Kaygınızı Doğru Yönetip Fırsata Çevirebilirsiniz

Telaş, tehlike ya da tehdit olarak algılanan durumlarda kişinin his ve davranışlarına tesir eden sağlıklı ve doğal bir reaksiyon olarak tanımlanıyor. Temelinde endişe duygusu yer alan korkuyu dehşetten ayıran en kıymetli öge ise kişinin ortada somut bir tehlike yokken de daima huzursuz ve huzursuz hissetmesi olarak tanım ediliyor. Günlük hayatı etkilemesi nedeniyle çoklukla zorlayıcı bir durum olarak isimlendirilse da, aslında telaş yanlışsız yönetildiğinde yararlı ve fonksiyonel olabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Psikoloji (klinik) Kısmı’ndan Uzman Klinik Psikolog Eda Atay, telaşın gerçek yönetilmesi hakkında merak edilenleri paylaştı.

 

Kaygı sanılanın bilakis sağlıklı olabilir

Kaygı aslında hayatta kalma güdümüzün doğal bir kesimidir. Organizmamızın savaşma -kaçma reaksiyonudur, bizi inançta tutmaya fayda. Muhakkak ölçüde ve denetim edilebilir ise sağlıklıdır hatta esirgeyici fonksiyonu bile vardır. Bireyin mümkün risklere karşı daha dikkatli olmasını, durumu düzgün tahlil etmesini ve olaylar karşısında gerçek halde konumlanmasını sağlar. Tıpkı vakitte motivasyon verici ve harekete geçiricidir. Bunun için şahsa gerekli enerjiyi verir, dikkatini toplamasını ve bahse ihtimamla ağırlaşmasını sağlar.

 

Kaygı sizi değil, siz korkuyu yönetin

Bazı beşerler tasayı daha sık deneyimlerken, kimileri ise daha az yaşar. Travmatik olaylar, sıhhat problemleri, kalıtsal faktörler, geçmiş ömür tecrübeleri ve mizaç telaş tecrübelerimizi etkileyen faktörlerdendir. Geleceğe dair plan yapmamıza ve öngörülü davranmamıza imkan sağlayan korkunun yokluğunda ise kişi mutlak bir huzura kavuşmadığı üzere, muhtemel risklere de açık hale gelir, denetimini kaybedebilir ve bu durum sağlıklı değildir.

 

 

Kaygıyı lehinize çevirmek elinizde

Kişi, tüm aksiliklerden sıyrılıp, korkunun olumlu getirilerine odaklanmak istiyorsa zorluklarla baş etme maharetlerini geliştirmeyi hedeflemelidir. Böylelikle yaşadığı dehşetin yerini vakitle olumlu hisler alır ve krizi fırsata çeviren birey derdin esiri değil, işvereni olur. Burada değerli olan hissedilen derdin yoğunluğunu denetim altında tutabilmek ve bundan faydalanmaktır. Aksi halde kişi telaş bozukluğuyla karşı karşıya kalabilir, bu da giderek yıkıcı bir hal alır. Korku seviyesi günlük hayatı olumsuz etkileyen bir noktaya ulaşmışsa ve bu hisle fazlaca meşgul olan kişi yapacaklarına bir türlü odaklanamıyorsa bu türlü bir tabloda korku bozukluğu akla gelmelidir. Bu durumda bir uzmanla görüşerek ruhsal takviye alınması uygun olacaktır. Lakin unutulmamalıdır ki, büsbütün dertsiz bir hayat hayal etmek gerçekçi bir beklenti olmayacağı üzere, sağlıklı da değildir.

 

Kaygıya karşı harekete geçin 

Süreci yanlışsız yönetmek ismine, tertipli bir hayat yaşamak ve bunun için birtakım rutinler oluşturmak çok kıymetlidir. Bu noktada yatış-kalkış saatlerini belirleyerek kaliteli bir uykuya ehemmiyet vermek, açık havada yürüyüş yapmak, meditasyona ve nefes sağlayacaktır.

 

Aile ve yakın etraf dayanağı çok önemli

Anksiyete bozukluğu yaşayan bireylerin yakın etrafı de bu durumdan ağır bir biçimde etkilenebilir. Başına makûs bir şey gelecek ve geçmeyecek halinde düşünen birey, bu durumu yaşamamak için kendini geri çekerek hem kendisinin hem de etrafının hayatını kısıtlama uğraşı içine girebilir. Bu durum kişinin telaşını anlayamayan yakınları için yersiz görülebilir ve gereğince anlaşılamayabilir. Tasa bozukluğu yaşayan kişinin etrafı ile toplumsal münasebetlerinin bozulmaması ismine yakınlarının hastanın yaşadığı bu durumu kabul etmesi ve elinde olmadığını fark etmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki, bizler için kolay olan birtakım durumlar, anksiyete bozukluğu yaşayan bireyler için hiç de kolay olmayabilir. Kelam konusu bireye karşı sabırlı olunması ve desteklemesi hayli değerlidir lakin yardımcı olmak ismine tavsiyede bulunmak, baskı yapmak, bireyin yaşadığı durumu hafifletmeye çalışmak ya da aksini ispata çabalamak yararlı olmayacaktır. Bunun yerine bireyi bir uzmandan yardım alması için psikoterapi konusunda yüreklendirmek gerekir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*