Kötü haber duyma endişesi sağlık kontrollerini erteletiyor

Kötü haber duyma tasası sıhhat denetimlerini erteletiyor

Bazı şahıslar rutin sıhhat denetimlerini erteler yahut check-up üzere taramaları yaptırmaktan kaçar. Birçok insanın sıhhat denetimleri sonrasında makûs haber duymaktan tasa duyduğunu lisana getiren uzmanlar, sıhhat denetimlerinin, sıhhati müdafaanın önemli bir modülü olduğunu ve bunu ertelemenin meselelerin ilerlemesine neden olacağını söylüyor. Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Erteleme çok sık ve bizi fonksiyonsuz bir noktaya getiriyorsa profesyonel bir dayanak almayı tercih etmeliyiz.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, rutin sıhhat denetimlerini ertelemenin yahut check-up üzere taramaları yaptırmamanın ardında yatan ruhsal nedenleri anlattı.

Bireylerin yaptıkları erteleme davranışlarının birçok nedeni olabileceğini tabir eden Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, şöyle devam etti:

“Bunda ruhsal temeller, vakit bulamamak, finansal tasalar ve sıhhat şuuru eksikliği üzere nedenlerden kelam edebiliriz. Birçok insan sıhhat denetimleri sonrasında makus haber duymaktan telaş duyar ve bu nedenle sıhhat denetimlerini erteleyebilir. Zira bu durumla yüzleşmek telaş yaratabilir. Bu yüzleşme bireyin kendine has kaygılarını tetikleyebilir. Mevt korkusu, denetim kaybı ve güvensizlik hissi, geçmiş travmalar ve olumsuz tecrübeler üzere durumlar hastalığa dair endişelerle eşleşebilir ve kişi bu durumdan ve tetikleyici ögelerden şuurlu ya da bilinçsiz kaçınma eğilimi gösterebilir.”

Korku yahut tasa duyulduğunda amaç belirlenmeli

Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, dert ve kaygı duyulan bir durumu ertelemenin kesin bir tahlil olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Anlık rahatlama verir lakin daha sonra derdimiz daha da artar. Bu noktada hislerimizi tanımlamak, anlamak ve uygun halde maruz kalarak kademelendirmemiz daha hakikat olacaktır. Bu etapları uygularken gaye belirlemeli ve sorunun kaynaklarını anlamaya çalışmalıyız. Şayet bu erteleme çok sık ve bizi fonksiyonsuz bir noktaya getiriyorsa profesyonel bir dayanak almayı tercih etmeliyiz.

Unutmayalım ki sıhhat denetimleri, sağlımızı müdafaanın önemli bir kesimidir ve bunu ertelemek sıkıntıların ilerlemesine sebep olur. Bu da bizi ilerde daha çok telaş duyacağımız bir noktaya getirebilir. Endişe yahut kaygı duyduğumuzda maksat belirlemek, sorunu saptamak, gereksinimlerimizi anlayarak hislerimizi ele alıp maruz kalmamız daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Şayet bunu halledemiyorsak psikoterapi almamız hakikat olacaktır.”

Erken teşhisin ehemmiyetine dair farkındalık nasıl artırılabilir?

Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, erken teşhisin değerinin kişisel efordan fazla toplumsal olarak bilinçlenme ile daha mümkün olduğunu kaydederek, “Kampanyalar, etkinlikler, okullarda ve işyerlerinde eğitimler, toplumsal medya üzerinden bilgilendirmeler ve sıhhat farkındalık günleri üzere tertipler gerçekleştirilebilir.” dedi.

Öz-etkililiğin rutin sıhhat denetimleri konusunda karar verme sürecinde kıymetli bir rol oynadığını kaydeden Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Çünkü bireyin kendi yetenekleri ve gücüne olan inancını yansıtır. Bu hususu güçlendirmek için toplumsal açıdan yapılacak kampanya ve bilgilendirmeler epeyce tesirli olacaktır. Kişisel olarak amaç belirleyip sorunun kaynaklarını manalandırarak, kendi gerçek gereksinimlerimizi korku ve kaygıdan arındırmış formda sağlıklı sonuca ulaşabiliriz.” formunda görüşlerini lisana getirdi. Doi numarası: https://doi.org/10.32739/uha.id.42744

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*