Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İş dünyasından gençler için sıra dışı zirve!

İş dünyasından gençler için sıra dışı zirve!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

İstanbul Gençlik Platformu, iş dünyasının değerli temsilcileriyle birlikte sıra dışı bir doruğa imza attı. Muvaffakiyetlerin bilakis bu sefer bir tepede başarısızlıklar konuşuldu.

İstanbul Gençlik Platformu’nun “gençlerin nasihate değil, yüreğindeki umudu yeşertmeye gereksinimi var” sloganından yola çıkarak hayata geçirdiği Başarısızlık Tepesi, birçok kıymetli ismi konuk etti. Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen tepeye Fiba Kümesi İdare Heyeti Lideri Murat Özyeğin, Kale Kümesi Lideri ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, Temel Holding CEO’su Çağatay Özdoğru, Sabancı Holding eski CEO’su Mehmet Göçmen, TÜSİAD İdare Heyeti Üyesi ve Gençlik Yuvarlak Masası Lideri Dr. İzel Levi Coşkun, Arya Bayan Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Serter, Futurebright Kümesi Kurucu Ortağı Akan Abdula ve İstanbul Gençlik Platformu Lideri Av. Tabiat Can Coşar konuşmacı olarak katıldı. Bazen Olmaz Kitabı muharriri gazeteci Hasret Gürses ise programın sunucusu olarak gençlerle buluştu.

İstanbul Gençlik Platformu Lideri Av. Tabiat Can Coşar, cumhuriyetimizin 100. yılında hayal kurmaktan korkmayan, başarısız olacağım derdini bir kenara bırakıp bu ülke için bir paha yaratmak isteyen gençlere ilham ve güç vermek için bu tepeyi hayata geçirdiklerini belirterek açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında hayal kurmaktan korkmamanın gerekliliğini vurgulayan Coşar, “Gencecik yaşında bir memleket hayali kuran, cumhuriyet hayali kuran bir gencin ismini taşıyan bir salonda birlikteyiz, Atatürk Kültür Merkezindeyiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Fiba Kümesi İdare Şurası Lideri Murat Özyeğin ise konuşmasında “Benim için en büyük başarısızlık, idare heyeti lideri olduğum kümede insanların mutsuz olması ve insanların işe ayakları geri giderek gelmesi olur.” diyerek kendisi için başarısızlık kavramının ne tabir ettiğini ortaya koydu. Kelamlarının devamında “En yanlış kararlar genelde başarılı bir işin akabinde zafer sarhoşluğuyla alınır” diyerek bu husustaki deneyimlerini paylaşan Özyeğin, “Avrupa ve Amerika’da muhakkak başarısızlıkları tatmamış şahıslara para vermeyen fonlar var. Sen bir başarısızlık yaşa o denli gel diyorlar.” diyerek başarısızlık kavramına farklı ülkelerdeki yaklaşımların neler olduğunu da gençlere aktardı.

Esas Holding CEO’su Çağatay Özdoğru ise “En berbat karar, kararsızlıktan iyidir” diyerek gençlerin başarısız olacağım korkusuyla harekete geçmemesinin aslında en büyük başarısızlık olduğunun altını çizdi.

Sabancı Holding’in eski CEO’su Mehmet Göçmen ise mesleğinin başında Lafarge markası ile Loreal markalarını birbiriyle karıştırdığı için ezkaza çimento dalında çalışmaya başladığını, çimento bölümüyle başlayan mesleğinin evvel kendini Sabancı Holding Güç Kümesi Başkanlığına, sonrasında ise Sabancı Holding CEO’luğuna götürdüğünü gençlerle paylaştı.

TÜSİAD İdare Heyeti Üyesi ve Gençlik Yuvarlak Masası Lideri Dr. İzel Levi Coşkun ise konuşmasında hayatının farklı basamaklarında yaşadığı başarısızlıkları gençlere anlatarak muvaffakiyetin memnunluğu değil, mutluluğun başarıyı getirdiğini paylaştı. Dünyanın başarısızlık açısından önünde değerli imtihanlar olduğunu belirten Coşkun, süreklilik ile sürdürülebilirlik ortasındaki farkın değerine atıf yaptı.

Arya Bayan Yatırım Platformu Kurucusu Ahu Serter ise kendisi için en büyük başarısızlığın özgürlüğünün kısıtlanması olduğunu gençlerle paylaştı. Konuşmasında holdinglerin artık meyyit birer yapı olduğunu düşündüğünü paylaşan Serter, Fark Holding’in Fark Labs’a dönüşüm sürecini gençlerle paylaştı.

Futurebright Kümesi Kurucu Ortağı Akan Abdula ise başarısızlıklarımızın en kıymetli sebebinin yankı odalarına sıkışmak olduğunu belirterek gençlere ne dünü yaşayın ne yarını kestirim etmeye çalışın, bir karar alın ve uygulayın diyerek gençleri başarısız olacağım derdini bir kenara bırakarak harekete geçmeye çağırdı.

Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 1000 gencin katıldığı Başarısızlık Doruğundan çıkan gençlerin yüzü gülerken çok farklı bir tecrübe yaşadıklarını, birinci kere bu türlü bir tepede yer aldıklarını ve muvaffakiyetlerin değil başarısızlıkların konuşulmasının onlara büyük bir güç ve motivasyon kattığını paylaştı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir