Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İş Bankası’ndan Süt Hayvancılığı Çalıştayı

İş Bankası’ndan Süt Hayvancılığı Çalıştayı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

 Çalıştayda; ülkemizdeki süt hayvancılığının geleceğine dair kısa ve uzun vadeli riskler, bu risklerin nasıl yönetilebileceği, süt hayvancılığının güvenliği ve sürdürülebilirliği için yapılması gereken teknolojik dönüşümler, atılması 

gereken adımlar ele alındı. 

 

Türkiye İş Bankası ile Alman finans kuruluşu Finance in Motion ve danışmanlık firması Frankfurt School ortasında tarım alanındaki faaliyetler için imzalanan sponsorluk mutabakatı kapsamında gerçekleştirilen “İmece Çalıştayları”nın üçüncüsü, “Süt Hayvancılığı” temasıyla Bursa’da düzenlendi. 

“Süt Hayvancılığının Geleceği” başlığı altında, “Geleceğimize Umut, Sürümüze Bereket” sloganı ile düzenlenen Çalıştay, süt ve damızlık hayvan birliklerini, sanayicileri, ilgili sivil toplum kuruluşlarını, kamu temsilcilerini, akademisyenleri ve girişimcileri bir ortaya getirdi. 

Ülkemizdeki süt hayvancılığının geleceğine dair kısa ve uzun vadeli riskler ile bu risklerin nasıl yönetilebileceği, süt hayvancılığının güvenliği ve sürdürülebilirliği için neler yapılması gerektiği, bu alanda muhtaçlık duyulan teknolojik dönüşümler ve atılması gereken adımların ele alındığı Çalıştayın sonuçları, bir rapor haline getirilerek kamuoyuna duyurulacak.  

“Çiğ süt arz ve talebinin güvenliği, sürdürülebilirliği kritik” 

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Fazilet, Çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, süt fiyat trendleri, artan yem ve işletme maliyetleri, Türkiye’nin süt hayvanı varlığı, tarım siyasetleri açısından çiğ süt arz ve talebinin güvenliği ve sürdürülebilirliğinin son yıllarda kritik mevzu başlıklarından biri haline geldiğini söyledi. Fazilet, beslenme ve toplum sıhhati açısından kıymetli bir besin eseri olan sütün çevresel, ekonomik, hijyenik koşulların yanı sıra teknolojik gelişimler, toplumsal tercihler başta olmak üzere pek çok farklı alanda risklere maruz kaldığının altını çizdi.  

Süt sanayisinin bilhassa 1970’lerden sonra büyük işletmelerin de bölüme dâhil olmasıyla gitgide gelişen eserlerini artık dünyaya da ihraç edebilen büyük ve çok katmanlı bir bölüme dönüştüğünü belirten Fazilet, 1 milyon civarında süt işletmesi bulunan Türkiye’nin dünyanın en büyük 8’inci, Avrupa’nın en büyük 3’üncü süt üreticisi olduğunu, 110’dan fazla ülkeye süt ve süt eserleri ihraç ettiğini aktardı. 

Sektördeki temel sorunlar… 

Sektörde karşılaşılan temel meselelere işaret eden Fazilet, bunların başta yem olmak üzere girdi fiyatlarındaki süratli artışlar, çiğ süt fiyatlarındaki belirsizlikler, desteklemelerdeki çeşitli aksaklıklar, finansmana dair yaşanan kasvetler, bilhassa aile işletmelerinin hem modernizasyon hem rekabet edebilme manasında kâfi düzeyde olmamaları, teknolojinin yetersiz kullanımı, hayvan sıhhatine ve hayvan refahına dair yanılgılı uygulamalar olduğunu söyledi.

İzlem Fazilet, “Biz tarım bankacılığı alanında her geçen yıl öze dokunan katkılar sunmak için büyük bir çabayla çalışıyoruz. Tarım, finans ve teknolojinin birlikte aktif kullanımı ile yalnızca uygun finansman şartları sunmakla yetinmiyor, teknolojiyi merkeze alarak daha az girdi kullanımı, daha yüksek randıman ve daha sürdürülebilir ziraî üretimi teşvik ediyoruz. Klâsik tarım bankacılığının yanı sıra dijitalleşme, inovatif bakış açısıyla tarım ve teknolojiyi buluşturma, tarım ve teknolojinin buluştuğu noktada ortaya çıkan finans gereksinimini en yanlışsız kanallarla ve metotlarla desteklemeye yönelik çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu. 

“Çözüm için tüm paydaşlar birlikte hareket etmeli, ortak tabanda buluşmalı”

Kurum olarak beşere, hayvana, toprağa saygılı ve tabiatla uyumlu üretim süreçlerini desteklemeyi önemsediklerini vurgulayan Fazilet, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu hassasiyetimiz çerçevesinde Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri ve Göstergeleri ile uyumlu konvansiyonel bankacılık işlerimizin yanı sıra tarımın teknoloji ve finansla çok daha fazla kesiştiği kesime mahsus yenilikçi tahliller üretme tarafındaki çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kesin ve sürdürülebilir tahlillerin bulunarak uygulanabilmesi, daha büyük adımlar atılabilmesi ve tarım kesimine kıymetli çıktılar sağlanabilmesi için tüm paydaşların birlikte hareket etmesini, ortak yerde buluşmasını gerekli görüyoruz. Bu hususta yalnızca bir banka olarak değil, ziraî paha zincirinin bir halkası ve ilgili tüm bölümlerin iş ortağı olarak dalı yeterli tanıyan, dinamiklerini çok yakından bilenlerle birlikte bilgimizi artırmayı, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık alanındaki üretim kıssasında yeni ve ümit verici sayfalar açmayı istiyoruz.”  

“Süt hayvancılığının sürdürülebilirliğinin tek yolu topraktan sofraya bütünleşik bir yaklaşım”

Çalıştaya sunumu ile katılan Frankfurt School of Business and Management Ziraî Saha Araştırmaları Küme Müdürü İbrahim Oğuz, süt hayvancılığını sürdürülebilir kılmanın tek yolunun topraktan sofraya bütünleşik bir yaklaşım ve kırmızı et bölümünü de kapsayacak halde dinamik planlama olduğuna işaret etti. Büyükbaş süt hayvancılığı konusunda başarılı devletlerin ortak özelliklerine de değinen Oğuz, dünyadaki ve ülkemizdeki mevcut meselelerin yanlışsız siyasetler ve uygulamalarla çözülebileceğine, dalın tüm paha zinciri paydaşlarının üretim odaklı “kazan – kazan” modeli ile konumlandırılmasının değerine vurgu yaptı. 

“Her fikir tarımın geleceğine dair umut ışığıdır”

Finance in Motion Yatırım Yöneticisi Oğuz Bardak da dünyada faaliyet gösterdikleri ülkelerde verdikleri hizmetleri aktararak, “Ortaya konulan her fikir, tarımın geleceğine dair umut ışığıdır. Tarım alanında bilhassa küçük işletmelerin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak ayrıyeten çok değerli. Gerek Türkiye’de gerekse etkin olduğumuz öbür ülkelerde tarım alanında bilhassa kırsal bölümü önceliklendiriyor, küçük işletmeleri destekleyerek finansmana erişimlerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir