Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İş ortamındaki stres ve mobbing ruh sağlığını bozuyor!

İş ortamındaki stres ve mobbing ruh sağlığını bozuyor!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Aşırı çalışma üzere durumların ruhsal dayanıklılığı zorlayabildiğini ve kişinin motivasyonunu azaltabileceğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Bu nedenle, öncelikler belirlemek ve gerilimle başa çıkma hünerlerini geliştirmek değerli.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, ruhsal problemlerin gelişiminde çalışma şartlarının tesiri konusunu kıymetlendirdi.

Çalışma şartlarının ruhsal sıhhat üzerinde tesiri var

Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, çalışma şartlarının ruhsal sıhhat üzerindeki tesirinin epey kıymetli olduğunu tabir ederek, “İş yerindeki gerilim, mobbing üzere olumsuz durumlar, bireylerin ruh sıhhatini olumsuz etkileyebilir ve ruhsal problemlere yol açabilir. Bununla başa çıkmanın anahtarı, ahenk sağlama yeteneğini geliştirmek ve şahsî ruh sıhhatini korumaktır. Bedensel ve ruhsal sıhhat için sistemli olarak uğraş sarf etmek, ömürde manası bulmak ve gerilimle başa çıkma marifetlerini geliştirmek değerlidir.” dedi.

Psikolojik dayanıklılık zorluklarla başa çıkma yeteneğini tabir ediyor

Psikolojik dayanıklılığın, zorluklarla başa çıkma yeteneğini tabir ettiğini, iş ve özel hayat istikrarını sağlama, toplumsal ilgilere vakit ayırma ve iş gerilimiyle başa çıkma hüneriyle bağlantılı olduğunu anlatan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Ancak, çok çalışma üzere durumlar ruhsal dayanıklılığı zorlayabilir ve kişinin motivasyonunu azaltabilir. Bu nedenle, öncelikler belirlemek ve gerilimle başa çıkma marifetlerini geliştirmek değerli.” diye konuştu.

Samimi bağlantılar içtenlik ve dürüstlük temelinde kuruluyor

Samimi münasebetlerin içtenlik ve dürüstlük temelinde kurulan münasebetler olduğunu tabir eden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “İnsanlar ortasındaki itimat ve takviye hissini tabir eder. Lakin, samimiyet hissi bazen aldatıcı olabilir ve münasebetlerde hayal kırıklıklarına neden olabilir. Pandemi periyodunda dijital irtibat artsa da gerçek, derin ilgilerin kıymeti daha da arttı.” dedi.

Uzun müddetli gerilim durumları depresyon ve anksiyeteye neden oluyor

Stresin kronik hale gelmesinin, uzun müddetli gerilim durumlarında ortaya çıktığını ve depresyon, anksiyete üzere birçok sıhhat meselesine yol açabildiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Stresin belirtileri bazen fark edilmeyebilir fakat daima yorgunluk, isteksizlik üzere belirtiler kronik gerilimin işaretleri olabilir. Bu durumda, sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirmek değerlidir zira sistemli ve kâfi uyku, tükenmişliğe karşı gözetici bir tesire sahiptir. Uyku tertibine dikkat etmek, melatonin hormonunun muhakkak saatlerde salgılanmasını sağlamak değerlidir.” biçiminde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir