Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. PepsiCo, GreenDot Group ile yiyecek ambalajlarındaki plastik atıkların geri dönüştürülmesine yönelik çığır açan bir anlaşma imzaladı

PepsiCo, GreenDot Group ile yiyecek ambalajlarındaki plastik atıkların geri dönüştürülmesine yönelik çığır açan bir anlaşma imzaladı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Bugün, PepsiCo ve GreenDot (Yeşil Nokta), PepsiCo’nun yiyecek ambalajlarında kullanılacak geri dönüştürülmüş materyallere yönelik tarihi bir muahedeye imza attığını duyurdu. Plastiğin döngüsel kullanımı için bütünsel bir tahlil ortağı olan GreenDot, Almanya’daki ayrıştırma ve geri dönüşüm faaliyetlerini genişletiyor. Küme artık markalara ve geri dönüşümcülere geri dönüştürülmüş polimerler tedarik edebilmek için ileri seviyede geri dönüşümü de portföyüne dahil ediyor.

Bu iş birliği, PepsiCo Avrupa’nın 2030 yılına kadar tüm cips paketlerindeki işlenmemiş fosil bazlı plastiği ortadan kaldırmayı amaçladığı kritik bir vakitte gerçekleşti.  

GreenDot’un İş Geliştirme ve Almanya Faaliyetlerinden Sorumlu Lider Yardımcısı Mark Vester, ” Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (EPR) lisanslamasının ötesine geçen, yeni bir iş modeli oluşturan ve atık plastik ile ambalajdaki geri dönüştürülmüş içerik ortasındaki döngüyü kapatan bu yeni iş birliğinden çok mutluyuz.” dedi.  

GreenDot CEO’su Laurent Auguste “Bu mutabakat bölüm için kıymetli bir kilometre taşıdır. Ayrıyeten, bedel zincirinin kilit tarafları ortasındaki uzun vadeli iş birliğinin takviyesiyle, plastik ambalajın döngüsel iktisadına giden yolu açıyor. PepsiCo’yu, ambalajlarındaki geri dönüştürülmüş içeriği artırma ve karbon ayak izini azaltma amaçları doğrultusundaki vizyonu, liderliği ve kelamını yerine getirdiği için tebrik etmek istiyorum. GreenDot, poliolefinlerin gelişmiş geri dönüşümü de dahil olmak üzere plastik ambalajlardan ambalaj geri dönüşüm kapasitelerine kadar yatırım yaparak besin sanayisi için gerekli tahlilleri sağlayacak” dedi.

PepsiCo Avrupa Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu Archana Jagannathan “Ortaklık, operasyonlarımızı ölçeklendirmek ve ambalaj için döngüsel bir iktisat yaratma istikametindeki ortak amacımız doğrultusunda birlikte çalışmak açısından kritik değer taşıyor. Gelişmiş ve mekanik geri dönüşüm, bizi bu maksada bir adım daha yaklaştırmak için kullandığımız daha geniş bir geri dönüşüm planının kesimidir.” dedi.

PepsiCo ve GreenDot şu anda Sunbites cipsleri için %50 geri dönüştürülmüş* plastik sinema ambalajı içeren yeni atıştırmalık ambalajları üzerinde iş birliği yapıyor. Bu yeni ambalaj, 2023’ün sonlarında İngiltere ve İrlanda’da piyasaya sürüldü ve şirket bunu daha da arttırmayı planlıyor.

Avrupa’da geri dönüşüm tesisleri ağının kurulması

GreenDot, mekanik ve kimyasal olarak plastiğin geri dönüştürülebilirliği için kapsamlı tahliller sunuyor. Maksat, döngüde daha fazla gereç tutmak ve geri dönüştürülmesi sıkıntı plastik atıkları azaltmaktır. Aksi halde, bu atıklar geri dönüştürülmediği takdirde yakılarak iklim değişikliğine yol açacak çevresel tesirlere neden olur. Bunu başarmak için GreenDot bir ayıklama ve geri dönüşüm tesisi kurdu. GreenDot ve ortakları, Almanya ve Avusturya’daki faaliyetlerine ek olarak, kullanılmış plastik ambalajlar için son teknolojiye sahip bir sınıflandırma tesisi inşa ediyor. İtalya’da GreenDot, plastik atıkların sınıflandırılması ve işlenmesinde uzman olan Synextra’nın satın alınmasıyla yüksek kaliteli geri dönüşümün temellerini attı.

PepsiCo Türkiye Green Dot (Yeşil Nokta) üyesidir. PepsiCo Türkiye’nin Türkiye’de bulunan altı fabrikasının hepsi sıfır atıktır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir