Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kanser görülme sıklığı 50 yaşın altına indi

Kanser görülme sıklığı 50 yaşın altına indi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Görülme sıklığı daima artan kanser milyonlarca insanı etkiliyor. Bir vakitler “yaşlı hastalığı” olarak bilinen kanserin, 1990’lardan itibaren 50 yaş altında görülme sıklığının her geçen gün arttığını söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Araştırmalar bu yaş kümesinde bilhassa göğüs, kalın bağırsak, endometrium, pankreas ve karaciğer kanserinde artış olduğunu gösteriyor. Bu artışın nedenleri ortasında; hareketsiz hayat stili, çocukluk çağı obezitesi, şekerli- gazlı içeceklerin tüketimi, işlenmiş et eserleriyle beslenme, tip 2 diyabet birinci sıralarda yer alıyor” dedi. 

Bilimsel araştırmalar dünya çapında 50 yaşın altındaki şahıslarda kanser görülme oranının son 30 yılda yaklaşık yüzde 80 arttığını gösteriyor. Bu artışın gerisinde büyük oranda hareketsiz hayat ve makûs beslenme alışkanlıkları yattığını anlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Gençlerde kanser gelişim riskini azaltmak için; daha hareketli olmalarını, ekran karşısında daha az vakit geçirmelerini, sağlıklı beslenmelerini ve sigaradan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz” biçiminde konuştu.

Her 100 kanserden 5-10’u kalıtsal 

En sık görülen kanserler erkeklerde akciğer, prostat, kalın bağırsak, mide ve karaciğer; bayanlarda ise göğüs, akciğer, kalın bağırsak, rahim ağzı ve tiroit kanseri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, her 100 kanserden 5-10’unun kalıtsal kusurlu tekrar bağlı geliştiğini belirtti. Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Ailede birden fazla şahısta göğüs, bağırsak, yumurtalık kanseri üzere hikayeler varsa bu durum kimi kanserlerin görülme riskini artırıyor. Ama bu kansere yakalanacağınız manasını değil yalnızca riskin yükseldiği manasını taşır. Kalıtsal, yani yanılgılı genlerin neden olduğu kanserler; yaşlanma, sigara içme, fazla kilolu olma, nizamlı antrenman yapmama yahut sağlıklı ve istikrarlı beslenmeme üzere öteki faktörlerin neden olduğu kanserlerden çok daha az görülüyor” dedi.

Egzersiz kanser tedavisinin yan tesirlerini azaltıyor 

Aktif bir fizikî ömrün hem kanser riskini azalttığını hem de kanser tedavisine bağlı yan tesirleri azalttığını anlatan Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Araştırmalar kanser tedavileri sırasında fizikî olarak etkin olmanın tedavilere bağlı yan tesirleri azalttığını ve daha süratli güzelleşme sağladığını gösteriyor.  Egzersiz birebir vakitte ömür kalitesini artırma, telaş ve depresyonun önlenmesinde de epey tesirli.  En kolay olarak nizamlı yapılan hafif tempolu yürüyüşler bile kanser tedavisinin daha rahat geçmesine yardımcı olur. Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalar da antrenman yapabilir” dedi.

Kışın tedavi gören kanser hastalarına öneriler 

Kış günlerinin kanser tedavisi gören hastalar için güçlü kurallar yaratabildiğine değinen Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, tedavilere bağlı anemi yahut sıvı kaybı sıkıntıları yaşayan hastaların soğuk havanın tesiriyle hipotermiye yani düşük beden sıcaklığına eğiliminin artabileceğini vurguladı. 

Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Bununla birlikte nöropati üzere yan tesirler soğuk havanın tesiri ile daha da belirginleşebilir. Elbette teneffüs yolu enfeksiyonları, grip ve COVID-19 bu mevsimlerde hastalar için risk oluşturabilir” dedi. Prof. Dr. Yıldırım, kış mevsiminde tedavi gören kanser hastalarına şu tavsiyelerde bulundu:

  • Mutlaka soğuk havaya uygun giyinin. Soğuk havalarda dışarıda olduğunuzda şapka, atkı, eldiven ve sıcak tutan bir palto giyinin. Sıcak tutan çoraplar ve eldivenler bilhassa nöropati şikâyeti olanlar için epeyce hami olacaktır.
  • Buzlu şartlarda dolaşmak zorunda kalırsanız, uygun ayakkabılar giyin ve/veya baston yahut yürüteç üzere bir hareket yardımcısı kullanın.
  • Bağışıklık sistemini desteklemek emeliyle taze meyve ve zerzevat tüketin, zerdeçal ve zencefil üzere baharatları yemeklerinizde uygun ölçüde kullanın. Bol sıvı tüketin ve meskende yapacağınız ıhlamur, nane ve limon içeren taze hazırlanmış kış çaylarını ölçülü olarak içmeyi ihmal etmeyin.
  • Kalabalık halka açık yerlerde kesinlikle maske takın.
  • Hangi aşıları yaptırmanız gerektiği konusunda hekiminizle konuşun.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir