Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kırık, kısa veya eksik dişler ‘gülüş tasarımı’ ile düzeltilebiliyor

Kırık, kısa veya eksik dişler ‘gülüş tasarımı’ ile düzeltilebiliyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Güzel bir gülüş ve kusursuz dişler yüzdeki en kıymetli ögeler ortasında yer alıyor. Çağdaş diş hekimliği sayesinde diş tabiplerinin kişinin yüzüne uygun en ülkü gülüşü tasarladığını belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Klinik Koordinatörü Dt. İstek Tekkeli, “Günümüzde artık diş hekimliğindeki yenilikçi uygulamalarla beyaz ve estetik dişlere ve estetik bir gülümsemeye sahip olmak mümkün. Kırık, çatlak yahut aşınmış dişler, ön bölgede renklenmiş eski dolgular, renklenmiş dişler, dişler ortası boşluklar, konuşurken yahut gülünce görünmeyen kısa dişler, dudak ve yüze nazaran büyük yahut uzun dişler, ön bölgede diş kaybına bağlı eksiklikler, çapraşık dişler, diş minesi hasarı, ortodontik tedavi ile tedavi edilememiş dişler yahut ortodontik tedavi için gerekli vakti yaratamamış hastalar gülüş tasarımı ile sağlıklı ve estetik bir gülümsemeye sahip olabilir” açıklamasında bulundu.

 

Yüze ülkü bir gülüş kazandırmak için yapılan gülüş dizaynının çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişlerin ve diş etlerinin multidisipliner bir yaklaşımla yine tasarlanması olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Klinik Koordinatörü Dt. İstek Tekkeli, “Son yıllarda büyük ilgi gören ‘gülüş tasarımı’, kişinin tüm yüz estetiğini dikkate alarak multidisipliner bir yaklaşımla hastanın dişlerine dair tüm meseleleri tıpkı anda çözülebiliyor. Simetri, diş eti sınırı, gülüş sınırı, gülüş genişliği, altın oran üzere belirleyiciler gözetilerek dişlerin diş eti ile ahengi ve formunun belirlendiği, dudaklar ve dudağı çevreleyen dokuların değerlendirildiği estetik tahliller bu kapsamda değerlendiriliyor” diye konuştu.

 

Gülüş dizaynında 3 aşama!  

Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Klinik Koordinatörü Dt. Dilek Tekkeli, gülüş dizaynıyla ilgili 3 kademeyi paylaştı:

 

Değerlendirme aşaması

Hasta ile tabibin bu süreçte ahenk içinde olması değerli.  Bu mevzuda deneyimli bir doktor hastaya hakikat sorular sorarak, klinik tecrübelerinden örnekler göstererek hastayı yönlendirmeli ve hastanın talepleri anlaşılmalıdır. Hastanın estetik beklentisi anlaşıldıktan sonra ağız içi fotoğrafları ve yüz fotoğrafları çekilir. Ağız içi ölçüleri alınır. Panoramik röntgen çekilerek hangi tedavilere muhtaçlık duyulacağı konuşulur.

 

Tasarımın onay aşaması

Bu etapta tasarım ağızda denenir ve hasta ile koordine bir kıymetlendirme yapılır. Standardize edilmemiş, şahsa mahsus tasarlanan bu gülüş hastanın beklentisi ve hastaya dair estetik tahliller gözetilerek kıymetlendirilir. Dizaynda yapılması istenen uzatmalar, kısaltmalar, form ve renk değişikliklerine bu etapta karar verilir. Prova seansı da bu evrededir ve temel hedefi; kişinin gülüş dizaynını onaylayarak kabul etmesi, onaylamadığı noktaları tabir etmesi ve bu noktaların istenen halde değiştirilerek düzeltilmesidir.

 

Tasarımın simantasyonu

Hastanın onayı alındıktan sonra rehabilite edilmiş uygun dizaynlar ağza yapıştırılır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir