Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İş Cemiyet Dünyasından Mercedes Marka Evlere Yoğun İlgi

İş Cemiyet Dünyasından Mercedes Marka Evlere Yoğun İlgi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz Group AG’nin Dubai’ye inşa edilecek gökdeleninin tanıtımı yapıldı. Dünyanın en yüksek kulesi Burj Khalifa’nın manzarasına sahip 1 milyar dolarlık proje, Alman araba üreticisiyle Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir emlak şirketi olan Binghatti Propertiestarafından inşa ediliyor. 150 daireye sahip olacak olan binada daire fiyatları 2,5 milyon dolardan başlarken ortalama daire fiyatı ise 10 milyon dolar civarında. 

“MERCEDES MARKA MESKENLERE İLGİ YOĞUN”

Geçen yıl Binghatti, Fransız lüks araba üreticisi Bugatti ile de bir arada proje yapmak için mutabakat imzaladı. Firma tıpkı vakitte kuyumculuk firması Jacob & Co. ile dünyanın en yüksek konut binası olacak 500 metrelik bir gökdelen için de iştirak kuruyor. Mercedes markalı konut projesinin Türkiye tanıtımları 4 Mayıs’ta Kemer Country Club’da, 5 Mayıs’ta Acarkent Coliseum’da yapıldı. Mercedes-Benz markalı konutlara ilginin çok ağır olduğunu söyleyen Memleketler arası Gayrimenkul Uzmanı, Vartur Gayrimenkul sahibi Şerif Nadi Varlı, “Proje dünyada bir birinci olacak. İnanılmaz bir ilgi var. Talebe yetişmek için ağır bir çalışma yürütüyoruz” dedi. Lansmana katılan Şebnem Demir ” Mercedes Benz projesini çok beğendim, bende yatırım için düşünüyorım, 1+1 ya da 2+1 olabilir ayrıyeten Dubai’ de sıhhat kliniği şube açmayı çok önemli düşünüyorum” dedi yeniden lansmana katılan davetli Tülin Kartoz’da “Özellikle şu anda Türkiye den fazla yurtdışına yatırım yapmak çok mantıklı hem dolar kira getirisi açısından avantajlı, bir ayağımız aslında yurtdışında ,Dubai iş dünyasında  parlayan yıldız “ dedi.

Firma, son üç ayda yaklaşık 330 milyon dolar harcayarak arazi satın aldı. Ayrıyeten Binghatti, projeleri finanse etmek için tahvil satışından 500 milyon dolar yatırım toplamayı düşünüyor. Mohammad Binghatti bir röportajda “Kesinlikle bu yıl ve gelecek yıl daha fazla büyüme göreceğiz. Dubai’ye net bir zenginlik göçü geliyor ve nüfusta bir artış var, bu da piyasada organik büyümeye yer açıyor” dedi. Gayrimenkul danışmanlığı şirketi CBRE Group Inc.’e nazaran Ocak 2020’den bu yana Dubai’de kiralar yaklaşık %45 artarken ortalama mesken fiyatları yaklaşık %35 arttı.

DUBAİ’DE BİRİNCİ ÇEYREKTE 24 MİLYAR DOLARLIK EMLAK SATIŞI YAPILDI!

2024 yılında tüm dünya emlak piyasasında genel bir durgunluk hakimken, Dubai emlak pazarı tüm ezberleri bozuyor. Türk yatırımcıların da ağır ilgi gösterdiği Dubai emlak pazarındaki süreç sayısı 2024 yılının birinci çeyreğinde geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 20 artarak 34 bin 178 adet süreç ile rekor kırdı. Memleketler arası Gayrimenkul Uzmanı Şerif Nadi Varlı, “Piyasalarda bulutlu ortamların kalkması durumunda Dubai’nin sıçrama yapabileceğini düşünüyorum” dedi.

Dubai emlak piyasası tüm ezberleri bozuyor. Dubai’nin emlak piyasası, arz kısıtlamaları, gelişen lüks segment ve topluluklar ortasında artan kira fiyatlarının ortasında güçlü talep nedeniyle 2024’ün birinci çeyreğinde 2023 yılının birebir periyoduna nazaran %20 artışla 34,178 süreç kaydedilerek rekor seviyeye ulaşıldı.Toplam satış kıymeti, bir evvelki yıla nazaran %25 artarak 87,8 milyar Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi (AED) (23.9 milyar dolar) oldu. Lüks pazarda, 15 milyon AED üzeri süreçlerde %30 artış görüldü.

“DUBAİ HAVALİMANI’NIN 35 MİLYAR DOLARLIK GENİŞLEME PROJESİ ONAYLANDI”

Konuyla ilgili açıklama yapan Milletlerarası Gayrimenkul Uzmanı Şerif Nadi Varlı, “Tüm Dünya’da enflasyon münasebetiyle, konut kredi faizlerinin yüksek olmasından dolayı genel bir durgunluk hakimken, Dubai bunun tam karşıtı büyüyen piyasayla bize olumlu sinyal veriyor. Piyasalarda bulutlu ortamların kalkması durumunda Dubai’nin sıçrama yapabileceğini düşünüyorum. Bugün Al Maktoumhavalimanının 35 milyar dolar yatırımla genişleme projesini onayladılar bu yeni projeyle 260 milyon yolcu kapasitesine erişecek 400 uçak kapısına ve 5 yolcu pisti olacak. Dünya’nın en büyük havalimanı olmasıyla birlikte Dubai South bölgesinde de pahaların nasıl artacağını öngörebilirsiniz”

“DUBAİ YENİ GLOBAL MERKEZ OLACAK”

Dubai Havalimanı’nın genişletilmesiyle ilgili konuşan Dubai Buyruğu Pir Muhammed bin Raşid Al Maktum, yeni genişletme çalışmasıyla birlikte 260 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacağını ve dünyanın ne büyük havalimanı unvanına kavuşacağını söyledi. Al Maktoum, mevzuyla ilgili ayrıyeten şunları söyledi; Havaalanı 400 uçak kapısına konut sahipliği yapacak ve beş paralel piste sahip olacak. Havacılık kesiminde birinci defa yeni havacılık teknolojileri kullanılacak. Güney Dubai’deki havaalanının etrafına koca bir kent inşa ettiğimizde, bunu bir milyon kişilik konut talebi takip edecek. Lojistik ve hava nakliyeciliği dallarında dünyanın önde gelen şirketlerine konut sahipliği yapacak Gelecek kuşaklar için yeni bir proje inşa ediyor, çocuklarımızın ve onların çocuklarının daima ve istikrarlı gelişimini sağlıyoruz. Dubai dünyanın havaalanı, limanı, kentsel merkezi ve yeni global merkezi olacak.”

DUBAİ FİYAT EĞİLİMLERİ 2024 VE 2025’TE DE DEVAM EDECEK

2024 yılının birinci üç ayında Dubai’de nüfus 26 bin kişi artarken, yalnızca 6 bin 500 civarında yeni konut teslim edildi. Arz-talep dengesizliği daha da arttı. Bu hazır konut derdi, kiralık stok üzerinde dalgalanma tesiri yarattı ve kira fiyatlarında yıllık yüzde 22’lik bir artışa neden oldu. İkincil satışlar birinci çeyrekte düşmesine karşın, Ocak ve Mart ayları ortasında her gün birden fazla projenin başlatılmasıyla plan dışı pazar bunu ziyadesiyle telafi etti. Plan dışı satışlar artık Emirlik’teki tüm süreçlerin yüzde 58’ini oluşturuyor. Potansiyel alıcı sayısında yüzde 31’lik bir artışa yol açtı; daire ve villaların ortalama satış fiyatları sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 13 arttı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir