Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. İrfan Güney’in Yeni Eseri ‘Ufuk Çizgisi’ Senfonik Kaydıyla Dikkat Çekiyor

İrfan Güney’in Yeni Eseri ‘Ufuk Çizgisi’ Senfonik Kaydıyla Dikkat Çekiyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

İrfan Güney’in yeni çalışması “Ufuk Çizgisi”, Senfonik bir eser olarak On Air Music Co. markasıyla yayımlandı.

Aynı vakitte akademisyen olan, bestekar Prof. Dr. İrfan Güney’in bu son yapıtına;  filarmoni orkestrasıyla müzik dünyamızın duayen isimlerinden Turhan Yükseler eşlik ediyor. Ülkemizin yetiştirdiği nadir müzik insanı Turhan Yükseler birebir vakitte yapıtın senfonik düzenlemesini de üstlenmiş.

İrfan Güney yapıtı ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Yeryüzü ile gökyüzünün birleştiği üzere bir göz yanılgısı olan ufuk çizgisi teorik bir kavramdır. Uçuş sırasında pilotların ve seyir halinde kaptanların inançlı seyahat yapabilmeleri için kabul ettikleri bir referanstır. Pilotlar uçakların kalkışında, uçuşunda ve inişinde ufuk çizgisini nirengi olarak alırlar. Kaptanlar da yapacakları seyahatte geminin pozisyonunu belirlemek ve inançlı bir halde seyir edebilmek için ufuk çizgisini dikkate alırlar.

Yaşam, insanların dünyada doğduğu anda başlayan ve hayatlarının sonuna kadar devam eden bir seyahattir. Bu seyahatin, insan olabilmenin temel kıymetleriyle örtüşebilmesi için, vicdani, ahlaki ve etik pahaların referans olarak alınabilmesi temeldir. İnsanların hayat seyahatlerinde vakit zaman durup yanlışsız yolda olup olmadıklarını bu temel kıymetlere bakarak değerlendirmeleri gerekir. Zira bu kıymetler de insanların yaşadıkları kendi dünyalarındaki ufuk çizgileridir.

Ufuk çizgisi isimli bestemde insanların hayat seyahatini bu referans kıymetlere nazaran sorgulatmayı amaçladım. Doğdukları günden bu vakte kadar yaşadıkları mühlet içinde yaptıklarını ve yapamadıklarını velhasıl hayat seyahatlerini değerlendirmelerini istedim…

Ve eklemek isterim ki; sanata ve sanatkarlara takviyelerini esirgemeyen On Air Music Co. takımına çok teşekkür ederim.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir