Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Parkinson Hastaları egzersizlerini ASFİM’de yapıyor

Parkinson Hastaları egzersizlerini ASFİM’de yapıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM), Parkinson Hastalarına yönelik egzersiz kursu veriyor. İstikrar, duruş, refleks ve kas kuvvetini arttırmaya yönelik, toplu ve lastikli olmak üzere birçok farklı spor hareketi yapan Parkinson hastalarının hayat kalitesi artıyor.

Antalya halkını spora teşvik etmek ve fiyatsız spor imkanı sunmak gayesiyle kurulan Antalya Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM),  Parkinson hastalarına katkıda bulunmak gayesiyle, ücretsiz egzersiz kursu veriyor. Birçok Parkinson hastasının iştirak sağladığı kurs sayesinde, hastalar, birbirlerinden ve eğitmenlerden aldıkları takviyeler sayesinde, kendileri için büyük kıymet teşkil eden antrenmanları gerçekleştirme fırsatı buluyor. 

MORAL BULUYORLAR

Kursta, profesyonel eğitmenler tarafından istikrar, duruş, refleks ve kas kuvvetini arttırmaya yönelik, toplu ve lastikli de olmak üzere birçok farklı spor hareketi yaptırılıyor. Bu halde Parkinson hastalarının hem fizikî hem de zihinsel olarak daha uygun bir noktaya gelmesi amaçlanıyor. Kurslar sayesinde hastalar, edindikleri dostluklar ve yaşadıkları fizikî gelişim sayesinde de moral buluyor. 2 aylık kurs periyotları bulunan Parkinson Hastaları İdman Kursları, Atatürk ASFİM Merkezi’nde haftanın 3 günü, 1’er saatlik dersler halinde gerçekleştiriliyor. Kursa devam etmek isteyen hastalar, sonraki kurs periyodunda de tekrar kayıt olabiliyor. 

YAŞAM KALİTESİ ARTIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASFİM’de Parkinson Hasta Antrenmanı Eğitmeni Yeliz Durak, Parkinson hastalığının nörolojik bir hastalık olduğunu, hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması için, yapılan idmanların değerli olduğunu söyledi. Durak, “Büyükşehir Belediyesi olarak, bu hastalık yüzünden sorun yaşayan vatandaşlara, kurs merkezlerimizde yaptırdığımız idmanlarla yararlı olmaya çalışıyoruz. Bu idmanlar, vatandaşımızın hayat kalitesini arttırmasına katkı sağlıyor. Hastalardan ve hasta yakınlarından çok hoş geri dönüşler alıyoruz. Hareketleri yapmanın büyük artı sağladığını ve geleceğe umutla baktıklarını söylüyorlar. Bu da bizi çok memnun ediyor” dedi. 

BAŞKAN’A TEŞEKKÜR

Kursiyer Hüseyin Baloğlu, kızının yönlendirmesiyle ASFİM’e kaydolduğunu belirterek, “Egzersizlerden çok yarar gördüm ve daha güzel duruma gelebilmek için kursa devam edeceğim. Ayrıyeten bu hoş hizmeti bize sağladığı için Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek’e teşekkür ederim” diye konuştu. 

“BURASI UYGUN HİSSETTİRİYOR”

Hasta yakını Günay Sarıca, eşinin Parkinson hastası olduğunu, meskende yapamadığı hareketleri burada başardığını söyledi. Sarıca, “Artık daha seri hareket edebiliyor ve konuşması da hızlandı. Uzun vakittir bu kursa geliyoruz. Burada toplumsallaşma imkanları da bulduk. Öteki kursiyer arkadaşlarla kaynaşıp, birbirimizin kaygılarına ortak oluyoruz. Dışarıda da görüşüyoruz. Buraya gelmek eşime de bana da yeterli hissettiriyor” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir