Mimarlık Kültürünün Destekçisi Kalebodur, AURA İstanbul’a Sponsor Oldu

Türkiye’de mimarlık kültürünün gelişimi için bugüne kadar birçok projeye katkı sunan Kalebodur, bu kere AURA İstanbul’a sponsor oldu. İş birliği kapsamında “Marmara Bölgesini Haritalamak” projesi için çalışan mimar, kent plancısı ve peyzaj mimarlarından oluşan araştırma takımı, Kalebodur’un konut sahipliğinde Çanakkale’de alan gezisi yaptı. Seyahatte Çanakkale Seramik, Kalesinterflex Showroomları ve Kale Granit Slab fabrikasını gezerek, eserler ve üretim kademeleri hakkında bilgi edinen araştırmacılar; kentin kültürel kimliğinin kıymetli bir modülü olan seramiğin üretim sürecine yakından tanıklık ettiler.

Kalebodur’un sponsorluğunda gerçekleştirilen Çanakkale gezisi ile birlikte atölye çalışmaları tamamlayan AURA İstanbul, ulaştığı sonuçları da milletlerarası MARUF (Marmara Urban Forum) etkinliğinde kamuoyu ile paylaşacak.

 Yenilikçi bağımsız araştırma enstitülerinden AURA İstanbul, Marmara Belediyeler Birliği iş birliğiyle, MARUF (Marmara Urban Forum) kapsamında, Marmara Denizi ve etrafına ait var olan mekansal yapı ve bağlantılara yönelik incelemelerini sürdürüyor. Bu kapsamda hayata geçirilen “Marmara Bölgesini Haritalamak” projesi için mimar, kent plancısı ve peyzaj mimarlarından oluşan araştırma grubu, tema olarak seçtikleri Çanakkale’de alan gezisi yaptı. 

Türkiye tarihinde çok özel bir yere sahip olan Çanakkale’nin kültürel, ekolojik, tarihi katmanlarını keşfetmeyi amaçlayan araştırma gezisi, 17-20 Ağustos tarihleri ortasında Kalebodur mesken sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Seramiğin topraktan hayat alanlarına mana katan eserlere uzanan seyahatine tanıklık ettiler

Mimar, kent plancısı ve peyzaj mimarlarından oluşan araştırma takımı, saha çalışmalarının değerli duraklarından biri olan Kaleseramik’in Çan’daki üretim tesislerini de ziyaret etti. Çanakkale’nin kültürel kimliğinin değerli bir kesimi olan seramik üretim sürecini yakından izleyen iştirakçiler; seramiğin topraktan ömür alanlarına mana katan eserlere uzanan seyahatine tanıklık ettiler. 

Türkiye’de mimarlık kültürünün gelişimine yönelik çalışmalara takviye olan Kalebodur ile enteresan bir tecrübe yaşayan iştirakçiler, ayrıyeten Çanakkale Seramik, Kalesinterflex Showroomları ve Kale Granit Slab fabrikasını gezerek, eserler ve üretim evreleri hakkında bilgi edindiler.

Alan seyahatinin sonuçları MARUF etkinliğinde paylaşılacak

AURA İstanbul, Kalebodur sponsorluğunda gerçekleştirildiği Çanakkale gezisi ile birlikte atölye çalışmalarını tamamladı. Proje kapsamında yapılan atölye ve alan çalışmalarının tüm çıktıları ise, 4-6 Ekim 2023 tarihleri ortasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan milletlerarası MARUF (Marmara Urban Forum) etkinliğinde açıklanacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*