Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. ‘Puff’ cihazları sigaraya geçişi kolaylaştırıyor! E-sigaralar, en az sigara kadar zararlı!

‘Puff’ cihazları sigaraya geçişi kolaylaştırıyor! E-sigaralar, en az sigara kadar zararlı!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Prof. Dr. Onur Noyan, Puff aygıtlarının, sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bile kullanılabildiğini tabir ederek, “Puff aygıtları sigaraya geçişi kolaylaştırabilir ve sigarayı bırakmak isteyenlerin yeni bir bağımlılığa geçiş yapmasına neden olabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Onur Noyan, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde, bilhassa gençler ortasında yaygınlaşan ve ‘puff’ olarak isimlendirilen elektronik sigaraların tehlikelerine dikkat çekti. Prof. Dr. Noyan, bu aygıtların bağımlılık yapan tesirinin olağan sigaralardan farklı olmadığını vurguladı.

Bağımlılık yapan tesiri sigara ile aynı

Prof. Dr. Onur Noyan, puff aygıtlarının ekseriyetle sıvı nikotin, aroma ve öteki kimyasalların ısıtılarak buharlaştırılmasıyla nikotin gibisi bir tesir sağladığını belirterek, “Renkli ve temiz görünen puff aygıtlarının bağımlılık yapan tesiri, sigaradan farklı değildir. Puff aygıtlarının popülerliği, gençler ortasında ‘masum’ olarak görülmesinden ve tanınan kültürün tesiriyle daha fazla kullanılmasından kaynaklanıyor.” dedi.

Puff aygıtlarının popülerliğinde ünlülerin ve toplumsal medya fenomenlerinin rolüne dikkat çeken Prof. Dr. Onur Noyan, Puff aygıtlarının, sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bile kullanılabildiğini ve farklı aromalara sahip olmasının da bu aygıtların tercih edilme nedenlerinden biri olduğunu tabir etti.

Puff aygıtlarının kullanımı birçok riski beraberinde getiriyor

Prof. Dr. Onur Noyan, gençlerin arkadaş tesiri, popülerlik beklentisi ve merak üzere nedenlerle bu aygıtları kullanmaya başladığını lisana getirerek, “Bu aygıtların içerdikleri kimyasalların uzun vadeli tesirleri hakkında kâfi bilgi bulunmamakla birlikte, akciğer enfeksiyonlarına ve teneffüs zahmetlerine sebep olabileceği bildiriliyor. Ayrıyeten, Puff aygıtları sigaraya geçişi kolaylaştırabilir ve sigarayı bırakmak isteyenlerin yeni bir bağımlılığa geçiş yapmasına neden olabilir.” dedi.

Sigarayı bırakmak için tıbbi dayanak alınmalı

E-sigaraların sigarayı bırakma sürecinde tesirli bir sistem olmadığına da vurgu yapan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Onur Noyan, “E-sigaralar, sigaradan daha az bağımlı yahut ziyanlı olduğu pazarlanarak kullanıma sokulsa da bağımlılıktan kurtulmaya çok da yararlı değil. Sigarayı bırakmak için tıbbi takviye alınmalı ve bir plan dahilinde sigara bırakılmalı.” diye konuştu.

Yanlış bilinen gerçekler

E-sigaralar hakkında yaygın olan yanlış inançlara da değinen Prof. Dr. Onur Noyan, “E-sigaraların daha az ziyanlı olduğuna dair bir inanç, farklı aromalar ve içerikler ile hoş görünümleri, tanınan medyada ünlülerin e-sigara tüketiyor olmaları, sigarayı bırakmak için kullanılıyor olduğuna dair haberler, e-sigaralar ile ilgili en büyük yanlış bilgilerdir. E-sigaralar, en az sigara kadar ziyanlıdır ve sigarayı bırakmak için bir araç olarak kullanılmamalıdır.” dedi.

E-sigara bağımlılığı tedavisi

E-sigara bağımlılığının tedavisinin olağan sigara bağımlılığından farklı olmadığını belirten Prof. Dr. Onur Noyan, “Nikotin yoksunluğunu tedavi etmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda nikotin sakızları, bantları ve spreyleri kullanılıyor. Ayrıyeten, nikotin isteği ile baş etmek için kimi ilaçları tercih ediyoruz. İlaçlar ile birlikte psikoterapiyi de tedaviye dahil ediyoruz. Sigarayı bırakma süreci uzun soluklu bir süreçtir ve karamsarlığa kapılmadan bu yolda ilerlemek çok değerlidir.” dedi.

Prof. Dr. Onur Noyan, puff aygıtlarının günahsız görünen dış görünüşünün, aslında büyük sıhhat riskleri taşıdığını ve gençler ortasında süratle yayılan bu aygıtların bağımlılık yapan tesirlerinin göz gerisi edilmemesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir