Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kripto para piyasası nefes aldı

Kripto para piyasası nefes aldı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak kesimi ilgilendiren gelişmeleri kıymetlendirdi; “Dün öbür tüm yatırım araçlarının bilakis kripto para piyasası yükselerek piyasalardan olumlu ayrıştı. Bitcoin dün gece saatlerinde gelen %4’lük bir toparlanma ile güne 28.390$ düzeylerinde başladı. Ethereum ise bu sabah 1860$ düzeylerinde güne başladı. Kripto para piyasasının toplam hacmi 1,2 trilyon dolara yaklaştı.”

 

Dün yerelde ve globalde neredeyse tüm yatırım araçları önemli satış görürken kripto para piyasası müspet ayrışarak Bitcoin tekrar 28.000$’ın üzerine çıktı. ABD, Avrupa, Asya ve Türkiye’de pay senedi piyasaları %2’nin üzerinde günü negatif kapatırken Bitcoin öncülüğünde kripto para piyasasında alımlar görüldü. Dün 27.000$’a tekrardan gerileyen Bitcoin, akşam saatlerinde gelen alımlarla %4’ün üzerinde artışla 28.500$’a kadar yükseldi. Şu sıralar 28.390$ düzeyinden alıcı bulan Bitcoin’in 27.000$ düzeyine tutunması ve 28.000$ bölgesinin üzerine yükselmesi kısa vadeli olumsuz görünümü törpülemiş gözüküyor. Ethereum dan Bitcoin’e eşlik ederek 1885$’a kadar yükseldi. Ethereum bu sabah saatlerinde 1860$ düzeylerinden alıcı buluyor. Gelen alımlarla kripto para piyasasının toplam bedeli 1,2 trilyon dolara yaklaştı ve 1,19 trilyon dolar düzeyine ulaştı. Bitcoin’in yükselişe öncülük etmesiyle de dominasyonda artış görüldü. İki haftalık ortanın akabinde Bitcoin dominasyonu tekrardan %48’e ulaştı.

Bitcoin’in öbür varlık sınıflarından müspet ayrışmasının öncelikli sebebi ise Microsoft ve Alphabet (Google) şirketlerinin güçlü gelen birinci çeyrek bilançoları ile iflas edeceği konuşulan ve yatırımcılarını önemli ziyana uğratan First Republic Bank’ın borsada sürece kapatılması. Microsoft beklentilerden güzel net kar elde ederken Alphabet’in pay geri alım programı açıklaması ve pay başı karın beklentilerden güzel gelmesi yatırımcıları sevindirdi. Böylelikle teknoloji paylarıyla tandem bir performans gösterme eğiliminde olan kripto para piyasasında da alımlar görüldü.

Bugün ABD’de Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta şirketinin bilançosu takip edilecek. Gelebilecek düzgün bir bilanço ABD teknoloji endeksi ve kripto para piyasası üzerinde müspet tesir yaratabilir. Bununla birlikte tekrar First Republic Bank ile ilgili potansiyel gelişmeler bankacılık krizinin yayılmaya devam edip etmeyeceği konusunda bilgi verebilir ve piyasada volatilite yaratabilir.

 

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Yükselen kanalı sert hareketle kıran ve birkaç gündür yatay bir bantta hareket eden Bitcoin, dün gece saatlerinde gelen %4’lük bir toparlanma ile güne 28.390$ düzeylerinde başladı.

Önemli bir direnç düzeyini aşan ve 50 günlük hareketli ortalama düzeyinin üzerinde olan Bitcoin için, üst taraflı hareketliliğin devam etmesi için 28.280$ ve 28.370$ üzerinde günlük kapanışlar yapması değerli olacaktır. Kalıcılık sağlaması halinde tekrar yükselen kanal içerisine dahil olması beklenebilir. Bu süreçte kıymetli birinci direnç düzeyi 29.350$ olurken ikinci direnç düzeyi olarak 29.890$ karşılanabilir.

Olumsuz senaryoda 28.280$ düzeyine tutunamaması halinde birinci olarak 27.760$ akabinde da 27.140$ düzeyleri tekrar test edilebilir. Bu düzeylerin kırılması halinde ise 26.760$ düzeyi hayli kıymetli bir takviye düzeyi olarak karşımıza çıkıyor.

 

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ 

Ethereum’daki yükseliş, dün Bitcoin’deki %3’lük yükselişe karşın %1.3 ile sonlu kaldı. Epeyce kıymetli bir direnç düzeyi olan 1885$ düzeyini 4 gündür test eden Ethereum bu sabah saatlerinde tekrar test etse de kıramamış gözüküyor ve 1860$ düzeylerinde hareketlilik gösteriyor.

Güne kırmızı mumla başlayan Ethereum için muhtemel üst istikametli bir harekette 1885$ düzeyini kırması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması kıymetli olacaktır. Akabinde 1950$ düzeyi yeniden kıymetli bir direnç düzey olarak çalışabilir. Bu düzeylerin kırılması süratli yükselişleri beraberinde getirebilir.

Olası aşağı taraflı bir harekette ise 1840$ ve 1820$ düzeylerinin dayanak olarak çalışması beklenebilir. Bu düzeylerin kırılması halinde 1785$ düzeylerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir