Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Koç Üniversitesi Hastanesi  “Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi” Açıldı

Koç Üniversitesi Hastanesi  “Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi” Açıldı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0
Koç Üniversitesi Hastanesi 

“Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi” Açıldı

 

Koç Üniversitesi Hastanesi, Türkiye’de kemik iliği nakli bekleyen çocuk hastalara özel ve multidisipliner tedavi imkanı sunmak hedefiyle “Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi”ni hizmete açtı. Kemik iliği nakli tedavisine uygun koşullarda hazır bulunan 10 yataklı özel serviste, hekim ve hemşirelerin yanı sıra klinik psikolog, sanat terapisti, diyetisyen ve fizik tedavi uzmanı üzere sıhhat çalışanları tedavi süreçlerine katkı sağlayacak.

 

Koç Üniversitesi Hastanesi, Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Kolu bünyesinde “Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi”ni hizmete açtı. Türkiye’de kemik iliği nakli bekleyen çocuk hastalara özel tedavi imkanı sunmak hedefiyle hayata geçirilen “Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi”nde lösemiden otoimmün hastalıklara kadar pek çok rahatsızlığa ait ayrıntılı tahlil ve uygunlaştırıcı formüller multidisipliner bir yaklaşımla sunuluyor.

 

Kemik iliği nakli tedavisine uygun kurallarda hazır bulunan 10 yataklı özel servisin yer aldığı Koç Üniversitesi “Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi”, hekim ve hemşire takımının yanı sıra diyetisyen, fizik tedavi uzmanı, klinik psikolog, sanat terapisti üzere sıhhat çalışanlarının dayanağıyla tedavi sürecine ait çok istikametli bakış açılarından faydalanıyor. Böylece ünitenin tabip grupları, entegre tedavi usulleriyle çocukların sıhhatini korurken, hem çocukların hem de ailelerinin moral ve motivasyonunu da güçlendirmeyi önceliklendiriyor.

 

Koç Üniversitesi Hastanesi’nde Türkiye’deki pediatrik kemik iliği hastalarına yeni bir nakil merkezi kazandırmaları hakkında açıklama yapan “Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi”nin Direktörü Prof. Dr. M. Fatih Erbey, “Ülkemizde her yıl yüzlerce çocuk kemik iliği nakline muhtaçlık duyuyor. Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı’nda 2017 yılından beri hizmet verdiğimiz onkoloji kliniğimizde kemik iliğine muhtaçlık duyan hastalarımız bulunuyor. Çocuklarda kök hücre (kemik iliği) nakli, kanser hastalıklarının yanında, birçok kanser olmayan, doğuştan ya da kazanılmış hastalıklarda tedavi edici bir prosedür olarak kullanılmaktadır. Buradaki tedavi süreçlerinden de biliyoruz ki, kemik iliği nakli gereken kan hastalıklarının tümünde erken teşhis ve teşhisle birlikte yanlışsız bir tedavi hayati rol oynuyor. ‘Pediatrik Kemik İliği Nakli Merkezi’mizde tam da bu kilit noktada çocuk hastalarımıza yönelik 10 yatak kapasiteli bir üniteyi hayata geçirdik. Merkezimizde klinik psikologdan diyetisyene, sanat terapistinden fizik tedavi uzmanına kadar geniş bir takımın yer almasını çok önemsiyoruz. Çocukların fiziki sıhhati kadar mental sıhhatini muhafazayı ve kendilerini daha güzel hissetmelerine yardımcı olacak tahlillerle bütüncül tedavi imkanı sunmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir