Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Perakende şirketleri tüketici taleplerindeki değişimi dikkate almalı

Perakende şirketleri tüketici taleplerindeki değişimi dikkate almalı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

 EY araştırması, tüketicilerin beklentilerindeki değişime bağlı olarak, perakendecilerin müşteri odaklı bedel sunmaya her zamankinden daha fazla odaklanmaları gerektiğini vurguluyor.

 

Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi şirketi EY, Future of Retail (Perakendenin Geleceği) raporuyla tüketicilerin temel beklentilerine ışık tutuyor ve şirketlere içinde bulunduğumuz yeni periyoda yönelik teklifler sunuyor. Perakendecilerin, müşteri odaklı paha sunma konusunda her zamankinden daha fazla baskı altında olduğuna dikkat çeken rapor; tüketici beklentilerindeki değişimleri dikkate almalarını ve sundukları pahaların tüketiciler için ne manaya geldiğini yine gözden geçirmeleri gerektiğini gösteriyor. 

EY’ın Future of Retail raporuna nazaran, tüketiciler markalardan hayatlarını daha kolay, daha güzel ve daha tatmin edici hale getirmelerini bekliyor. Tüketici talepleri, markalar için yol gösterici nitelikte olan üç temel ögesi (the Three I’s) ortaya çıkarıyor: Görünmezlik (Invisibility)Vazgeçilmezlik (Indispensability) ve Samimiyet (Intimacy).

Görünmezlik (Invisibility): Perakendeciler; tüketicilerin muhtaçlık duyduğu eserlere istedikleri yerde ve vakitte rahatlıkla ulaşmalarını sağlayarak hayatlarını kolaylaştırabilir ve satın alma sürecini neredeyse temassız ve farkında olmadıkları, otomatik bir süreç haline getirebilir.

Vazgeçilmezlik (Indispensability): Perakendeciler, tüketicilerin hayatını güzelleştirmek için eserleri birbiriyle kontaklı ve bütünsel olarak paket hizmet halinde sunabilir. Eser ve hizmetlerin bir ekosistem aracılığıyla bir ortaya getirilmesi, tüketicilerin ömür üslubu odaklı bütünsel önceliklerini çözmek için inanç sağlayabilir.

Samimiyet (Intimacy): Perakendeciler, tüketicilere kendilerini ve temel pahalarını yansıtan daha âlâ tecrübeler sunarak daha tatmin edici hale gelebilir. Ayrıca, şahsileştirilmiş şahane tecrübeler sunmak sadakati arttırabilir.

 

EY raporuna nazaran markalar, tüketici ilgisini kazanmak ve korumak için bu üç paha ögesini ülkü bir biçimde harmanlayarak sunmalı; müşterilere vakit kazandırmak için sürate, rahatlığa ve verimliliğe odaklanan bir yaklaşım benimsemeli. Ayrıyeten, tüketici gereksinimlerine en âlâ halde karşılık verebilmek için hizmeti ve tecrübesi rekabette farklılaştırmalı.

Diğer yandan, çevrimiçi tecrübe yesyeni fırsatlar yaratıyor. Doğrudan tüketici (D2C) modeli, markaları giderek daha fazla “perakendeci” olmaya yönlendirirken, özel etiket (private label) kavramı perakendecilerin de giderek daha fazla markalaşmasına imkan sunuyor.

Fiziksel ve dijital perakende satış kanallarının süratle arttığı ve tedarik zincirlerinin süratle globalleştiği günümüzde; seçenek, şeffaflık ve bulunabilirlik bahislerinde yükseliş kelam konusu. Bir vakitler yalnızca birkaç marka ve birkaç mağaza ile sonlu olan tüketici seçimi, artık yeni eserleri ve kanalları içeren varlıklı bir satın alma seçeneğini kapsıyor. 

Günümüzde tüketiciler sıkıntısız ve ultra konforlu alışveriş beklentisi içindeler. EY raporu, perakendenin nasıl evrimleşmesi gerektiğini ve gelecekte kıymetli olacak bedel tekliflerinin sonuçlarını ele alıyor. Tüketiciye muhtaçlık duydukları anda kolay ve süratli bir perakende tecrübesi sunmak kıymet kazanıyor. Ayrıyeten, eserleri ve hizmetleri iş ortakları aracılığıyla bir ortaya getirerek, tüketicilerin hayat üslubu odaklı önceliklerini bütünsel olarak çözmek itimat sağlıyor. Bunların yanı sıra tüketiciler, şahsileştirilmiş tecrübelere ve ortak kıymetlere önem veriyor.

Yeniliklerin ve teknoloji platformlarının süratli gelişimi beklentileri yükseltiyor 

EY Türkiye Tüketici Eserleri ve Perakende Dal Başkanı Kaan Birdal

Perakendecilerin faaliyet tariflerinde artık tüketici daha merkezde yer alıyor. İnternet ortamı daha fazla bilgi, seçenek ve şeffaflık sağlarken; çevrimiçi platformlar tüketicilere nelerin mümkün olduğunu göstererek beklentileri yine tanımlıyor. Günümüzde hem dijital hem de fizikî mağazalar, tecrübeye yepisyeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor. Tüketicilerin eserlere erişme ve satın alma biçimini geliştirmeyi sürdürüyor. 

Bugün tüketiciler; diledikleri vakit, diledikleri yerde sürdürebildikleri ve kolay kolay tamamlayabildikleri alışveriş tecrübelerini benimsiyor ve bu tecrübeleri alışverişlerinde giderek daha fazla tercih ediyor. Tüketiciler, arama motorlarını süratli bir halde, şeffaf bilgileri ve eser seçeneklerini toplamak için kullanıyor. Sürat ve konfora yönelik beklentiler gitgide artıyor. Yani artık tüketici istediğini, istediği vakit ve istediği yerde görme imkanına sahip oluyor. 

Sosyal ve çevresel kıymetler; tüketicilerin ne satın aldıklarından kimden satın aldıklarına kadar giderek daha belirleyici hale geliyor. Markalar için muvaffakiyet ölçütü, yalnızca eser satışına odaklı kolay bir süreç olmaktan çıkıp, tüketiciyle sağlam ve uzun vadeli alaka kurabilme yeteneğiyle de tanımlanıyor. 

Perakende alanına yönelik bedelli içgörüler sunan EY Future of Retail (Perakendenin Geleceği) raporu, perakendecilerin, somut ve soyut bedeller sunarak müşterilerinin hayatlarına dokunma ve entegre olmanın yollarını bulması gerektiğini ortaya koyuyor.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir