Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir’de sürdürülebilir geleceğin rotası oluşturuluyor

İzmir’de sürdürülebilir geleceğin rotası oluşturuluyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Birliği iş birliğiyle yürüttüğü İzmir Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (SUMPİzmir) kapsamında düzenlenen Geleceğe Hareket Et Paydaş İştirak çalıştayları başladı. Geleceğin sürdürülebilir kentini kurmak için ortak aklı ön plana koyan çalıştay kapsamında İzmir’in aktüel hareketlilik durumu tahlil edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Birliği (AB) ile yürüttüğü İzmir Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı (EU Supportto İzmir Sustainable Urban Mobility Plan-SUMP İzmir) kapsamındaki “Geleceğe Hareket Et” çalıştayları, 1. Paydaş İştirak Çalıştayı ile başladı. İzQİnovasyon Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Lideri Kadir Efe Oruç, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve şura temsilcileri katıldı.  

“Geleceğin İzmir’ini birlikte kuracağız”
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Lider Vekili Mustafa Özuslu, “İzmir’i daha yaşanabilir bir kent yapmak gayesiyle canla başla çalışan ve İzmir’deki insanların özgür bir biçimde hareket edebilmesi için çalışan bir liderimiz var. SUMPİzmir takviye projesiyle, daha inançlı, pak, erişilebilir ve ucuz hareketle kentteki sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı çalışıyoruz. İzmir’in ortak ulaşım vizyonuna dahil edilmesi için çalışacağız. Daha düzgün bir hayat kalitesi için kentlerdeki insanların hareketlilik ihtiyaçlarını gerçek kıymetlendirmemiz lazım. Bunun için vatandaşların faal iştirakine muhtaçlığımız var.  Kamu işbirliğiyle yapılacak bu işbirliği, insan odaklı olmalıdır. Şeffaf ve ortak iştirakçi bir yaklaşımla geleceğin İzmir’inin nasıl olması gerektiğini bu çalıştayla göreceğiz. Katılımcılık ve girişimcilik o kadar gereksinim duyd uğumuz bir söz ki buna çok muhtaçlığımız var. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Sizlerin kıymetli fikirleriyle biz nasıl yol alacağımızı belirleyeceğiz” diye konuştu.

İzmir’in şimdiki hareketlilik durumunu tahlil edildi
Açılış konuşmasının akabinde “İzmir’de Sürdürülebilir Hareketlilik” başlıklı sunum yapıldı. Sunumda İzmir’in sürdürülebilir bir ulaşım için yürütmüş olduğu yatırımlar ve faaliyetler hakkında bilgi verildi. Mevcut faaliyetlerin geliştirilmesi, yeni ulaşım projelerinin oluşturulması ve yürütülmesi gereken yol haritası hakkında bilgi alışverişi yapıldı. İzmir’de şimdiki hareketlilik durumu tahlil edildi.

Proje kapsamında toplamda üç paydaş iştirak çalıştayı ve iki vatandaş bilgilendirme toplantısı yapılarak paydaşların ve halkın İzmir Ortak Ulaşım Vizyonu sürecine dahil edilmesi hedefleniyor. Önümüzdeki yıl da devam edecek toplantıların akabinde Temmuz 2024’teki kapanış etkinliğinde İzmir Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı açıklanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir