Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İZENERJİ işçisine yüzde 68 zam

İZENERJİ işçisine yüzde 68 zam

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK Genel–İş Sendikası 2 ve 9 No’lu Şubelerin örgütlü bulunduğu İZENERJİ’de yaklaşık 4 aydır süren toplu iş mukavelesi görüşmesi sonuçlandı. Çalışanların taban fiyatına yüzde 68 oranında artırım yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ Şirketi’nde örgütlü Genel İş Sendikası ile Toplumsal Demokrat Kamu Patronları Sendikası (SODEMSEN) ortasında 4 aydır devam eden toplu iş mukavelesi görüşmeleri tarafların uzlaşmasıyla sonuçlandı. 11 bin 500 emekçiyi ilgilendiren toplu iş kontratı ile taban fiyata yüzde 68 oranında artırım yapıldı. Sabah saatlerinde Egemenlik Meskeni önünde toplanan personeller, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya daima bir arada ya hiç birimiz” sloganları attı.

“Tabanda eşitledik”
Burada personellere seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Tabanda 17 bin 955 lira net. İkramiye ve yan gelirlerle 22 bin. Taban bu. İZELMAN ve İZENERJİ’yi tabanda eşitledik. Eşit işe eşit fiyat bu kurumun sıhhati açısından, İzmir’in, bu memleketin sıhhati açısından çok kıymetli. Eşit işe eşit fiyatın olmadığı bir yerde haktan, hukuktan, adaletten bahsedemezsiniz. O nedenle de birinci önceliğimiz bu. Bu varacağımız en yeterli, en ileri nokta değil. Daha göreceğimiz hoş günler var. Hiç kuşkunuz olmasın. Her şey çok hoş olacak” dedi.

“Çok çalışmamız lazım”
Konuşmasında “Yalancı bahar nedir bilir misiniz” diye soran Lider Soyer, “14 Mayıs’ta emekten, adaletten, haktan, hukuktan, ezilenden yana bir iktidar kuramazsak bu bir yalancı bahardır. Bu kıssa herkesin çok âlâ anlaması gereken bir kıssa. Zira emekçi sınıfı tarih boyunca toplumun dönüşümünün öncüsü oldu. Bugün de aranızda bulunan genç ve bayan çalışanlar, değişimin öncüsü olacak. Ancak bunun için çok çalışmamız lazım” diye konuştu.

“Eşitliği tabanda sağladık”
Genel İş 9 No’lu Şube Lideri Sedat Kenar da “İnsanca bir ömür, insanca bir fiyat talebimizi daima haykırdık. İZENERJİ çalışanları ismine birçok yeni kazanım elde ettik” dedi. Genel İş 2 No’lu Şube Lideri Ercan Gül ise kümeler ortasındaki fiyat uçurumunun kapatılması için çabaladıklarını anlatarak, “Birçok husus toplu mukaveleye girdi. Eşitliği tabanda sağladık. Eşitliğin yüzde 95’ini B Kümesinde sağladık. Bizler A, B, C kümesini önemli manada bir yere getirdik. Bu toplu kontratta yüzde yüz eşitlik talebi ile yola çıktık. Bizler bu toplu mukaveleden razıyız” dedi.

Toplu mukavele ile yeni haklar
İmzalanan mukavelede emekçiye yeni haklar verildi. Çocuğu askere giden emekçiye 500 TL, evlat edinen emekçiye 10.000 TL, altı aylık periyotlar için enflasyon oranında artırım (ilk yılın ikinci altı ayı için enflasyon oranında artırım yoktu; eklendi), iki artırım periyodu için enflasyona + % 1 refah hissesi eklendi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir