Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kasko’da Cam Değişimi Teminat Altında mı?

Kasko’da Cam Değişimi Teminat Altında mı?

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Türkiye’de arabaların en sık değişen kesimleri ortasında araç camları yer alıyor. Trafikte yaşanan ufak çaplı kazalar, makûs hava şartları ve yaşanabilecek pek çok olumsuz durumda araç camları kolay kolay ziyan alabiliyor.  Kasko yaptırmak ve poliçesini yenilemek isteyenlerin ise merak ettiği mevzuların en başında cam değişimi yer alıyor. Türkiye’nin birinci ve önder dijital sigortacılık platformu Sigortam.net, kaskoda cam değişimi ve hasarsızlık indirimi dikkat edilmesi gereken noktaların altını çiziyor.

Araç kaskosu yaptırırken dikkat edilmesi gereken poliçe kapsamı ve muhafiyetleri, sigortalıların hasar yahut kaza anlarında yaşadıkları tecrübesi direkt etkiliyor. Aracını gerek trafikte gerekse park halindeyken tam müdafaa altına almak ve hasar sonrası yaşanacak maddi kayıpların önüne geçmek isteyen araç sahiplerinin Kasko Sigortası yaptırması kıymet arz ediyor. Araç maliyetlerinin giderek arttığı bir periyotta araç sahibinin mağduriyetini engelleyecek en güçlü teminat olan Kasko, poliçe kapsamında araçların cam değişimini de kapsayarak hasar sonrası aracın süratle tamir edilmesini ve camlarının değişimi sonucu meydana gelebilecek yüksek dengeli maliyetlerin önüne geçilmesi sağlıyor. 

Sigortam.net toplumda sigorta şuurunu artırma ve karmaşık sigorta eserlerini daha anlaşılır kılma gayesiyle de araç cam değişimi hakkında bilinmesi gerekenleri bir ortaya getiriyor:

Trafik Sigortası Cam Değişimini Kapsıyor mu?

Araç sahipleri sıklıkla farklı nedenlerden ötürü araç camlarını değiştirmeleri gereken durumlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Hava kuralları, trafikte yaşanan kazalar, bozuk yollar ve pek çok nedenle araç camları hasar alabiliyor. Poliçe kapsamında camın nasıl kırıldığı ise en kıymetli kriter olarak araç sahiplerinin karşısına çıkabiliyor. Bu noktada cam değişimine dair gerçek sigorta eseri ve poliçe tercihi yapmak değer arz ediyor. Trafik Sigortası, muhtemel bir trafik kazası durumunda karşı tarafın ziyanını devletin belirlediği limitler dahilinde karşılıyor.  Trafik sigortası kapsamında cam değişimi ya da tamiri, trafik kazası sonucu kusurlu olan tarafın karşı aracın cam hasarını ödemesi ile gerçekleşiyor. Standart trafik sigortaları kaza dışında kendi aracının aldığı cam hasarlarını karşılamıyor, bu durumda Kasko sigortasına gereksinim duyuluyor.

Sigortam.net müşterileri rastgele bir kaza anında Sigortam.net hasar sınırına 3 saniye içinde ulaşabiliyor ve süreç boyunca gerekli tüm dayanağı sigorta danışmanlarının yönlendirmesi ile çarçabuk alabiliyor.

Cam Değişimi Hasarsızlık İndirimini Etkiliyor mu?

Kasko poliçesi kapsamında yaşanan kaza sonrasında cam değişimi süratlice gerçekleşiyor. Bununla birlikte sigorta şirketleri, poliçe dahilinde aracın cam değişimlerinde kasko hasarsızlık indiriminin bozulmamasını da temin ediyor. Hasarsızlık indirimi, yılda 1 cam değişimine kadar korunmaya devam ederek araç camının poliçe üzerinden değiştirilmesi ve mutabakatlı cam servislerinden hizmet alınması sağlanabiliyor. Bu doğrultuda Sigortam.net, poliçe satın alınırken kasko cam değişimi muafiyetine dâhil olup olmadığına dair dikkat edilmesinin altını değerle çiziyor.

 

Hasar Anında Cam Değişimi İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Yaşanan hasar sonrası cam değişimi yapılabilmesi için şoförlerin, birtakım süreçleri gerçekleştirmeli ve belirlenen dokümanları sigorta şirketlerine ulaştırması gerekiyor. Öncelikle, olay sonrası kazanın boyutunu gösteren fotoğrafların çekilmesi gerekiyor. Bu fotoğraflar hasarın boyutunun görsel halde kaydedilmesi için kullanılıyor. Akabinde, varsa, görgü şahitlerinden kesinlikle beyan talebinde bulunması gerekiyor. Araç kullanılamayacak durumdaysa, çekme süreçlerinin gerçekleşmesi için sigorta şirketi ile irtibata geçilmesi epey kıymet taşıyor. Bunların akabinde, yaşanan hasara nazaran gereken evrakların sigorta şirketine iletilmesi gerekiyor. Hasarın beyanı ile başlayan süreç, tamir ya da değişim ve denetim sonucu araç sahibine teslim ile tamamlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir