Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İSU Genel Müdürü Ali Sağlık; İstanbul’da Su Yönetimi Panelinde Tecrübelerini Paylaştı

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık; İstanbul’da Su Yönetimi Panelinde Tecrübelerini Paylaştı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
5 0

Marmara Belediyeler Birliği’nin IFAT Eurasia Milletlerarası Etraf Teknolojileri İhtisas Fuarı kapsamında, “Kentsel Su İdaresinde Aktüel Sorunlar ve Tahlil Araçları” Paneli İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan İSU Genel Müdürü Ali Sıhhat, gerçekleştirdiği sunumda Kocaeli’de su idaresiyle ilgili yaşanabilecek sorunlara karşı alınan önlem ve tedbirleri anlattı.

“KENTSEL SU İDARESİNDE ŞİMDİKİ SORUNLAR VE TAHLİL ARAÇLARI”
Günümüzde gelişen teknoloji, hayat standartlarının yükselmesine katkı sağlayarak nüfusun süratli bir halde artmasına neden oluyor. Bu nedenle artan nüfus ile birlikte hudutlu olan su kaynaklarının korunması ve bilinçsizce tüketimine dikkat ederek su kaynakları üzerindeki baskının azaltılması kentler açısından büyük kıymet taşıyor. Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’ın başkanlığını yürüttüğü Marmara Belediyeler Birliği’nin hazırladığı “Kentsel Su İdaresinde Yeni Sorunlar ve Tahlil Araçları” paneli Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele Marmara Bölgesi’ndeki altı büyükşehir belediyesinin su ve kanalizasyon yönetimi genel müdürleri konuşmacı olarak katıldı. İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın konuşmacı olarak yer aldığı panelde çağımızın en değerli gündem hususu olan su idaresi tema olarak belirlendi. İSU Genel Müdürü Ali Sıhhat, gerçekleştirdiği sunumda Kocaeli genelinde suyun korunması için kent genelinde gerçekleştirilen altyapı yatırımları, teknolojik yatırımlar ile kuraklığa karşı verilen gayretle ilgili deneyimlerini paylaştı.

SU KAYNAKLARINDA KURAKLIK RİSKİNE KARŞI ÖNLEM
Yuvacık Barajında su düzeyinin eylül-ekim ayları itibariyle düştüğünü tabir eden İSU Genel Müdürü Ali Sıhhat, susuzluk riskine karşı Sapanca-Yuvacık terfi sınırının B planı olarak hazır tutulduğunu tabir etti. Genel Müdür Ali Sıhhat ayrıyeten Namazgâh Barajı, derin su kuyuları, Denizli ve Cumaköy Göletleri ile DSİ’nin imalini gerçekleştirdiği ve önümüzde ki yıllarda devreye alınması planlanan İhsaniye ile birlikte Mudurnu Çayı üzerinde inşa edilen Ballıkaya Barajı’yla önümüzdeki yıllarda oluşabilecek kuraklık riskine karşı tüm önlemlerin alındığını söyledi. Ali Sıhhat, geri kazanım suyuna da vurgu yaparak endüstride gri su kullanımıyla birlikte tatlı su kaynaklarında baskının kıymetli oranda azaldığını söz etti.

KAYIP-KAÇAK İLE MÜCADELE
Kayıp-kaçak ile ilgili değerli yatırımlar gerçekleştirdiklerini söz eden İSU Genel Müdürü Ali Sıhhat, kent genelinde 2004 yılında %72 olan kayıp-kaçak oranının büyük bir emek sarf edilerek %25 düzeylerine indirildiğini söyledi. Ayrıyeten birçok altyapı yatırımı, teknolojik yatırımlar ve yeni projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Genel Müdür Ali Sıhhat, basınç idaresi, izole bölgeler, gece dinleme çalışmaları, su işletme sistemi (SUİS), yüksek tüketimli abonelerin takibi, ortak abonelik sayaç değişimi üzere projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ÖNLEM
Çevre kirliliği ile ilgili yapılan yatırım ve projelerle ilgili bilgi veren İSU Genel Müdürü Ali Sıhhat, Atık su SCADA sistemi ile örnek işlere imza atıldığını tabir etti. Ali Sıhhat ayrıyeten atık su arıtma tesislerinde yapılan çalışmalar ve Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj meselesiyle ilgili alınan tedbirler ve çalışmalar hakkında da panelde bilgi verdi.

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
İSU Genel Müdürü Ali Sıhhat, global ısınma ve iklim değişikliğiyle ani yağışların getirdiği taşkın, sel ve baskınlara karşı yapılan yatırımlar ile birlikte artan güç maliyetleri ve gereç idaresi ile ilgili bilgi birikim ve deneyimlerini iştirakçilerle paylaştı.

Genel Müdür Ali Sıhhat program sonunda; ”Marmara Belediyeler Birliğine ve tüm konuşmacı arkadaşlarımıza sağladıkları bilgiler ve verimli panel için teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir