Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Milyonlarca kiraz ağacı ihracat rekoru kırmak için 1 hafta önceden meyvelerini verdi

Milyonlarca kiraz ağacı ihracat rekoru kırmak için 1 hafta önceden meyvelerini verdi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Kiraz üretiminde dünya lideri olan Türkiye’de 2024 yılının birinci kiraz hasadı, baharın erken gelmesiyle birlikte 2023 yılına nazaran bir hafta evvel yapıldı. 

Türkiye’deki 22 milyon kiraz ağacının 2,4 milyon adedine konut sahipliği yapan Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde Kuzey Yarım Kürenin birinci kiraz hasadı yapıldı. Hasat edilen birinci kiraz açık artırmada sembolik 2 bin TL’ye satıldı. 

Manisa Şehzadeler’deki kiraz ağaçlarının çiçeklenme periyodunu çok hoş geçirdiğini lisana getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, kiraz ağaçlarının 2024 yılında ihracat rekoru kırmak için bir hafta evvel meyve verdiğini, 725 bin ton kiraz rekoltesinin 90-100 bin tonluk kısmını ihraç etmek ve yıllık 250 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Manisa ve İzmir’in erkenci kiraz üreten bölgeler olduğunun altını çizen Lider Uçak, “Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılında 83 bin ton kiraz ihracatı karşılığı 215 milyon dolar ihracat yapmıştık. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına da başarılı bir giriş yapmak istiyoruz. Kiraz üretiminde 725 bin tonluk rekolteyle açık orta dünya önderiyiz, ihracatta da dünyanın birinci dört ülkesi ortasındayız. İhracatta da birinci üç ülke ortasına girmeyi hedefliyoruz” formunda konuştu. 

Çin’e ihracatın başlaması için temaslar sürüyor

Türk kirazının en kıymetli pazarlarının Almanya ve Rusya Federasyonu olduğu bilgisini veren EYMSİB Başkanı Uçak sözlerini şöyle sürdürdü; “Hindistan, Singapur, Hong Kong üzere ülkelerde kirazımız çok seviliyor ve bu ülkelere ihracatımızı artırma potansiyelimiz bulunuyor. Türk kirazının büyük gelişim gösterebileceği pazarlardan biriside Çin. Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz Projesi ve Akdeniz Meyve Sineğinden Arındırılmış Kiraz Üretimi Projesi ile Türkiye’nin kalıntısız kaliteli kiraz üretip ihraç etmesi için çabalıyoruz. Çin, Hindistan üzere pazarlara ihracat yapabilmek için bitki sıhhati sertifikası mutabakatı yapılması için Tarım ve Orman Bakanlığı temaslarını sürdürüyor. Bu adımlarla Türkiye’nin ihracat pazarlarındaki hissesini genişletmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’nin, dünya kiraz ihracatında sürdürülebilir bir büyüme ve potansiyelini değerlendirmesi önceliklerimizden birisi. Şili, dünya kirazının yüzde 10’unu üretirken, yüzde 30’unu ihraç ediyor. Türkiye ise yüzde 30’unu üretip yüzde 10’unu ihraç edebiliyor. Bu paradoksu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Kiraz döneminin üreticilerimiz, ihracatçılarımız ve ülkemiz için bereketli, iyi, bol ihracat yaptığımız bir yıl olmasını diliyorum.”

Kiraz ihracatının lideri Almanya

Türkiye, 2023 yılında 215 milyon dolar kiraz ihraç ederken, Almanya 95,5 milyon dolarlık Türk kirazı talebiyle dorukta yer aldı.

Taze meyve sebze ihracatında Türkiye’nin başkan pazarı Rusya Federasyonu, 2023’te 43,8 milyon dolarlık Türk kirazı talebiyle tepe ortağı oldu. Kiraz ihracatında üçüncü sırada 14,2 milyon dolarlık taleple Avusturya ismini yazdırdı. Türkiye, 2023 yılında 55 ülkeye kiraz ihraç ederken, birinci 10’daki başka ülkeler; İtalya, Norveç, Hollanda, Irak, Polonya, Bulgaristan ve İngiltere şeklinde sıralandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir