Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Prof. Dr. Arslan: Bu meclis felsefe yapmak zorunda

Prof. Dr. Arslan: Bu meclis felsefe yapmak zorunda

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısı öncesinde Prof. Dr. Ahmet Arslan, “Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’de Felsefe” başlıklı bir sunum yaptı. Arslan, “Bu meclis ideoloji yapmak zorunda. Bu meclis kentle ilgili alacağı kararları insanın insan olma özelliklerine, insan zihnine, insan birikimine dayandırmak zorunda” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Temmuz ayı olağan meclis toplantısı öncesinde Kültürpark’taki 4 No’lu holde Türkiye’nin ideoloji alanındaki değerli isimlerinden Prof. Dr. Ahmet Arslan’ı ağırladı. Prof. Dr. Arslan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Kümesi temsilcilerinin davet edildiği oturumda “Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’de Felsefe” başlığıyla sunum yaptı. Buluşmaya mesken sahipliği yapan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer sunumun akabinde Prof. Dr. Arslan’a Saat Kulesi maketi takdim etti.

 

Cumhuriyet’in 100. yılında daha da anlamlı

Cumhuriyet’in yüzüncü yılında kent meclisinde ideolojinin konuşulmasını manalı bulduğunu söz eden Arslan, Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Anadolu topraklarındaki Batı’ya dönüşün ehemmiyetine dikkat çekti. Arslan, “Felsefe bütün Batı niyet tarihinde akılsal, zihinsel araştırmalar, düşünmeler ve kuramlarla ilgili kullanılan bir şemsiyedir. Öbür disiplinlerin yeri farklı, ideolojinin yeri farklı. Atatürk’ün kullandığı ilim ve fen çağı yani teknoloji çağıdır. Bence çağdaş çağın karakteristiği budur” dedi.

 

İnsanlık ideoloji ile kurtulacak

Felsefenin insan hayatında çok büyük bir alan kapladığını belirten Arslan, “Bu meclis ideoloji yapmak zorunda. Bu meclis kentle ilgili alacağı kararları neye dayandıracak? İnsanın insan olma özelliklerine, insan zihnine, insan birikimine dayandırmak zorunda. Siyaset aklın alanı içinde” diye konuştu. 

Cumhuriyet ile bir arada birinci kez üniversitelerde ideoloji eğitimine değer verildiğini belirten Arslan, bunun akla dönüş yapma gayesini taşıdığını vurguladı. Arslan, insanlığın yeni bir lisanla, ideolojiyle kurtulacağını da kelamlarına ekledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir