Özel Sağlık’ta 50 Yaş Üstü 50 Erkeğe Üroloji Konferansı

Özel Sıhhat Hastanesi Robotik Cerrahi Yöneticisi Prof. Dr. Burak Turna ve Üroloji Ünitesi Uzm. Op. Dr. Emir Akıncıoğlu, 50 yaş üstü 50 erkeğe yönelik bir üroloji konferansı gerçekleştirdi.

Özel Sıhhat Hastanesi toplantı salonunda düzenlenen konferansta ürolojik erkek sıhhati konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Burak Turna ve Üroloji Ünitesi Uzm. Op. Dr. Emir Akıncıoğlu, konukların sorularını da yanıtladı.

Konferans kapsamında üroloji, prostat hastalıkları, erkeklerde sıklıkla görülen prostat kanserindeki çağdaş teşhis ve tedavi metotları hakkında detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Burak Turna, 50 yaşın üstündeki erkeklerin her yıl kesinlikle ürolojik muayeneden geçmesinin değerli olduğuna dikkat çekti.

 

İLERİ YAŞLARDA YAYGIN FORMDA GÖRÜLÜYOR

Prof. Dr. Burak Turna, “Çocukluk çağından ileri yaşlara kadar geniş bir yaş aralığındaki hasta kümesiyle ilgileniyoruz. Prostat, idrar ve meni akışına istikamet veriyor; meninin içeriğinin büyük kısmını üretiyor. Erkeklik hormonu nedeniyle de hayat uzunluğu büyüme eğiliminde olan bir organ. Temelde 3 tane prostat hastalığından bahsedebiliriz. Prostat iltihabı, yaşa bağlı (iyi huylu) prostat büyümesi bir oburu de prostat kanseri. Bu hastalıklar birbirleriyle karıştırılabiliyor. Yaşa bağlı prostat büyümesi çoklukla 50 yaşın üstünde ortaya çıkıyor ve 3 erkekten birinde görülebiliyor. İdrar yapmayı zorlaştırarak hastaların hayat kalitesini önemli biçimde etkiliyor. Prostat büyümesi, daha sık idrar yapma, gece idrarı için uyanma, ani idrar muhtaçlığı, idrar kaçırma, kesik kesik idrar yapma ve mesanenin tam olarak boşalmama hissi olarak kendini aşikâr ediyor. Bu hastalarda teşhis için parmakla muayene ve kan testi (PSA) sıklıkla kullanılan sistemlerdir. Birçok hastaya ultrasonografi yapılıyor ve işeme testini de istiyoruz” diye konuştu.

 

HOLEP VE REZUM PROSEDÜRLERİ ÖNE ÇIKIYOR

İlk başvurulan tedavi metodunun ilaçlar olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Turna, “Acil bir ameliyat ihtiyacı yoksa çoğunlukla ilaç tedavisi öneriyoruz. Bu ilaçların uzun müddet kullanılması gerekiyor. Uygun huylu prostat büyümesinde ilaca karşılık vermiyorsa geçmişte en çok tercih edilen metot CİNS ameliyatıdır. Dünyada bu ameliyat ortalama 50 yıldır yapılmaktadır. Günümüzde teknolojilerin devreye girmesiyle yeni tedaviler de uygulanıyor. Bunlar lazerle prostat ameliyatı holep bir oburu de su buharı tedavisi denilen rezum tedavisidir” tabirini kullandı.

Ülkemizde kullanılan bir tedavi çeşidi olan rezum hakkında bilgi veren Prof. Dr. Burak Turna, “Rezum, yaşa bağlı prostat büyümesi olan hastalarda radyofrekans güçle büyümüş prostat dokusunun su buharıyla yok edilmesi sürecidir. Kısa sürmesi nedeniyle ileri yaşlardaki ve anestezi alamayacak hastalarda uygun bir tedavi tekniğidir. Cinsel fonksiyonunun korunmasını isteyen genç hastalarda da tercih edilen bir tedavidir. Süreç lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Süreç en büyük prostatlarda bile başından sonuna yaklaşık 10 dakika kadar sürer. Hastalar tıpkı gün konutlarına gidebilir. Kolay ve kısa bir süreçtir fakat tedavi mühleti vakit almaktadır. Hastaların 1 hafta kadar sondalı kalması gerekebilir” dedi.

 

LAZERLE PROSTAT AMELİYATI

Lazerle prostat ameliyatlarından holep hakkında bilgi veren Op. Dr. Emir Akıncıoğlu da şunları söyledi: “Holep büsbütün kapalı bir ameliyat tipi. Yani bedende rastgele bir kesi olmadan idrar kanalı yoluyla gerçekleştirilen bir ameliyat. CİNS ameliyatında bir kazıma süreci yapılırken Holep’te bu dokuyu bir bütün olarak çıkarıyoruz. Bir bütün halinde buradaki dokuyu uzaklaştırabildiğimiz için çok büyük prostatlara bile uygulanabiliyor. Hastayı açık ameliyattan kurtarıyor. Bütün halinde uzaklaştırıldığı için daha az kanamalı ve daha az riskli bir prosedür. Geride artık doku bırakma riskimiz de daha düşük. Uzun vadede bu hastalığın tekrar etme mümkünlüğü da daha düşük oluyor. Ameliyat sonrası güzelleşme ve 2 gün içinde sondadan kurtulmak da mümkün. Bu ameliyat prostatın büyüklüğüne nazaran değişmekle birlikte bir ve bir buçuk saat kadar sürebiliyor. Komplikasyon olarak literatürde % 1 idrar kaçırma bildirilmiştir. Lakin deneyimli ellerde ve teknolojik olarak ileri merkezlerde bu oran daha da düşüktür. Genelde hastalar, sonda alındıktan sonra bir ve iki gün içinde taburcu oluyor. Operasyon sonrasında hastalardan bol su tüketimi, yumuşak yerde oturması ve ıkınma hareketlerinden kaçınma istiyoruz. Sonrasında rahat bir düzgünleşme periyodu oluyor”

 

PROSTAT KANSERİ ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ

Prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen kanser çeşidi olduğu bilgisini veren Op. Dr. Emir Akıncıoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Her 6 – 7 erkeğin birinde görülebilen bir hastalık. Erken teşhis konulduğunda ise çok güzel tedavilerin yapılabildiği bir kanser cinsidir. Prostat kanseri, prostat hücrelerinin denetimsizce ve süratle büyümesiyle meydana geliyor. Genelde ileri evrelerde kemik ağrıları ve idrarı yapamama üzere belirtilerle kendini aşikâr eder. Bu kanseri saptamak için temel iki yol parmak muayenesi ve kanda PSA testidir. Muayene ve PSA’da kuşku varsa yapılması gereken tetkik MR sineması çekimini kullanıyoruz. Mümkünse de gerçek sonuç için yüksek çözünürlüklü (3 Tesla) MR daha başarılı sonuçlar vermektedir. Elde edilen parametrelerin değerlendirmesi yapılarak hastalara erken evrede teşhis konulur. Tümörün yerini daha net olarak belirleyebilen bu sistem sayesinde biyopsi öncesi uygulanması durumunda biyopside daha gerçek sonuçlar elde edilebilmektedir. 3 Tesla MR için yaklaşık 45 dakika çekim mühleti gerekir ve bu alanda tecrübeli bir doktor kümesine da muhtaçlık vardır. Bundan sonra biyopsi süreci başlar. MR Füzyon Biyopsisi usulüyle prostat kanseri teşhisinde klasik biyopsi usulünden kaynaklanan kusurların ve gecikmenin önüne geçilerek daha erken periyotta teşhis konulması ve bu sayede uygulanacak tedavinin daha başarılı olması sağlanır. MR Füzyon Biyopsisi gereksiz biyopsi tekrarlarını önleyerek avantaj sağlar. Klinik olarak saldırgan tümörlere daha süratli teşhis konulmasını sağlar. Daha hakikat oranda teşhis konulduğu için, bu hastalara gereksiz tedavilerin uygulanmasının da önüne geçilir”

 

ROBOTİK CERRAHİ BAŞARILI SONUÇLAR VERİYOR

Prostat kanserinde teşhisin genelde lokal evrede konulduğunu kaydeden Prof. Dr. Burak Turna, şu bilgileri verdi: “Prostatın kabuğuyla birlikte tamamını alıyoruz ve birçok hastada prostatın etrafındaki lenf bezlerini de çıkarıyoruz. Burada tecrübeli bir takıma gereksinim var. Komplike ve karmaşık bir ameliyattır zira prostat karın boşluğunun en tabanında yer alır, ulaşılması zordur Genelde robotik cerrahi denilen formülle yapıyoruz. Ülkemizde bu usul 15 yıldır uygulanıyor. Robot teknolojisi bu ameliyatı daha kolay ve başarılı halde yapmamıza imkan veriyor. Robotik cerrahi hekimlerin performansını da artıran bir tedavi. Böylelikle hem hastaların daha uzun hayat sürmelerini hem de hayat kalitelerini müdafaalarını sağlıyoruz. Ameliyat ortalama 2 – 3 saat sürüyor; genel anestezi altında küçük delikler vasıtasıyla yapılıyor. Robot aygıtı hastaya bağlanarak bu ameliyat yapılıyor. Hastalar 2-3 gün hastanede yatıyor ve 1 hafta kadar sondalı kalıyor. Tedavi tamamlandıktan sonra da takibe devam ediyoruz. Robotik cerrahiyle takım tecrübeliyse sahiden âlâ sonuçlar alma bahtımız bulunuyor” 

Resimaltı soldan sağa:  Prof. Dr. Burak Turna ve Op. Dr. Emir Akıncıoğlu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*