Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Masa başı çalışırken boyun ve omurga sağlığını korumanın yolları

Masa başı çalışırken boyun ve omurga sağlığını korumanın yolları

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Masa başı çalışırken boyun ve omurga sıhhatini müdafaanın yolları

 

Yakın geçmişte atlattığımız pandemi periyoduyla birlikte giderek yaygınlaşan; büsbütün uzaktan yahut hibrit ismi verilen çalışma modellerinin pek çok iş yeri için kalıcı hale gelmesi, çalışanlara sağladığı kolaylıkların yanında kimi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Masa başı ve konuttan çalışmanın sebep olabileceği ruhsal zorlukların yanı sıra fizikî sorunlara de dikkat çeken Anadolu Sıhhat Merkezi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, “Boyun ve omurga sıhhati açısından bilgisayar ekranının üst kenarı, göz hizasında ya da biraz altında olacak biçimde düzenlenmeli ve telefon baş ve boyun ortasına sıkıştırılmamalı, kulaklık kullanılmalı” tavsiyesinde bulundu.

Masa başında ya da meskende çalışırken nizamlı olarak çeşitli antrenmanlar yapılmasının bel, boyun ve omurga sıhhati için çok kıymetli olduğuna değinen Anadolu Sıhhat Merkezi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, “Olabildiğince hareket edilmeli. Tertipli fizikî aktivite yapan bireylerin tekrar eden boyun ağrısı geliştirme mümkünlüğü daha azdır” dedi. Konutta de tıpkı iş yerinde olduğu üzere bir çalışma alanının oluşturulmasının boyun sıhhati açısından çok değerli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Semih Akı, konuttan çalışanların kendi boyun ve omurga sıhhatlerini koruyabilmeleri için 7 değerli unsur paylaştı.

 

Masa başı çalışırken boyun ve omurga ağrılarını önlemenin 7 yolu

Masa başı çalışanlar sık sık gerinmeli ve masa başında kolay antrenmanlar yapmalı. Omuzlar üst hakikat, kulak hizasına kadar yükseltildikten sonra düşürülebildiği kadar düşürülerek 5 sefer tekrar edilmeli. Ayrıyeten kürek kemikleri birleştirilerek beş saniye beklendikten sonra gevşeme antrenmanı yapılmalı. Yan boyun kaslarını esnetmek için oturur konumda sol elle koltuğun oturağına tutunarak gövde ve boyun zıt tarafa hakikat eğilmeli ve bu hareket sağ elle başka istikamete gerçek olacak formda tekrar edilmeli.

Çalışma masası ve koltuğu, bilgisayar ekranının üst kısmı göz hizasına gelecek formda ayarlanmalı. Masa her şartta sandalyenin aşağısında kalıyorsa bilgisayarın altına dayanak konularak göz hizasına getirilmeli.

 

Olabildiğince hareket edilmeli bilhassa de şuurlu boyun ve omurga antrenmanları yapılmalı. Nizamlı fizikî aktivite içinde olan bireylerin tekrar eden boyun ağrıları yaşama mümkünlüğü daha düşüktür.

 

Uzun görüşmeler yapılması gerektiğinde telefon, baş ve omuz ortasında sıkıştırılmamalı. Telefonda çok konuşuluyorsa ses seviyesi çok yüksek olmamasına dikkat edilerek kulaklık kullanılmalı.

 

Dişleri sıkmamaya uğraş edilmeli. Diş sıkmak boyun kaslarını gerebilir hasebiyle çeşitli ağrılara yol açabilir.

 

Zihinsel gerilim oranı düşürülmeli. Boyun bölgesindeki gerilmeler kas zorlanmalarına neden olabilir. Fizikî sıhhate ehemmiyet verildiği kadar ruhsal sıhhate da kıymet verilmeli.

 

Yüzüstü yatılmamalı ve boyun kısmının doğal kıvrımını destekleyecek bir yastık seçilmeli. Yüzüstü yatmak boyun bölgesine fazladan yük bindirir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir