Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İSİB’ten Polonya’ya Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu

İSİB’ten Polonya’ya Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 13-15 Haziran tarihleri ortasında Polonya’ya Türk ihracatçılarının iştiraki ile Sektörel Ticaret Heyeti tertibi düzenledi. Organizasyona İSİB’i temsilen İdare Konseyi Üyesi Ali Aktaş katıldı. 

14 Haziran’da Polonya’nın başşehri Varşova’da gerçekleştiren ikili görüşmelere Türkiye’den 20 firma, Polonya’dan ise 39 firma katılırken toplam 153 iş görüşmesi gerçekleştirildi. 

Görüşmeler sırasında Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ile Ticaret Müşavirleri Betül Buke Karaçin ve Nevra Genç heyet tertibine iştirak ederek iştirakçi firmalar ile bilgi alışverişinde bulundu. Aynı gün akşamı ise heyet iştirakçileri ile Türkiye Cumhuriyeti Varşova Ticaret Müşavirleri Betül Buke Karaçin ve Nevra Genç’in iştirakleri ile akşam yemeği organize edildi.  

İSİB yetkilileri tertip kapsamında ayrıyeten iki başka görüşme gerçekleştirdi. Birinci görüşmede İSİB heyeti, National Refrigeration Forum (NFR) Lideri Robert Grejcz ile bir toplantı yaparak Polonya pazarı kapsamında karşılıklı iş birliği yapılabilecek alanlar hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Toplantı sonunda kendisi ve bağlı üyeler bu yılın son çeyreğinde yapılacak ISK-SODEX Alım Heyeti tertibine davet edildi. İkinci görüşmede ise Polonya-Türkiye iş insanları Derneği yetkilileri, heyeti ziyaret ederek bilgilendirmelerde bulundular. 

İSİB İdare Şurası Üyesi Ali Aktaş, Polonya’da düzenlenen sektörel ticaret heyet tertibinin çok verimli geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Polonya, Dünya İklimlendirme Kesimi genelinde 2022 yılında 13 Milyar dolar ithalatı ile en çok kesim ithalatı gerçekleştiren 12. ülke pozisyonunda yer alıyor. 2022 yılında Türk İklimlendirme Dalı, Polonya’ya 223 Milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Polonya, Türkiye’nin en çok bölüm ihracatı gerçekleştirdiği 9. ülke pozisyonunda. Polonya’nın coğrafik pozisyonu ve Gümrük Birliği içerisinde yer alması dalımız ismine stratejik bir pazar olarak değerlendirilmesini sağlıyor. Bu nedenle bölüm olarak ülkedeki bu gücümüzü artırmak ismine ticari heyet tertibini gerçekleştirdik. Organizasyonumuza katılan firmalarımızın bu görüşmelerde ihracata dönüşecek birçok ilişki gerçekleştirdiğini gözlemledik. Yaptığımız pazarlama, bağlantı ve eğitim faaliyetleri ile ülkeler ve dallar ortası münasebetlerin daha da üstlere çıkacağını ve ihracat amaçlarımızı daha da yükselteceğimizi düşünüyoruz. “

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir