Logısta, asya’da orta koridor’la büyümeye devam ediyor

LOGISTA, ASYA’DA ORTA KORİDOR’LA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

 

Orta Koridor, Avrupa ile Asya ortasında ticari bir köprü olma özelliğini kara yolu yüklü intermodal taşımalarla zenginleştiriyor. Bu ticaret yolu, Kuzey Koridoru’na kıyasla 2 bin kilometre daha kısa. Kelam konusu avantaj, küresel ticaretin rotasını tekrar şekillendiriyor. Asya taşımalarıyla öne çıkan Logista Küresel Logistics’in Genel Müdürü Zeynep Akman, Asya geneline erişim sağlayan sınırlarıyla Türk ve Avrupalı girişimcilere yeni pazarların kapısını aralamaktan memnun olduklarını söyledi.

 

Dünya Bankası’nın son raporlarına nazaran Orta ve Doğu Asya’daki ülkelerin ekonomileri canlılığını sürdürüyor. Yeni İpek Yolu’nun canlanması, küresel ticaret dengelerinde doğu rotasını çıkarlı bir alternatif haline getiriyor. 

Logista Küresel Logistics Genel Müdürü Zeynep Akman, Türkiye’nin, Orta Koridor’un merkezinde yer alarak Asya’daki ticari potansiyeli Avrupa’ya bağlayan kıymetli bir geçiş merkezi ve lojistik üssü olduğunu vurguladı. Akman, “Çin ve Hindistan sonuna kadar olan coğrafyada, güçten teknolojiye geniş bir yelpazede çabucak hemen tüm dallara hizmet veriyoruz. Orta Koridor’un 2 bin kilometre daha kısa olması, deniz yoluna nazaran ulaşım mühletini 1/3 oranında azaltarak yaklaşık 15 gün kısaltabiliyor. Bu da bilhassa 3. ülke taşımalarında sunduğumuz hizmetlere ilgiyi artırıyor.” dedi. 

 

Asya’daki Canlılık Ekonomik Bilgilere Yansıyor

Asya’daki potansiyeli en yeterli formda pahalandırmak hedefiyle taşıma ağlarını daima genişlettiklerini belirten Akman, “Özellikle Türk Cumhuriyetleri, Afganistan ve Moğolistan’da kurduğumuz yeni iş iştirakleri, Asya’da kapsamlı bir taşıma ağı oluşturmamıza yardımcı oldu. İntermodal tahliller de sunuyor; Avrupa’dan aldığımız yükleri, geniş acente ağımız sayesinde Asya’nın denize kıyısı bulunmayan iç bölgelerine inançlı halde ulaştırıyoruz.” diye konuştu.

Dünya Bankası datalarına nazaran, Moğolistan’da geçen yıl yüzde 4,7 olan büyümenin, 2023’te yüzde 5,2’ye ulaşması bekleniyor. Ülke, besin ile madencilik ve yenilenebilir güç ekipmanları ihracatı açısından potansiyel barındırıyor.

Afganistan’da ise 2023’ün birinci yarısında gerçekleşen 4,4 milyar dolarlık ithalat, 2022’nin tıpkı periyoduna nazaran yüzde 32’lik bir artışı temsil ediyor. Artışta, besin, mineral ve dokuma eserleri önde yer alıyor. 

 

“Fuarlarda Büyük İlgi Gördük”

İzmir Logistech ve Astana’daki Translogistica Kazakistan fuarlarında, stantlarının büyük ilgi gördüğünü söyleyen Akman, “Kuzey rotasının bölgedeki gelişmeler sebebiyle faal olmaması, Orta Koridor’a talebi artırdı. Batı-doğu rotasında karşılıklı taşıma talebi ağır. Fuarlarda başta Avrupa ve Baltık ülkeleri olmak üzere çok sayıda iş insanı ve lojistikçi ile muahedeler gerçekleştirdik. Bu, Türk lojistik dalına olan itimadın de göstergesi.” şeklinde konuştu.  

Zeynep Akman, Asya’da standartların üzerinde sigortalamalarla müşteri odaklı kesintisiz ve inançlı taşıma hizmeti sunduklarının altını çizerek, artan talebi karşılamak için sene sonuna kadar bu ağı daha da tesirli hale getirmeyi hedeflediklerini kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*