Manavgat Ahmetler sakinlerine yangınla mücadele eğitimi verildi

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçen 2021 yılındaki Manavgat yangınında köylerini terk etmeyerek alevlerle gayret eden Ahmetler Mahallesi artık de yangınla gayret çalışmalarına öncülük ediyor. Büyük Manavgat yangınının akabinde Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) ile “Orman Yangınlarının Önlenmesine Yönelik Çalışmalar” konusunda iş birliği protokolü imzalayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, projenin başlangıcını Ahmetler Köyü’nde yaptı.  

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Ormancılar Derneği ortasında Manavgat yangının akabinde ormanlık alanları korumak ve çoğaltmak gayesiyle imzalanan iş birliği protokolü kapsamında eğitimler başladı. Çevresel hassaslığın arttırılması, orman ve başka açık alan yangınları ile ilgili eğitim, bilgilendirme ve bilinçlendirme aktiflikleri düzenlenmesini amaçlayan protokol kapsamında birinci eğitim Manavgat’ın Ahmetler Mahallesi’nde verildi. Eğitimde 2021 yılında yaşanan Manavgat yangınında Ahmetler Mahallesi sakinlerinin yaptığı üzere şuurlu müdahale ve dayanışmanın değeri vurgulandı.

ÖNLEME ÇALIŞMALARI ÖNEMLİ

Yangını söndürmek kadar yangın öncesi yapılacak tedbire çalışmalarının büyük kıymet taşıdığının vurgulandığı eğitimde, yangınların yerleşim yerlerine sıçramaması için alınması gereken tedbirler ve yangınlarla gayrette tesirli yollar konusunda fikir alışverişi yapıldı. Yangınların yerleşim yerlerine ziyan vermeden denetim altına alınabilmesi için mahalle sakinleriyle yapılan fikir alışverişi ve verilen eğitimler ile gelecekteki yangın felaketlerine karşı daha hazırlıklı olunması hedefleniyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİR GERÇEK

Eğitime katılan Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü’nde vazifeli Etraf Mühendisi Hasret Kılıçarslan, iklim değişikliği gerçekliğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Antalya’mızın yüzde 56’sı ormanlar ile kaplı. Yeşil alanı geniş bir kent ve 2021 yılında hepimizi derinden üzen çok büyük bir orman yangını yaşadık. Bu yangında 75 bin hektarlık bir alan kaybedildi. İklim değişikliği uğraş manasında yeşil alanların korunması bu kapsamda farkındalık çalışmalarının oluşturulması da çok kıymetli. Manavgat yangınında çok büyük bir çaba veren Ahmetler Mahallesi sakinleri ile bir deneyim paylaşımı yapmak istedik. Ağır sıcak dalgalarının tesiriyle orman yangını riski her geçen gün çok daha artıyor. Bundan sonraki eğitim süreçlerimizde burada yaşanılanlardan dersler çıkartarak ormanlarımızın korunmasında nasıl bir uğraş vermeliyiz bunu konuşacağız.”

İZOLASYON ZONU KURULMALI

Türkiye Ormancılar Derneği Üyesi Orman Yüksek Mühendisi Rumi Sabuncu ise yangının yerleşim alanlarına sıçramaması için orman içerisinde izolasyon zonu kurulmasının koşul olduğunu söz etti. Ormanda başlayan bir yangının orman içerisinde yer alan yerleşke bölgesine sıçrama ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyen Sabuncu “100 metrelik bir izolasyon zonu kurulması gerekiyor. Bölgedeki ağaçların en az 3 metre orta ile genişletilmesi, dorukların birbirine değmeyecek hale getirilmesi, bu ağaçların altlarındaki kuru kısımların kesilmesi, merdiven misyonu yaparak örtü yangınını zirve yangınına taşıyan yerdeki kolay yanıcı çalı ve aromatik bitkilerin temizlenmesi gerekiyor ”dedi.

BİLİNÇLENMEDEN YANGINLAR ÖNLENEMEZ

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda misyon yapan itfaiye eri Kutluay Galip Kaya lokal halkı bilinçlendirmeden yangınların önlenmesinin çok sıkıntı olduğunun altını çizerek, “Burada vatandaşlarımıza orman yangınları, orman yangınlarının risklerini, orman yangınlarında ne yapmamız gerektiğini, sonrasında orman yangınlarının mülklere sirayet kısmına alınacak tedbirler ve mülk yangınlarında alınacak tedbirleri anlattık. Daha sonra bir anket çalışmamız oldu. Eğitimlerimiz kırsal kesimde ve ormana yakın kısımda ömrünü sürdüren vatandaşlar için devam edecek” tabirlerini kullandı.

DAYANIŞMA VE ÇABAYI GÖSTERDİK

Eğitime katılanlar ortasında bulunan Ahmetler Mahalle sakini Duran Öz, Manavgat yangınında Ahmetler Mahallesi sakinlerinin gösterdiği dayanışma ve gayret ruhunun tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini söyledi. Öz, “ İnsanların o günleri hatırlaması ve oluşabilecek muhtemel bir yangın durumunda şuurlu bir biçimde yaklaşması çok değerli. Bu eğitimler sayesinde bu şuurun tüm vatandaşlarımızda oluşmasını sağlayacak olan tüm çalışma arkadaşlarımıza, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*