Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İzmir’de ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ Programı Devam Ediyor

İzmir’de ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ Programı Devam Ediyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
5 0

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ programıyla öğrencilerin fizikî aktiviteye teşvik edilmesi, besin okuryazarlığı konusunda bilinçlendirilmesi, besin güvenliği ve kalitesinin artırılmasının sağlanması, öğrencilerin klasik tatlarla buluşturulması ve besin israfının engellenmesi hedefleniyor.

Kınık Mert Öztüre Özel Eğitim Meslek Lisesinde ‘Okulumda Sağlıklı Besleniyorum’ projesi kapsamında okul hemşiresi öncülüğünde öğrenciler ile birlikte sağlıklı beslenme aktifliği düzenlendi. Yapılan aktiflikte, öğrencilerin sevdikleri yiyecekler, okulun yemekhanesinde daima birlikte hazırlandı.

Öğretmen ve öğrenciler, yaprak sarması, mercimek köftesi, börek ve irmik tatlısı yaparken okul aşçıları da mevsim meyvesi ve kuru üzüm kullanarak öğrenciler için soğuk çay hazırladı. Sağlıklı beslenmenin ehemmiyetine vurgu yapılan aktiflikte, mevsiminde meyve tüketmenin yararları anlatıldı ve ambalajlı besinler yerine klasik Türk mutfağına yönelik mesken üretimi yemekler, aşçılar danışmanlığında hazırlandı. Okul çalışanı ve öğretmenleriyle birlikte sağlıklı beslenen öğrenciler, daima birlikte keyifli bir gün geçirdi.

‘Öğrencilerimizi Sağlıklı Öğünlerle Buluşturuyoruz’

İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi; “Okullarımız bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya üzere besin işletmelerinde öğrencilerimize servis edilen yiyeceklerin, onların fizikî gelişiminde ve öğrenme süreçlerinde çok tesirli olduğunu biliyoruz. Öğrencilerimizin ulusal ve memleketler arası standartlarda sağlam besine erişim süreçlerinin yönetilmesini önemsiyoruz.

Bu kapsamda okul ve kurumlarımızda besin güvenliği ile kâfi ve istikrarlı beslenme konusunda faaliyetler planlayarak farkındalık oluşturmayı hedefledik. Sağlıklı beslenme ve sistemli fizikî aktivite alışkanlığı kazandırılması, obezite ile uğraş, besin güvenliği, sunulan besinin kalitesi, okul bahçelerinde organik üretimlerin yapılması ve biyo-bozunur atıklardan kompost oluşturulması teşvik edilerek sağlıklı ömür sürecine öğrencilerimiz de katılıyor.” dedi.

Öğrencileri sağlıklı öğünlerle buluşturduklarını belirten Dr. Yahşi, program kapsamında yer alan okullarda görevlendirilen rehber öğretmen, okul sağlığı hemşireleri ve vücut eğitimi öğretmenleriyle öğrencilerin daha sağlıklı bir geleceğe adım atacaklarını kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir