Kanser hakkında doğru sanılan 9 yanlış !

Toplumda gerçek sanılan bu yanlışlara dikkat!

Bu kusurlar teşhis ve tedavide çok geç kalınmasına neden olabiliyor!

KANSER HAKKINDA HAKİKAT SANILAN 9 YANLIŞ!

 

Son yıllarda görülme sıklığı giderek yaygınlaşan, çağın korkutan hastalığı olmaya devam eden kanser oluşumunda genetik etkenlerin yanı sıra çevresel faktörler de büyük rol oynuyor. Sigara ve alkol kullanımından güneşin ziyanlı ışınlarına maruz kalmaya, sıhhatsiz beslenmeden hareketsizliğe, gerilimden yüksek dozda röntgen ışınları ve kimyasal unsurlarla temasa dek bir çok etken kanserin görülme sıklığının artmasına neden oluyor. Acıbadem Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay, kanserin dünya genelinde değerli bir sıhhat sorunu olmaya devam ettiğini belirterek “2023 yılında yayınlanan istatistiklere nazaran; erkeklerde hayat uzunluğu kansere yakalanma mümkünlüğü yaklaşık yüzde 41, bayanlarda yüzde 39’dur. Kanser tanısı alan bireyler tanıyı öğrendikten sonra dert, dehşete kapılıyor ve akıllarında pek çok soru oluyor. Toplumda kanser teşhis ve tedavisinde gerçek olmayan kimi inanışlar da bu süreci zorlaştırıyor” diyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay, kanser hakkında hakikat sanılan 9 yanlışı sıraladı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

 

“Alternatif tedavi” sistemleri zararsız hatta faydalıdır: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: “Alternatif tedavi” olarak isimlendirilen formüller ve bitkisel eserler, kanser tedavisinde kullanılan tıbbi prosedürlerin yerini alamazlar ve hastalığın seyrini olumsuz etkileyebilirler. Kanser hastalarında en sık kullanılan alternatif tedavi bitkisel ilaçlardır. Bitkisel eserler, kanser tedavisinin aktifliğini azaltabilir yahut yan tesirlerini artırabilir. Ayrıyeten, birtakım bitkisel eserlerin güvenilirliği ve kalitesi konusunda sıkıntılar olabilir. Bu nedenle kanser tedavisi sırasında onkoloji hekiminizin önerisi olmadan bu cins eserleri kullanmamalısınız.

 

Kanser tedavisi sürecinde daima istirahat gerekir: YANLIŞ! 

 

 

DOĞRUSU:  Yapılan çalışmalar; hastaların kemoterapi alırken kısa yürüyüşler üzere idman yapmasının hem tedaviye ahengini hem de tedavi muvaffakiyetini artırdığını göstermektedir.  Hastanın tedaviden sonraki günlerde halsizliği ve yorgunluğu olabileceğinden istirahat etmelerinde sakınca bulunmasa da, tedavi boyunca hareketsiz kalmamaya, kendilerini yormayacak biçimde idman yapmaya dikkat etmeleri önerilir. 

 

Sağlıklı hayat üslubu kanseri büsbütün önler: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser, hücrede gelişen bir anormallik sonucu denetimsiz hücre çoğalmasıdır. Kanser gelişiminde çevresel ve genetik faktörler rol oynar. Bu nedenle kanser riskini büsbütün ortadan kaldıramasak da, sağlıklı bir hayat stiline sahip olarak ve çevresel risk faktörlerini azaltarak kansere yakalanma riskini azaltabiliriz.

 

Biyopsi kanserin yayılımına neden olur: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser şüphesi ile başvuran hastadan alınan biyopsi, kanser teşhisinin konulmasında gerekli bir metottur. Teşhisin yanı sıra hastalığın alt tipinin belirlenmesi, kimi ilaçların aktifliği için bir grup göstergelerin saptanması ve genetik testlerin uygulanması için de biyopsi yapılması kaidedir. Biyopsi ile hastalığın yayılacağı inancı hakikat değildir. Biyopsi yapılmadığı vakit teşhis ve tedavi gecikir. 

 

Kanser tedavisi yalnızca kemoterapi ve radyoterapiden ibarettir: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser tedavisinde kullanılan prosedürler, hastalığın cinsine, evresine ve hastanın genel sıhhat durumuna nazaran değişebilir. Kemoterapi ve radyoterapi, kanser tedavisinde kullanılan yollardan yalnızca ikisidir. Bunun dışında maksada yönelik ilaçlar, immünoterapi üzere tedaviler ile kanser tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Kanser tedavisinde cerrahi müdahale, hastalığın tipine ve evresine nazaran uygulanmaktadır.

 

Kanser tedavisi sırasında hasta her istediği gıdayı tüketebilir: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay “Kemoterapi tedavisi sırasında ilaçlar ile etkileşimi olan greyfurt ve nar üzere birtakım besinlerin tüketilmesi önerilmez. Genel olarak istikrarlı ve çeşitli bir beslenme, hastanın sıhhatini ve bağışıklığını muhafazaya yardımcı olabilir. Kemoterapi tedavisi sırasında alkol kullanımından kaçınılmalıdır. Vitamin ve mineral destekleri de, kanser tedavisinin aktifliğini azaltabileceği yahut yan tesirlerini artırabileceği için vitamin ve mineraller besinlerden doğal yolla alınmalıdır. Hastada vitamin eksikliği saptanması halinde kanser tedavisini veren onkoloji uzmanına danışmak gerekir” diyor.  

 

Kanser tedavisi sırasında hastalar izole olmalıdır: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser tedavisi için verilen kemoterapi bağışıklık sistemini zayıflatır. Her tedavinin bağışıklık sistemine yan tesiri farklılık gösterir. Hastaların tedavi sırasında enfeksiyon riskini azaltmak için toplu taşıma üzere kalabalık yerlerde maske kullanımına dikkat etmesi, sık sık el yıkaması kıymet taşır. Fakat hastanın tedavi boyunca büsbütün odasında izole olması gerekmez. Enfeksiyonu olmayan yakınları ile birlikte vakit geçirebilir. Hastanın toplumsallaşması ve sevdikleri ile vakit geçirmesi tedavi sürecine ahenge ve ruhsal açıdan daha âlâ hissetmesine yardımcı olacaktır.

 

Kanser tedavisi sonrasında hastalık tekrar edecektir: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser tedavisi sonrasında hastalığın tekrar edeceği biçiminde bir dertle karamsarlığa kapılmamalıdır. Hastalığın tekrar etme riski olsa da bu risk oranı her hastada farklıdır. Hastalığın başlangıç evresi, tümörün alt tipi, tümörün davranışı ve hastanın aldığı tedaviler kanserin tekrarlama riskini belirler. Hastalar kanserin tekrarlama riskini azaltmak için hekimlerinin önerdiği tedavileri almalı ve sağlıklı bir ömür alışkanlığı oluşturmalıdır. 

 

Kanser olan şahısların aile üyeleri de kansere yakalanacaktır: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay “Kanserin kalıtsal olduğu düşünülse de, birçok kanserin kalıtsal olmadığı bilinmektedir. Ailede kanser hikayesi fazla olan hastalarda kalıtsal yatkınlık genetik testler ile belirlenebilir. Kanser riskini artıran mutasyona sahip bireyler kanser gelişimi açısından yüksek riskli olup mutasyonun tipine nazaran özel tarama programlarına alınır” diyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*