Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Navlun Piyasasının 2025 Yılına Kadar Yüzde 5,3 Büyüyerek 18,9 Trilyon Dolara Ulaşması Bekleniyor

Navlun Piyasasının 2025 Yılına Kadar Yüzde 5,3 Büyüyerek 18,9 Trilyon Dolara Ulaşması Bekleniyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Türkiye’nin lojistik performansındaki yükseliş, dış ticaretin idaresi için de lojistiğin değerine işaret ediyor. Türkiye’de yılın birinci 4 ayında ihracatının yüzde 57’si denizyoluyla gerçekleştirildi.

2022 yılında 12,4 milyar dolarlık pazar hacmi ile hava yolu nakliyatı yüzde 10,1 büyüme oranına erişerek birinci sırada yer almıştı. Denizyolu nakliyatı ise 10,8 milyar dolarlık pazar hacmi ile yüzde 6,7 büyüme oranına sahip olarak listeye 2. sıradan giriş yapmıştı.

Uluslararası dijital lojistik platformu Navlungo Kurucu Ortağı ve CEO’su İsa Korkmaz lojistik ve navlun dalındaki trendleri kıymetlendirdi. Buna nazaran; Dünya Bankası’nın Lojistik Performansı Endeksi (LPI) Raporu’ndaki datalara dayanarak, Türkiye’nin lojistik performansı 2018 yılında 47’nci sırada yer alırken, 2023 yılına geldiğimizde 38’inci sıraya yükseldi. Bu endeks gümrük, altyapı, hizmet kalitesi, vaktinde teslimat, milletlerarası sevkiyat, takip ve izleme üzere altı başlıkta ülkelerin performansını kıymetlendiriyor. Bu yükseliş ise Türkiye’nin lojistik dalında sağladığı ilerlemeyi gösteriyor.

Korkmaz bölümün 2025 yılına dair iddialarını ve trendleri ise şöyle açıkladı:

Küresel Lojistik ve Navlun Piyasasında Öngörü Yüzde 5’i Aşkın Büyüme

Analizlere nazaran, global lojistik ve navlun piyasasının 2025 yılına gelene kadar yüzde 5,3 büyüyerek 18,9 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bu büyüme özelikle Asya Pasifik bölgesindeki süratli kentsel dönüşüm ve endüstriyel büyüme, e-ticaret dalındaki patlama ve teknolojik gelişmelerle de ivme kazanacak. 

Blockchain Lojistiği de Dönüştürecek

Küreselleşen iktisat ve özgür ticaret mutabakatlarının artması, global lojistik ve navlun piyasasındaki büyümeyi destekliyor. Bununla birlikte nakliye maliyetlerini düşüren ve süreç suratını artıran teknolojik ilerlemeler de katkı sağlayacak. Bilhassa blockchain teknolojisinin yaygınlaşması, lojistik ve navlun dalında süreçlerin şeffaflığını artıracak ve gereksiz sarfiyatları azaltacak. Bu sayede lojistik ve navlun bölümünde büyük bir dönüşüm yaşanacak. Bu teknoloji ile tüm lojistik süreçler gerçek vakitli datalarla izlenebilecek. Ayrıyeten şeffaflık sayesinde dolandırıcılıklar azalacak. Yanılgıları tedbire potansiyeli ile dal de daha inançlı hale gelebilecek.

Pandemiden Kalan E-Ticaret Alışkanlığı Navlun ve Lojistik Hizmetlerini Güçlendirdi: Dünyada E-ihracat Hacmi 720 Milyar Dolar

Verilerle incelendiğinde dünyada 5,5 trilyon dolarlık e-ticaret hacmi var. E-ticaretteki bu hacmin yaklaşık yüzde 20’si ise e-ihracata kaymaya başladı. Dünyadaki e-ihracat hacmi ise yaklaşık 720 milyar dolarken, Türkiye’de bu hacim 1,5 milyar dolar civarında. Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 25’i e-ticaret yaparken, bu oranın yüzde 4’ü yurtdışına e-ihracat yapmaya başladı. E-ticaretin bilhassa pandemi sürecinde daha bariz hale gelmesi, lojistik ve navlun hizmetlerine olan talebi artırmıştı. Bu trend devam ederken, tüketiciler beklentilerinin ve gereksinimlerinin karşılanabilmesi için daha süratli ve faal dağıtım tahlillerine gereksinim duyuyor. Bu da dalın gelişiminde kritik bir sebep.

Asya Pasifik Bölgesi’nin Önemi

Lojistik ve navlun bölümündeki büyüme için Asya Pasifik bölgesi kıymetli bir merkez olmaya devam ediyor. Bölge, süratle kalkınan ekonomileri, büyüyen orta sınıfı ve artan tüketici harcamaları ile ön plana çıkarken, bu trendler kesimin hizmetlerine olan talebi artırıyor.

Sonuç olarak teknolojik yenilikler, e-ticaretin patlaması ve Asya Pasifik bölgesindeki süratli ekonomik büyüme, 2025 yılına kadar global lojistik ve navlun piyasasının büyümesini destekleyecek ana faktörlerden birkaçı.

Kurucu Ortağı ve CEO’su olduğu Navlungo’nun uçtan uca e-ticaret lojistiği ve navlun hizmetleri sunduğunu söyleyen İsa Korkmaz, sunulan hizmetler kapsamında siparişlerin toplanması, paketlenmesi, depolanması ve teslimatının yanı sıra iade süreçlerini de kapsayan tüm adımlar olduğunu vurguladı. Ayrıyeten milletlerarası navlun hizmetleriyle de global ticarette lojistik tahlilleri sunan Navlungo, yüklerin deniz, hava yahut karayoluyla taşınması gereken rastgele bir noktaya muteber ve vaktinde ulaştırılmasını sağlıyor. Navlun hizmetleri ise uygun nakliye rotalarının seçilmesi, taşıma planlaması, gümrük süreçleri ve izleme üzere alanları kapsıyor. Korkmaz şirket ile ilgili kelamlarını şunları söyleyerek tamamlıyor: Bu gelişmeler ve hizmetlerimizle birlikte, Navlungo olarak Türkiye’nin lojistik bölümündeki yükselişine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Gelecekte de lojistik kesimindeki değişimlere adapte olarak, müşterilerimize yenilikçi ve kaliteli hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

Müşterilerine lojistik ve kargolama hizmeti sunan startup Navlungoyu işletmesini yurt dışına açmayı düşünen yahut halihazırda yurtdışına satış yapan her kişi, kurum ve işletme Navlungo’nun lojistik ve depolama hizmetlerinden faydalanabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir