Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir’in su kaynakları emin ellerde

İzmir’in su kaynakları emin ellerde

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

İZSU Genel Müdürlüğü’nün kentin su kaynaklarını korumak için başlattığı baraj havzaları müdafaa planı projelerinin hazırlanmasına çalışmalar sürüyor. Kutlu Aktaş Barajı ve Tahtalı Barajı’na odaklanan projelere ait, Tarım ve Orman Bakanlığı Su İdaresi Genel Müdürlüğü, yöre halkı ve öteki paydaşların görüş ve tekliflerini almak gayesiyle düzenlen toplantılar Çeşme ve Menderes’te yapıldı.

Cumhuriyet’imizin 100. Yılında İZSU Genel Müdürlüğü’nün hayata geçireceği 100 Proje ortasında yer alan Tahtalı Baraj Gölü Havzası ve Çeşme Kutlu Aktaş Baraj Gölü Havzası Müdafaa Planı Hazırlanması projelerinin birinci toplantıları yapıldı. Toplantılarda hem kamu kurum ve kuruluşlarından hem de yöre halkından görüş ve teklifler alındı. Baraj gölünün ve baraj gölünü besleyen su kaynaklarının kalitesinin ve ölçülerinin korunması ve güzelleştirilmesi için titizlikle yürütülen havza müdafaa planı çalışmalarının 2023 yılının Kasım ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

İklim krizi ve kuraklıkla uğraşta değerli adımlar

Kutlu Aktaş Barajı Çeşme ilçesinin su gereksiniminin yaklaşık yüzde 50’sini karşılarken, Tahtalı Barajı ise İzmir’in su gereksiniminin yüzde 40’ını karşılıyor. Kentin en kıymetli içme ve kullanma suyu kaynaklarını oluşturan iki baraj için İZSU’nun Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü havza muhafaza planının ön çalışmaları 2022 yılının Şubat ayında başladı.

Havza Müdafaa Planıyla, baraj gölünün ve baraj gölünü besleyen su kaynaklarının korunması; su kaynağının ve havzanın özelliklerinin bilimsel çalışmalar ile kıymetlendirilerek müdafaa alanlarının belirlenmesi; baraj gölü havzasının su kalitesi ve ölçüsünün havza bazında korunması ve uygunlaştırılması amaçlanıyor. Bu gayeyle, havzanın toplumsal, ekonomik, fiziki, jeolojik, hidrojeolojik, hidromorfolojik, ekolojik ve kimyasal özellikleri bilimsel bilgiler doğrultusunda tespit ediliyor.

Projenin şimdiye kadar gerçekleşen kısmında, su kalitesini, çevresel baskı ve tesirleri tespit etmek hedefiyle saha çalışmaları yapıldı. Saha çalışmalarının sonunda, havzanın genel özellikleri ve su kalitesini etkileyen kirletici kaynaklar belirlenirken baraj göl, barajı besleyen dereler ve yer altı sularından alınan örnekler tahlil edildi. Elde edilen datalar ışığında ilerleyecek modelleme çalışmalarıyla, birinci etapta 2047 yılına kadar su kalitesinin durumu tespit edilecek. Modelde öngörülen senaryolar doğrultusunda önlemler alınıp, müdafaa planı hazırlanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir