Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. İstinye Üniversitesi öğrencileri Hatay’daki çocuklarla ‘diş sağlığı’ etkinliklerinde buluştu

İstinye Üniversitesi öğrencileri Hatay’daki çocuklarla ‘diş sağlığı’ etkinliklerinde buluştu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

İstinye Üniversitesi (İSÜ) öğrencileri, 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılardan en çok etkilenen vilayetlerden biri olan Hatay’a giderek çocuklarla bir ortaya geldi. İSÜ Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Ü. Kadriye Merve Altıkat öncülüğünde İSÜ Ağız ve Diş Sıhhati Topluluğu ve Genç Yeryüzü Tabiplerinin iş birliğiyle organize edilen ‘Yeryüzünde Buluşuyoruz’ aktifliği 16-24 Mart tarihleri ortasında Hatay’da gerçekleştirildi. Aktiflik kapsamında 22 Mart Cuma günü Katar 1 ve Katar 4 konteynır kentlerinde yaşayan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik görsel ve oyunsal aktivitelerle ‘Geleceğe Gülümseme Yolculuğu’ başlıklı ağız ve diş sıhhatinin değeri anlatılarak, diş sıhhatinin genel sıhhatle olan bağlantısına yönelik sunum yapıldı. Aktiflikle birlikte bölgede yaşayan öğrencilerin ağız ve diş sıhhati hakkında bilgi ve farkındalıklarının artırılması hedeflenirken, çocuklara bu etkinliklerle toplumsal ve duygusal dayanak verilmesi de amaçlandı.

“Deprem bölgesinde etkinlikler gerçekleştirmeye devam edeceğiz”

İSÜ Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Kadriye Merve Altıkat, aktiflikle ilgili şunları söyledi:

“Etkinlikte misyon alarak üniversitemizi temsil eden öğrencilerimiz Ali Efe Kaynak, Ahmet Özalp, Selvi Deliçay, Esen Deniz Sayıklı ve Esra Öztürk ile birlikte Hatay’a gittik. 22 Mart’ta Dr. Mustafa Geçay İlköğretim Okulu’nda okuyan öğrencilerle bir ortaya gelerek ‘Geleceğe Gülümseme Yolcuğu’ başlıklı sunumumuzu gerçekleştirdik. Öğrencilere, ağız ve diş sıhhatinin ehemmiyeti, dişlerin özellikleri, yanlışsız beslenme alışkanlıklarından bahsettik. Her yaş kümesindeki sınıflara farklı ayrı drama ve etkinlikler yaptık. Sunumların sonunda öğrencilerden hatıra notlar yazmalarını istedik. Derslerden sonra öğrencilerle aktiviteler yaparak keyifli vakit geçirdik. Bu etkinliğimizle birlikte Hatay’da çocuklar için bu cins aktivitelerin sürekliliğinin olması gerektiğini fark ettik. Bölgede bu üslup etkinliklerimize devam etme kararı aldık. İSÜ olarak daha geniş çaplı bir tertip ile hem bölgede yaşayan çocuklara ağız diş sıhhati taraması yapılması hem de ruhsal manada dayanak sağlanması hedefliyoruz.”

Etkinliğe katılan öğrencilerin yorumları şöyle:

 

“Hatay halkıyla buluştuk”

İSÜ Genç Yeryüzü Doktorları Kulüp Başkanı Psikoloji/Sosyoloji 3’üncü sınıf öğrenicisi Esra Öztürk:

“İSÜ Genç Yeryüzü Doktorları Kulübü olarak da Adıyaman, Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş vilayetlerinde psiko-sosyal takviye konteynerlerinde çeşitli faaliyetlerimizi gerçekleştirdik. Bizler Antakya’nın çocuklarına sevgiyle ve sevinçle yaklaştık, eğitim vermek yalnızca görünen kısımdı, asıl maksadımız takviye verip o süreçte birebir yolda birlikte yürümekti. Parlayan gözleriyle bizlere bakan Antakya’nın güneşiyle top oynayan çocukları unutamayacağız. Bizler 5 günden oluşan ‘Yeryüzünde Buluşuyoruz’ projemizi onlara armağan ettik, onlar da sevgileriyle bizleri uğurladılar.”

“Hayatımın en bedelli vakitlerinden biriydi”

İSÜ Genç Yeryüzü Doktorları Kulübü Üyesi Diş Hekimliği 1’inci sınıf öğrencisi Selvi Deliçay:

“Katar-4 konteyner kentinde bir hafta geçirme bahtım oldu. Kısa üzere gözükse de hayatımın en bedelli vakitlerinden biriydi. Bir gün ilkokula gittik. Ağız diş sıhhati eğitimi verdik, diş fırçalamayı gösterdik. Daima birlikte çok hoş şeyler yaptık. Kimisi yaşadıklarını kimisi hayallerini anlattı. Bizi arkadaş olarak gördüler. Biz de onları… Dolu dolu geçen bir haftanın sonunda yaşadığımız tüm hoş şeyleri düşünerek dileklerimizi diledik daima birlikte.”

“Bir haftaya bir sürü aktiflik sığdırdık”

İSÜ Genç Yeryüzü Doktorları Kulübü Üyesi Psikoloji 4’üncü sınıf öğrencisi Esen Deniz Sayıklı:

“Hatay’a birinci sefer gittim ve Hatay benim birinci saha tecrübemdi. Hem mesleksel hem de ferdî manada Hatay’ın yeri ben de her vakit farklı olacak. Bir hafta boyunca Katar-1 ve Katar-4 konteyner kentinde istekli olarak bulundum. Saha ziyaretim sırasında konteyner kenti gezme talihim oldu. Ulaşılması sıkıntı olan lakin imkânsız olmayan atölyelerimizi gerçekleştirdik. Hayatlarında küçük de olsa bir iz bırakabilmek için çok hoş etkinlikler yaptık, biraz bilim, biraz hijyen eğitimi, biraz el sanatlarına yönelik atölyeler, biraz gelenek göreneklerimiz derken bir haftaya bir sürü aktiflik sığdırdık.”

 

“Oyunlar oynadık, müzikler söyledik”                              

Ağız ve Diş Sağlığı Kulüp Başkanı Diş Hekimliği 2’nci sınıf öğrencisi Ali Efe Kaymak:

“Tüm umutlarıyla, coşkularıyla, hüzünleriyle karşıladılar bizi. Merve Hocamızla ağız ve diş sıhhati eğitimi verdik. Ağız ve Diş Sağlığı Kulübü olarak daha evvel de minik dostlarımızla buluşmuştuk fakat orası bir oburdu. Yeryüzü Hekimleri Psikososyal Takviye Konteynerinde cümbüş vardı adeta. Oyunlar oynadık, müzikler söyledik.”

“Rol modeli olduğumu hissettiğimde en memnun insan ben oldum”

Ağız ve Diş Sağlığı Kulübü Üyesi Diş Hekimliği 2’nci sınıf öğrencisi Ahmet Özalp:                                                                               

“Hatay’a birinci geldiğimde çok karışık hisler içerisindeydim. Geliş hedefim çocuklara bir şeyler öğretmekti tahminen ancak asıl birçok şey öğrenen ben oldum. Bana her durumda umut olduğunu öğreten öğrencilerim vardı artık. Konteynerin içinde kendine dahi güç yer bulan insanların çiçeklerle orayı bir yuvaya dönüştürdüğüne şahit oldum. Ağız ve diş sağlığı kulübü olarak ağız sıhhati eğitimi verdiğimiz çocukların rol modeli olduğumu hissettiğimde en memnun insan ben oldum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir