülebilir eurobond ihracını gerçekleştirdi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Yurt dışı yerleşik yatırımcılara yönelik beş yıl vadeli yapılan ihraca, dünyanın farklı bölgelerindeki 100’ün üzerinde yatırımcıdan, ihraç fiyatının 3,5 katından fazla talep geldi. 1,8 milyar ABD doları aşan talep ile birlikte sürecin getiri oranı %7,375, kupon oranı ise %7,250 olarak belirlendi. 

Gerçekleştirilen bu ihraç ile birlikte, QNB Finansbank, Türk Bankaları ortasında 2015’den bu yana, 5 yıl vadeli ABD Hazine Bonosuna en yakın getiri oranı ile borçlanan Banka olurken tıpkı vakitte Banka, Eylül 2021’den beri Türkiye Bankacılık kesiminde gerçekleştirilen ihraçlar ortasında en düşük borçlanma oranına sahip ihraca da imza attı. 

QNB Finansbank tarafından yapılan açıklamada, eurobond ihracından elde edilecek kaynağın QNB Küme Sürdürülebilir Finans ve Eser Çerçevesi kapsamında yer alan ve uygunluk kriterlerini karşılayan Yenilenebilir Güç, Pak Ulaşım ve Temel Hizmetlere Erişim başta olmak üzere yeşil ve toplumsal projelere kullandırılması hedefleniyor.

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan; ihracın kendi içinde birçok muvaffakiyetleri ve birincileri kapsadığının altını çizerek “İlk sürdürülebilir eurobond ihracımız ile dünyanın geleceğini müdafaaya olan taahhüdümüzü güçlendiriyoruz. Elde edilen bu kaynağı, düşük karbonlu iktisada geçişi ve toplumsal kalkınmayı destekleyecek projelerin finansmanına yönlendireceğiz. Bu süreç özelinde gelen ağır ilgi ile bir arada son periyotlardaki en düşük borçlanma oranına sahip eurobond ihracını gerçekleştirdik. Süreçte gerçekleşen borçlanma faiz marjı Türkiye’nin uluslararası derecelendirme kuruluşlarınca yatırım yapılabilir düzeyde olduğu zamanlardaki oranlar düzeyinde. Bu sonuç, küresel piyasalarda Türkiye iktisadına ve QNB Finansbank’a duyulan itimadın kıymetli bir göstergesi” dedi.

Tan; bankacılık faaliyetlerinde sürdürülebilirlik konusunda öncü olmayı prensip edinen bir banka olduklarını ve bu kapsamda tüm iş süreçlerini ve stratejilerini “Dünyayla1” vizyonu altında bütünleştirerek, sürdürülebilirlik odaklı, güçlü ve kapsayıcı bir yapı oluşturduklarını vurgulayarak şunları ekledi:

“QNB Finansbank olarak Dünyayla1 vizyonumuzu finansal piyasalara da taşıyor, ülkemizin ekonomik büyümesine katkı sağlamak, çocuklarımıza adil ve yaşanabilir bir gelecek bırakmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda, birinci sürdürülebilir eurobond ihracımız olma özelliğini taşıyan 500 milyon ABD doları fiyatındaki ihracımızı muvaffakiyetle gerçekleştirdiğimiz için memnunuz. QNB Finansbank olarak bankacılıktan doğan tesir alanımız ve dönüştürücü gücümüzün farkındalığıyla hareket ediyoruz. Bu doğrultuda sürdürülebilir eurobond ihracımız ile elde edilen kaynağı çevreci ve toplumsal yatırımlara yönlendirerek, öncelikle kendimizden başlattığımız değişim ve dönüşüm seyahatinde müşterilerimiz ve tüm paydaşlarımızı destekleyerek uzun vadede Sürdürülebilir Kalkınma Gayelerinin ulaşılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

QNB Finansbank, bu eurobond ihracı ile bir sefer daha milletlerarası piyasalardaki güvenilirliğini güçlendirerek Türkiye sermaye piyasasına öncülük etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir