Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Pınar Öğünç Nilüferli kadınlarla buluştu

Pınar Öğünç Nilüferli kadınlarla buluştu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Nilüfer’de Bayan Hayata Yakın” aktifliğine konuk olan Pınar Öğünç, Beterotu isimli kitabı üzerine Nilüferli bayanlarla söyleşti. 900 bayanın katıldığı söyleşide Öğünç, “Kendi öykünüzü değiştirmeye çalışmak, sizi diğer insan yapar” dedi.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün 2010 yılından bu yana düzenlediği Nilüfer’de Bayan Hayata Yakın buluşmaları,  pandemi nedeniyle verilen ortadan sonra Nilüferli bayanları bedelli yazarlarla bir ortaya getirmeye devam ediyor. Bayanları;  Nilüfer Belediyesi tarafından kendilerine armağan edilen kitapların yazarlarıyla buluşturan Bayan Hayata Yakın aktifliğine, bir müddettir yeni kitabı için çalışmalarını Nilüfer Belediyesi’nin Misi Yazıevi’nde sürdüren Pınar Öğünç konuk oldu. Pınar Öğünç, Atlas, Çalı, Tahtalı, Gölyazı, Altınşehir, İhsaniye üzere 30 mahalleden 900 bayanın katıldığı söyleşide, bayanların hayallerinin görünmez kılındığı nizama isyan eden ömür hikayelerinin yer aldığı “Beterotu” isimli kitabı üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Baba Pala’nın “Beterotu” kitabından alıntılar yaparak taraf verdiği söyleşide Pınar Öğünç, bayanların daha evvelce okudukları kitaba ait sorularına da cevap verdi. 

Çocuk yaşlardan itibaren öykülerle yaşayan biri olduğunu söyleyen Pınar Öğünç, içine kapanık, yalnız bir çocukken kitaplarla tanıştığını ve kitapların kendisine çok uygun geldiğini belirtti. 

Yaşanılan çağın, aşk, sevgi, nefret, tabiatla ilgi üzere temel hisleri nasıl etkilediğini çokça düşündüğünü tabir eden Pınar Öğünç, “Örneğin, ‘Ferhat ile Hoş aşkı bugün olsa nasıl olurdu?’ diye düşünüyorum. Müellif olarak yaratmak istediğim öyküler bu formda oluyor. Bizim bir ömrümüz var. Ömrümüzde neyi isteyerek yaşadığımız çok kıymetli. Birbirimize dokunarak, güzel gelerek korumak istediğimiz ve bunun gücüne inandığımız bir dünyadan kelam ediyorum. Tahminen tertibi değiştirmeye gücümüz yetmez lakin değiştirmek isteyen bayanın bakışı, öteki türlü olur. Kendi hikâyenizin sahibi olmaya ve onu değiştirmeye çalışmak için her vakit gücünüz yetmez. Ben, o bayanları anlatmaya çalışıyorum. Her vakit başarılı olmak zorunda değiliz. Onu istemek, o arzuyu hayatınıza yaymak bizi öteki beşerler yapar” formunda konuştu. Söyleşinin sonunda Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Remzi Çınar, Pınar Öğünç ve Şafak Baba Pala’ya teşekkür etti. Öğünç, söyleşiye katılan bayanlar için Beterotu kitabını imzaladı akabinde da bayanlarla birlikte kahvaltı yaptı. 
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir