Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kadızade Zühtü Işıl Mezarı Başında Anıldı

Kadızade Zühtü Işıl Mezarı Başında Anıldı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Milli mücadelenin önemli kahramanlarından, Karşıyaka Spor Kulübü kurucu başkanı Kadızade Zühtü Işıl ölüm yıl dönümünde Örnekköy’de bulunan mezarı başında anıldı.

Örnekköy Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde Karşıyaka sevdalıları da hazır bulunurken, Zühtü Işıl ve milli mücadele kahramanları saygıyla, minnetle anıldı; Karşıyaka Spor Kulübü’nün tarihsel önemi vurgulandı. 

“İÇTEN BİR SEVGİYLE BAĞLIYIM”

Anma töreninde konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay Karşıyaka Spor Kulübü’ne yürekten ve samimiyetle bağlı olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Kulübümüzün kurucu başkanı, kahramanlarımızdan Kadızade Zühtü Işıl’ı rahmetle ve minnetle anıyorum, ona teşekkür ediyorum. Onun gibi yüzlerce kahramanın yaşadığı bir şehirde yaşıyoruz. Buraya belediye başkanı olan birisi tabi ki üzerine düşen ne varsa yapmak zorunda, ben de bu çerçevede üzerime düşen ne varsa yapmaya çalışıyorum; elimden geleni yapmaya da devam edeceğim. Ben aynı zamanda içten bir sevgiyle Karşıyaka’ya, Türkiye’ye ülkemizi kuran o iradaye, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Kuvay-i Milliye ruhuna, o günden bu güne gelen her şeye bağlılıkla bu görevi yerine getirmeye çalışıyorum. Zühtü Işıl bizi duyuyorsa Türkiye’nin, dünyanın her yerinde yaşayan küçücük çocuklardan, yaş almış büyüklerimize kadar yüz binlerce Karşıyakalı’nın Karşıyaka’ya ve onların kurduğu kulübe, bu semte bağlılıkla yaşadığını bilmesini isterim. Sporda da tesisleşmede de başarılı oluruz, bu sevgimiz olduğu sürece her şey olur. Ruhları şad olsun, ne yapsak haklarını ödeyemeyeceğimiz çok büyük kahramanlar; hepsini bir kez daha saygıyla anıyorum.”

“EMANETLERİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı ve Karşıyaka Spor Kulübü Tarih Kurulu Başkanı Ahmet Diker ise emanet olarak bırakılan Karşıyaka Spor Kulübü’nün aynı hassasiyetle yaşatılması ve gelecek nesillere bırakılması gerektiğini vurgulayarak, “Onlar bize çok büyük bir miras, çok büyük bir kulüp bıraktı. Onlar kulübü direnişin, başkaldırının simgesi olarak sadece futbolla kurdu, arkasından öteki branşlar geldi. Onlar Kurtuluş Savaşı’nda en ön saflarda yer aldılar. Ne kadar büyük bir kulübe, önemli bir belediyeye, büyük bir taraftar kitlesine sahip olduğumuzu unutmamalıyız. Onlar bize öyle büyük bir kulüp bıraktılar ki bizim için Karşıyaka Spor Kulübü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün armasına ay-yıldız armağan ettiği, iki kez ziyaret ettiği bir kulüptür. Kurucularımızın, sporcularımızın bize bıraktığı bu tarihsel emaneti yıllar boyu yaşatmalıyız; onların yaktığı meşalenin sonsuza kadar yanmasını sağlamalıyız. Hepsini saygıyla anıyorum, mekanları cennet olsun” dedi. 

“ANISI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUZ”

Karşıyaka Spor Kulübü kurucularının o yıllarda büyük bir mücadele verdiğinin unutulmaması gerektiğini dile getiren Karşıyaka Taraftar Derneği Başkanı Okan Kırmacı ise, “Değerli büyüğümüzü saygı ve sevgiyle anıyoruz. Bizler onu ve değerli arkadaşlarını sadece Karşıyaka Spor Kulubü’nü kurdukları için anmıyoruz. Zühtü Işıl o günün tüm imkansızlıklarına rağmen birçok şeyi başarmış, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Hepimiz o nesillerin 1912’li yıllarda neler yaptığını, nelerle mücadele edip neler başardığını hiç unutmamalıyız. Bir kez daha kendisini saygıyla anıyorum, Karşıyakalı olmaktan onur duyuyorum” diye konuştu. 

Anma törenine; Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Diker ve Murat Ilgın, Karşıyaka Spor Kulübü’ne gönül vermiş Karşıyakalılar katıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir