Kalp ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken 6 nokta

KALP AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 6 NOKTA 

Kalp ameliyatlarından sonra kendimizi âlâ hissediyor oluşumuz, büsbütün iyileştiğimiz manasına gelmiyor. Bu süreçte bilhassa dikkat edilmesi gereken kıymetli noktalar var. Kalp cerrahisinde gelişen yeni teknikler ve tecrübe birleştiği vakit, ameliyat öncesi ömrümüze dönmemiz daha kolay ve erken olabiliyor. Liv Hospital Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özkara kalp ameliyatı sonrası kalp ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

1. Konut içinde yürüyüş yapmak hazımsızlığı giderir

Sık sık, az az yemek ve yemeklerden sonra nizamlı mesken içi yürüyüşler hazımsızlık meselesini giderir. 

2. Katı yağdan uzak durmak önemli

Diyabet, böbrek, yüksek tansiyon üzere kronik hastalığınız yoksa istediğiniz her gıdayı abartıya kaçmadan yiyebilirsiniz. Bilhassa protein ve posalı yiyecekler kabızlığın önlenmesini sağlıyor. Kırmızı et haftada iki sefer yenebilir. Mümkünse balığın sıklıkla tüketilmesi öneriliyor. Zerzevat yüklü beslenmeli ve katı yağdan uzak durmalısınız. Bu tip beslenme alışkanlığının ömür uzunluğu devam ettirilmesi kalp sıhhati açısından hayli kıymetli. Ameliyattan bir ay sonra da, diyetisyen denetiminde “kardiyak diyet” uygulamalısınız. 

3. İlaç konusunda hassas davranın

İlaçların, hakikat vakitte ve dozlarda alınması gerekiyor. Aç karnına ya da tok karnına alınacak ilaçlar konusunda hassas davranın. Hasta şayet koroner bypass ameliyatı geçirmişse kan sulandırıcı, kolesterol, ritim ve tansiyon düzenleyici tedavisi, aksi bir durum olmadıkça ömür uzunluğu devam etmeli. Kapak ameliyatı geçirmiş hastalardaysa, gereken kan sulandırıcı tedaviler ameliyatı gerçekleştiren tabip tarafından ayrıntılı bir halde anlatılmalı ve denetimler ihmal edilmemeli.

4. Banyodan sonra kurulanırken dikkat!

Cinsel yaşama iki-üç haftadan sonra başlayabilirsiniz. Bu bahiste taburcu olmadan evvel hekiminizden bilgi almalısınız. Her gün banyo yapabilirsiniz. Ancak oturarak ve ılık su ile yapılan banyo sonrası kurulanırken yara yerlerine pak ve bedenin diğer bir yerine değmemiş havlular kullanmaya itina göstermelisiniz. 

5. Yürüyüş arası yavaşça artırılmalı

Kemik yaklaşık iki ayda düzgünleşiyor. Efor sırasında şayet verilmiş ise göğüs korsenizi takmalı ve varis çoraplarınızı kesinlikle giymelisiniz. Yürüyüş uzaklığınızı yavaşça artırmalı ve havaların düzgün olduğu günlerde kesinlikle dışarıda yürüyüşler yapmalısınız. Başlangıçta günde yaklaşık 10 dakika yürüyüş kâfi olur. Hasta kendi performansına nazaran birkaç gün ortalarla yürüyüş arasını artırabilir ve bir ayın sonunda bir saat yürüyüş yapabilecek duruma gelebilir.

6. Minimal invaziv sistemle hastalar olağan hayata daha çabuk döner 

Minimal invaziv usulle ya da robotik usulle ameliyat olan hastalar daha erken olağan tempolarına dönerler. Hareket kısıtlaması olmaması göğüs kemiği açılmadığı için korse kullanımı gerekmemesi sayesinde faal hayata daha çabuk başlanabilir. Tekrar bu hastalar için ilaçların tertipli kullanılması, denetimlerin aksatılmaması çok değerlidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*