Geleneksel Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ekonomi
 4. »
 5. MediaMarkt Türkiye CEO’su Faruk Kocabaş: “Elektronik Perakendeciliğinde Deneyim Şampiyonu Olacağız”

MediaMarkt Türkiye CEO’su Faruk Kocabaş: “Elektronik Perakendeciliğinde Deneyim Şampiyonu Olacağız”

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Avrupa’nın 1 numarası MediaMarkt, Türkiye’deki liderliğini sürdürürken yeni amacını Tecrübe Şampiyonluğu olarak belirledi.

 

Geniş eser yelpazesiyle teknoloji severlere konforlu alışverişin keyfini sunan Avrupa’nın 1 numaralı ve Türkiye’nin başkan elektronik perakendecisi MediaMarkt, 2022 mali yılı sonuçlarını açıkladı. MediaMarktSaturn Perakende Grubu’nun 2022 mali yılı cirosu 21,8 Milyar Euro olarak gerçekleşirken, yeniden tıpkı devirde yapılan faaliyetler sonrasında elde edilen FVÖK 197 Milyon Euro olarak açıklandı. MediaMarkt Türkiye ise MediaMarktSaturn Perakende Kümesi içerisinde en süratli büyüme gösteren ülke oldu.

 

Türkiye pazarına girdiği birinci günden itibaren büyümesini sürdüren MediaMarkt, bugün 29 vilayette 91 mağazada 230 bin metrekarenin üzerinde bir alanda hizmet veriyor ve Türkiye’nin en geniş satış alanına sahip elektronik perakendecisi pozisyonunda. Yatırımlarına sürat kesmeden devam ederek geçtiğimiz günlerde Ankara’da Panora AVM içerisinde Türkiye’deki 91. mağazasının açılışını gerçekleştiren MediaMarkt, önümüzdeki 3 aylık devirde Alanya, Antalya ve Isparta’da mağazalar açacak. 

 

Her geçen yıl istihdama katkı sağlamaya devam eden MediaMarkt Türkiye, 2021 yılında 2.495 olan çalışan sayısını bir sonraki sene 3.006’ya çıkarırken, 2022 yılı Ekim ayından bugüne kadar olan müddette %10’luk bir artış ile istihdam ettiği kişi sayısını 3.315’e çıkardı. 

 

Yeni Amaç Tecrübe Şampiyonu Olmak

2022 yılında küresel stratejisinde tüketici elektroniği perakendeciliğinden, tecrübe elektroniği perakendeciliğine yöneldiklerini söyleyen MediaMarkt Türkiye CEO’su Faruk Kocabaş, mevzuyla ilgili şunları söyledi: 

“Deneyim Şampiyonluğu yol haritamızı 4 ana başlık altında şekillendirdik. Bütünleşik kanal yaklaşımıyla, mağazalarımızda ve tüm dijital platformlarda sunduğumuz Alışveriş Tecrübesi; sağladığımız servis ve hizmetlerde Kullanım Tecrübesi; işini seven uzman çalışanlarımız için Çalışan Tecrübesi; sürdürülebilirliğe katkıda bulunacak Toplumsal & Çevresel Tesir Tecrübesi. Maksadımız bu alanların tamamında birinci tercih edilen tecrübe elektroniği perakendecisi olmak.”

 

“Alışveriş Tecrübesini müşterilerimize hem mağazamızda hem de satın alma sonrasında en düzgün halde yaşatıyoruz. 55 mağazamızda MediaMarkt Barista köşemiz bulunuyor. Mağazamızda alışverişe gelen müşterilerimiz, kahve makinesi satın almadan evvel, diledikleri kahve makinesinde yapılmış kahveleri deneyimleyebiliyor yahut ikram kahvelerin tadına bakabiliyorlar. Bu tecrübe sayesinde müşterilerimiz satın almadan evvel eserin performansından emin olabiliyorlar. Bizi tercih eden müşterilerimize sunduğumuz eser sevkiyat tecrübesinin de en üst seviyede olmasına kıymet veriyoruz. Vaktinde teslimat performansımızda %99 oranında muvaffakiyet elde ettik. 81 vilayette kapıdan iade alımı hizmetimiz bulunuyor. Küçük eser kümelerinde saatli teslimat gerçekleştiriyoruz. Geri dönüştürülebilir malzemeden kargo kutuları kullanımıyla ambalaj atıklarını azaltmayı ve atık kaynaklı karbon ayak izimizi önümüzdeki 2 yıl içinde %25 azaltmayı planlıyoruz.”

 

“Kullanım Tecrübesinde eser hayat döngüsü boyunca sunduğumuz hizmetler ile tüketicinin eserleri en yeterli halde deneyimlemesini sağlıyoruz. Ürünün satın alındığı andan, tüm kullanım müddeti boyunca eserden en yüksek randımanın alınabilmesi için çok çeşitli satış sonrası hizmetler sunuyoruz. Müşterimiz eserini yenilemek istediğinde, eskiyi ver yeniyi al dediğimiz geri alım imkanı sunarak, eser ömür döngüsünü uzatıyor; müşterimize harika bir kullanım tecrübesi sağlamaya devam ederken, tıpkı vakitte atık oranını azaltarak etrafa de katkı sağlıyoruz. Ayrıyeten Türkiye’de bir birinci olarak telefon kategorisinde müşterimizin eseri arızalandığında tamiri yapılana kadar ikame eser verebiliyoruz ve ikame eser gamımızı da genişletmek için çalışıyoruz.”

 

Faruk Kocabaş, açıklamalarına şöyle devam etti: “Çalışan Tecrübesini en üst noktaya taşımak için çalışanlarımızı teknoloji ile donatıyoruz, eğitim ve gelişimlerine yatırım yapıyoruz. 3.315 çalışanımıza sağladığımız taşınabilir aygıtlarla, teknolojideki uzmanlığımızı tüm altyapılarımıza da yansıtarak güçlendiriyoruz. Canlı ve interaktif tedarikçi eser eğitimleri ve kategori bazlı eğitimler veriyoruz. Her çeyrekte en az 40 eğitimimiz oluyor. Top Employer Enstitüsü tarafından ‘En Âlâ İşverenler’den biri seçildik. Tertipli aralıklarla memnuniyet ölçümü yapıyoruz. Çalışanlarımızın %88’i “MediaMarkt’ta çalışmaktan gurur duyuyorum” sözünü kullanıyor.

 

Sürdürülebilir bir gelecek için “Daha İyiye”

MediaMarkt Türkiye Toplumsal & Çevresel Tesir Tecrübesi kapsamında “Daha İyiye” vizyonuyla dünyayı daha sürdürülebilir kılmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede ülkemizi daha fazla ağaçlandırmak için TEMA Vakfı aracılığı ile Gaziantep Çınarlı ağaçlandırma alanında 10.000 fidanlık bir Hatıra Ormanı oluşturan MediaMarkt, alışveriş sonrası kendilerine e-posta ile iletilen memnuniyet anketini doldurarak MediaMarkt Hatıra Ormanı’nın oluşturulmasına katkıda bulunan müşterileriyle birlikte, sürdürülebilir bir geleceğe adım atmayı destekliyor.

 

MediaMarkt “Eğitimle Daha İyiye” Projesiyle zelzele bölgesindeki 12 bin çocuğun umudu olacak

MediaMarkt Türkiye, yalnızca bugünü değil, yarını da düşünerek zelzele felaketinden etkilenen bölgelere uzun vadede katkıda bulunabilecek sürdürülebilir çalışmalara odaklanıyor. Sarsıntı bölgesine yardım emeliyle açıkladığı 2 Milyon Euro’luk bağış fonu kapsamında MediaMarkt, gençlerin eğitim hayatına devam edebilmelerine dayanak olmak için Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile değerli bir projeye imza attı. MediaMarkt “Eğitimle Daha İyiye” projesi kapsamında 3 adet donanımlı TEGV Ateşböceği eğitim tırı oluşturarak, zelzele bölgesine gönderecek. Eylül ayında başlayacak ve 3 yıl devam edecek bu proje kapsamında, ikinci ve sekizinci sınıf aralığındaki 12 bin çocuğun umudu olmak hedefleniyor ve zelzele bölgesindeki çocukların eğitimine yönelik çalışmalara devam edileceği belirtiliyor.

 

Türkiye’nin 100. yılında tecrübe odaklı orijinal bir mağazacılık konsepti: MediaMarkt Lighthouse 

MediaMarkt Türkiye, perakendecilik anlayışını değiştirecek orijinal bir konsept ile birinci Lighthouse mağazasını Ekim ayında İstanbul Marmara Park’ta açacağını duyurdu. Markaların ve Teknolojinin Meskeni olarak konumlandırılan bu yeni konsept mağazanın odak noktasına müşteri tecrübesini alarak farklılaşacaklarını söyleyen MediaMarkt Türkiye CEO’su Faruk Kocabaş, Lighthouse mağazada, alanında uzman uzmanlarla müşterilere en son teknolojileri göstermeyi, üstün müşteri hizmeti sunmayı ve eşsiz bir tecrübe yaşatmayı hedefledikleri söyledi. Bu mağazada teknolojiyi tüketicilerle buluşturan Tecrübe Alanları ve markaların en son yeniliklerini sundukları Butikler, Servis & Müşteri Hizmetlerine özel alanlar ve müşterilerin daha keyifli vakit geçirebilmeleri için özel bir kafeterya olacak.

 

Rakamlarla MediaMarkt

 • MediaMarktSaturn Perakende Kümesi, Avrupa’da 13 ülkede, 1.000’den fazla mağazasında 45 binden fazla eser çeşidiyle tüketicilerle buluşuyor.
 • Mağazalarda temas edilen müşteri sayısı ise 2.5 milyardan fazla
 • 50 bini aşkın çalışanı bulunan MediaMarktSaturn Perakende Grubu’nun 2022 mali yılı cirosu 21,8 Milyar Euro
 • Yapılan faaliyetler sonrasında elde edilen FVÖK 197 Milyon Euro
 • MediaMarkt Türkiye’nin 29 vilayette 91 mağazası ve toplamda 230 bin metrekareyi aşan alanı var.
 • 3.315 bireye istihdam sağlanıyor.
 • Yılda 300 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor.
 • Sadakat programı MediaMarkt CLUB’ın üye sayısı 4.5 milyona ulaştı.
 • Google’ın Türkiye’nin En Büyük Perakendecilerini dahil ettiği Bütünleşik Kanal Araştırmasında Tecrübe 1.’si seçildi.
 • Enerji tüketimi kaynaklı karbon ayak izini önümüzdeki 5 yıl içerisinde %20 azaltmayı planlıyor.
 • 100’den fazla etraf dostu eser adedini 2023 yılı sonuna kadar 2 katına çıkarmayı hedefliyor.

Atık kaynaklı karbon ayak izini önümüzdeki 2 yıl içinde %25 azaltmayı amaçlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir