Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kıbrıs’ta görülmesi gereken 6 lokasyon

Kıbrıs’ta görülmesi gereken 6 lokasyon

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

En güzel hizmeti en uygun fiyatla vermeyi amaçlayan online seyahat acentesi Tatildukkani, vize yahut pasaporta gereksinim duyulmadan seyahat edilebilen Kıbrıs’ta yer alan görülmesi gereken 6 lokasyonu sıraladı.

Hareketli gece hayatı ve masmavi deniziyle konuklarını karşılayan Kıbrıs, lüks kategorisinde yer alan otelleriyle de kusursuz bir tatil tecrübesi sunuyor.  

Yurt içi, yurt dışı ve Kıbrıs’ta binlerce tesiste konaklama, uçak bileti ve transfer hizmetlerini konuklarına özel sunan Tatildukkani; kültür, tarih ve eğlenceyi buluşturan Kıbrıs’ın görülmesi gereken yerlerini sıraladı. 

Girne Kalesi ve Girne Limanı 

Girne’nin en beğenilen turistik noktalarının başında Girne Kalesi geliyor. 7. yüzyılda Arap-İslam akınlarına karşı Bizanslılar tarafından yapılan kale, açık hava müzesi sunan atmosferiyle ilgi çekiyor.  Batık gemi müzesinde sergilenen Bizans ve Venedik devrine ilişkin yapıtlara mesken sahipliği yapan kale, görülmesi gereken noktalarda birinci sıralarda bulunuyor. 

Kıbrıs’ın hem tarihin hem de doğal hoşluğunu yansıtan Girne Limanı ise ziyaretçilerin öteki uğrak yerlerinden biri. Liman içerisinde bulunan restoranlar, barlar ve kafeler konuklarına eşsiz bir atmosfer sunuyor. 

Mağusa Surları 

Venedikliler tarafından inşa edilen Mağusa Surları tarihi dokusu ve öyküsüyle Kıbrıs’ın en dikkat çeken tarihi yapıtları ortasında yer alıyor. Burçlar, kapılar, cephanelikler, depo ve ahırlarla birlikte 14 kuleyi de barındıran surların yüksekliği 18 metreye ulaşıyor. 

Bellapais Manastırı

Gotik sanatın izlerini taşıyan Bellapais Manastırı, Girne kent merkezine araçla 10 dakika uzaklıkta bulunuyor. Milattan sonra 12. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen manastır, dönemsel olarak çeşitli klasik müzik konserleri ve müzik şenliklerine mesken sahipliği yapıyor. Manastırın en dikkat çeken özellikleri ortasında 15. yüzyılda yapılan ve yapının ön yüzünde bulunan freskler yer alıyor.

Saint Hilarion Kalesi  

Kıbrıs’ın en yüksek zirvelerinden birinde yer alan Saint Hilarion Kalesi, Disney Şatosu olarak da biliniyor. Girne merkezinden araç ile 30 dakikada ulaşılabilen kale, Beşparmak Dağları’ndaki 3 kalenin en yeterli korunmuş olanı. Ada halkını Arap akınlarına karşı korumak hedefiyle inşa edilen kale, 1489’da Venediklilerin adayı ele geçirmesiyle boşaltılmıştır. Kusursuz bir görünüme sahip olan kalenin en uç noktasına ulaşabilmek için 732 metre yüksekliğe çıkılması gerekmektedir.

Karmi Köyü  

Büyüleyici manzarasıyla Karmi Köyü, Başparmak Dağları eteklerinde yer alıyor. Kıbrıs’ın bilinmeyen hoşluklarından biri olan ve nostaljik yapılarıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan köy, Kıbrıs’ın en sakin noktaları ortasında bulunuyor. Tarihi dokusunu günümüze taşımış olan Karmi Köyü, merkezinde yer alan Meryem Ana Kilisesi’yle ziyaretçilerini karşılarken, tabiatla iç içe geçen atmosferi ve huzurlu ortamıyla öne çıkıyor.

Vize yahut pasaporta muhtaçlık duyulmadan ziyaret edilebilen Kıbrıs’ın konuklarına tarih ve kültürü birleştiren bir tatil tecrübesi sunduğunun altını çizen Tatil Dükkanı Turizm Müdürü Özgür Yılmaz, “Kıbrıs, dönemin hiç bitmediği, her mevsim konuklarına farklı tecrübeler yaşatabilen bir destinasyon olduğundan ağır ilgi görmekte. Her zevke ve bütçeye uygun seçenekler sunan, ünlü sanatkarları ağırlayan otelleri, canlı gece hayatı, tarihî dokusu, doğal güzellikleri ve denizi Kıbrıs’ın tercih edilmesindeki öteki sebepler ortasında yer alıyor. Sunduğu hizmetler ve avantajlarını düşününce konuklarımız, Kıbrıs’ta kaliteli bir tatili; otel konaklaması, uçak bileti ve havalimanı transferini kapsayan paketlerimizle en uygun fiyata alabilmektedir.” diyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir