Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Konya Büyükşehir Yeşil Alanlarda Akıllı Su Sayaçları Kullanıyor

Konya Büyükşehir Yeşil Alanlarda Akıllı Su Sayaçları Kullanıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Akıllı Kent Uygulamalarına bir yenisini daha ekledi. “Yeşil Alanlarda Uzaktan Okumalı Sayaç Projesi” kapsamında radyo frekans sistemi üzerinden uzaktan okumaya imkan sağlayan Akıllı Su Sayaç Sistemini yeşil alanlarda hayata geçiren Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, uygulama ile su kayıp kaçak oranlarını minimize etmeyi hedefliyor.


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Akıllı Kent Teknolojisinde öncü olmaya devam ediyor.

Yüz ölçümü açısından Türkiye’nin en büyük ili olan Konya’da yeni teknolojileri ve yenilikçi yaklaşımları kullanan KOSKİ Genel Müdürlüğü, “Yeşil Alanlarda Uzaktan Okumalı Sayaç Projesi” kapsamında radyo frekans sistemi üzerinden uzaktan okumaya imkan sağlayan Akıllı Su Sayaç Sistemini uygulamaya başladı.

Konya’nın merkez ilçelerinde belirlenen 2.300 farklı yeşil alanda toprağın altına yerleştirilmeye başlanan akıllı su sayaçları, saha çalışanı tarafından uzaktan takip edilebiliyor. Belirlenen yeşil alanların ıslahını da yapan Büyükşehir, 10 yıl olarak planlanan proje ile su kayıp kaçak oranlarını minimize etmeyi amaçlıyor.

AKILLI SU SAYAÇLARI BİRÇOK KOLAYLIĞI BERABERİNDE GETİRİYOR

Hizmete sunulan sistem, birçok kolaylığı da beraberinde getiriyor. Daha evvel sayaçların kış kurallarından olumsuz etkilenmemesi için yeşil alanlarda ekim aylarında sökülen ve mayıs aylarında tekrar takılan sayaçlar; hayata geçirilen Akıllı Su Sayaç Sistemi ile rastgele bir müdahaleye gerek duyulmaksızın fonksiyonunu sürdürebiliyor. Sistem sayesinde; kış aylarında suyun donması, sayaca uygulanan yüksek basınç münasebetiyle sayacın patlaması ve deformasyona uğrayarak tekrar kullanılamayacak hale gelmesi engelleniyor. Sistem, yeşil alanlarda yaşanan su kayıp ve kaçaklarının da önüne geçerek su rezervini koruyor.  Tıpkı vakitte yeşil alanlarda beton koruma üzere makûs imaja neden olan müdafaalar kaldırılarak estetik bir manzara kazandırılıyor. Su sayaç bilgilerine ulaşımın zorlaştığı yerlerde iş akışının hızlandırılması için sayaçlardaki modülleri kullanan sistem,150- 250 metre aradaki tüm sayaç datalarına ulaşarak vakitten tasarruf sağlıyor.

Tüm bunların yanı sıra Akıllı Su Sayaç Sistemi, rastgele bir sebepten kaynaklı olarak sayaçlarda oluşabilecek kaybolma ve kırılma üzere olumsuz durumların da önüne geçiyor. Pozisyon bilgileri alınarak sisteme kaydedilen akıllı su sayaçlarının yer tespiti ise radyo frekans sistemiyle kolaylıkla yapılabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir