Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Prof.Dr.Ceylaner: “Obezite Hastalığında Genetik Faktörler Önemli Rol Oynamaktadır”

Prof.Dr.Ceylaner: “Obezite Hastalığında Genetik Faktörler Önemli Rol Oynamaktadır”

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Obezite, çeşitli faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bunlar ortasında beslenme alışkanlıkları, ömür stili, ruhsal faktörler ve genetik faktörler yer alır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, obezitenin genetik faktörlerinin de kıymetli bir rol oynadığını göstermiştir. Birtakım genetik mutasyonlar, yağ metabolizması, iştah ve tokluk hissi üzere faktörleri etkileyerek obeziteye yatkınlık oluşturabilir.

Obezitenin, bedende çok yağ birikimi sonucu oluşan kronik bir hastalık olduğunu belirten Özel İntergen Genetik Hastalıklar Kıymetlendirme Merkezi kurucu doktoru Prof. Dr. Serdar Ceylaner, “Obezite, sıhhat üzerinde birçok olumsuz tesire sahiptir. Kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, eklem sorunları ve uyku apnesi üzere önemli sıhhat meselelerine neden olabilir. Obezite, tıpkı vakitte kişinin ömür kalitesini de olumsuz tarafta etkileyebilir. Bu nedenle, obezite denetim altında tutulması önemlidir” dedi.

Prof. Dr. Serdar Ceylaner, obeziteye yatkınlık oluşturan genlerin, yağ metabolizması, iştah ve tokluk hissi üzere faktörleri etkileyen genler olduğunu tabir ederek şunları söyledi: “En sık incelenen genler ortasında FTO, MC4R ve PPARG yer almaktadır. FTO genindeki mutasyonlar, yağ hücrelerinin boyutunu ve sayısını artırarak obezite riskini artırabilir. MC4R genindeki mutasyonlar, iştahı denetim eden sistemleri etkileyerek obeziteye yatkınlık oluşturabilir. PPARG genindeki mutasyonlar ise yağ hücrelerinin oluşumunu ve yağ depolama kapasitesini artırarak obeziteye neden olabilir. Üstte verilen genlerin haricinde birçok genin obezite üzerinde tesiri olduğu bilinmektedir.”

Obezitenin, günümüzde giderek artan bir sıhhat sorunu haline geldiğini ve yalnızca fizikî sıhhat problemlerine değil, tıpkı vakitte ruhsal ve toplumsal sıkıntılara da yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Serdar Ceylaner, “Obezite, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir, fakat genetik faktörlerin de değerli bir rolü olduğu artık bilinmektedir. Obeziteye yatkınlığı olan bireylerin genetik merkezlere başvurması epey değerlidir. Bu merkezlerde, obezitenin genetik nedenleri ile ilgili testler yapılabilir ve kişinin genetik yatkınlığı belirlenebilir. Bu sayede, bireylerin hayat şekillerini belirleyerek, obezite riskini azaltmaları için gerekli tedbirleri alması mümkün olur. Genetik merkezlere başvurmak, yalnızca obeziteye yatkınlığı olan şahıslar için değil, birebir vakitte obezite tedavisi gören şahıslar için de kıymetlidir. Kişinin genetik yatkınlığı belirlendikten sonra ve tedaviyi etkileyecek öteki hastalıklarının belirlenmesi, uygun bir beslenme, tedavi programı ve antrenman planı oluşturulabilir. Ayrıyeten, kişinin genetik yatkınlığına nazaran ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale üzere seçenekler de değerlendirilebilir” dedi. 

Gençlerimizi obeziteden korumak için neler yapabiliriz?

Obezitenin önlenmesi ve denetim altına alınması için ferdi ve toplumsal bazda çeşitli adımlar atılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Serdar Ceylaner, “Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, sistemli idman, medya ve reklamların denetimi, aile içi irtibat ve takviye, toplumsal farkındalık projeleri obezite ile uğraşta değerli ana başlıklardır” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir