Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Innovation for Development (I4D) ve Hepsiburada partnerliğinde, ABD Büyükelçiliği Hibe Programı’nın katkısıyla hayata geçen “Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi” tamamlandı.

Innovation for Development (I4D) ve Hepsiburada partnerliğinde, ABD Büyükelçiliği Hibe Programı’nın katkısıyla hayata geçen “Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi” tamamlandı.

gelenekselhaber gelenekselhaber -
5 0

Innovation for Development (I4D) ve Hepsiburada’nın 2020 yılından bu yana bayan kooperatifleri ve bayan girişimcileri desteklemek üzere hayata geçirdiği projelerin dördüncüsü “Dijital Çağda Güçlü Bayanlar Projesi”nin kapanış toplantısı, projenin partnerleri ve yararlanacılarının iştirakiyle 27 Nisan 2023’te gerçekleşti.

Göksemin Gökalp Özdemir’in sunumuyla ABD İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Fleur Cowan, Hepsiburada Kurumsal İrtibat Yöneticisi Cem Tanır ve I4D Direktörü Doğan Çelik’in yaptığı açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda “Dijital Çağda Güçlü Bayanlar Projesi”nde gerçekleştirilen faaliyetler, proje kapsamında hazırlanan rapor ve bayan kooperatifi ve bayan teşebbüsçüler için hazırlanan görüntüler paylaşıldı.

Bu projeyle bir arada, şimdiye kadar 76 kadın kooperatifi ve 1400 üretici bayana ulaşan projelerde, 150 saat eğitim, 900 saat mentorluk hizmeti verildi. Dijital Çağda Güçlü Bayanlar Projesi’nin tamamlanmasıyla bayan kooperatifleri ve girişimcilere toplamda 12 milyon liralık kapsamlı bir yarar paketi sunulmuş oluyor. 

“Dijital Çağda Güçlü Bayanlar Projesi”, Türkiye’de faaliyet gösteren ve mülteci ortaklığı da bulunan 20 bayan kooperatifi ve girişimcinin dijitalleştirerek Hepsiburada platformu üzerinden tüketicilerle buluşturdu. Bayanların ekonomik güçlenmesinde bayan girişimciliğinin rolüne dikkat çeken proje kapsamında 20 bayan kooperatifi ve 250 bayan girişimci toplamda 30 saatlik kapsamlı bir eğitim ve 250 saatlik mentorluk desteğinin yanı sıra Hepsiburada bayan girişimci dayanaklarından ve proje için belirlenecek ek takviye paketinden (süresiz kurul indirimi, süresiz ücretsiz kargo hizmeti, 500 adet eserin fiyatsız fotoğraf çekimi, reklam ve tasarım desteği gibi…) yararlandı.

Ayrıca, proje kapsamındaki rapor çalışmasında bayan dostu satın alma pratikleri araştırılarak, bayan kooperatifleri ve girişimcilerin başta dijitalleşme olmak üzere farklı satış modelleri ve bu kapsamda yaşadıkları zorluklar incelendi.

Projenin kapanış toplantısına katılan ABD İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Fleur Cowan,

“ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’nin farklı yerlerinde bayanların yönettiği küçük işletmeleri destekleyerek e-ticaret hünerlerini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere I4D ile iş birliği yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri, girişimcileri ve bir yaratıcılık ve büyüme dinamosu olarak girişimciliği desteklemekte bir dünya başkanı pozisyonundadır. Ticaret ve istihdam yaratma, sağlıklı bir iktisadın temeli olmanın yanı sıra, ABD’nin esas önceliklerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye, her iki ülkede de refah düzeyini yükseltmek için ikili ticareti arttırmaya yönelik çalışmalarına devam etmektedir.” dedi. 

Hepsiburada Kurumsal Bağlantı Yöneticisi Cem Tanır, 

“Hepsiburada olarak I4D’un destekçisi olmaktan ve birlikte gerçekleştirdiğimiz dördüncü proje olan “Dijital Çağda Güçlü Bayanlar Projesi” ile Türkiye’de bayan girişimcilere verdiğimiz takviyesi büyütmekten ötürü memnunuz. 2017 yılından bu yana “Girişimci Bayanlara Teknoloji Gücü” (GKTG) programıyla 42 binden fazla teşebbüsçü bayan, 220 bayan kooperatifi Hepsiburada platformunda yer aldı. Bugüne kadar 31 milyondan fazla bayan teşebbüsçü eseri satışa sunuldu. E-ticarette yer almak isteyen bayanları destekleyen birinci e-ticaret markası olarak, geçen 6 yıllık süreçte, binlerce bayanın markalarını büyütmelerine, istihdama katkı sağlamalarına takviye olarak elde ettikleri muvaffakiyetleri izlemekten gurur duruyoruz. 

“Dijital Çağda Güçlü Bayanlar Projesi” ile birlikte bugüne kadar dayanak verdiğimiz teşebbüsçü bayanlar ve bayan kooperatiflerine yüzlercesi daha eklendi. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz aktiflikte projenin sonuçlarından ve proje iştirakçilerinin paylaştıkları tecrübelerden, projenin sağladığı yararlar sayesinde teşebbüsçü bayanlar ve bayan kooperatiflerinin e-ticarette de güçlenerek ülkemize katma kıymet yaratacağını ve Hepsiburada olarak yanlışsız bir projeye imza attığımızı anlıyoruz.” dedi.

I4D Direktörü Doğan Çelik, 

“Ekonomik refahı artırmak, dijital iktisadın açığa çıkardığı avantajları ve yenilikçi uygulamaları bayanlar, gençler ve mülteciler için özel dal ve paydaşlarımız ile birlikte yaygınlaştırmak önceliklerimizin başında geliyor. Bu hoş iş birliği ile ilham verici bayan girişimcilerin öyküsünü memleketin her köşesinden girişimcilik serüvenine atılacak teşebbüsçü bayanların hanesine taşımaya niyetliyiz. Bu niyeti ete kemiğe büründürmemize katkı sağlayan proje ortaklarımız Amerika Büyükelçiliği ve Hepsiburada’ya minnetarlığımızı bu vesile ile bir kere daha teşekkür ediyoruz.” dedi.

2022 yılının Ağustos ayında başlayan “Dijital Çağda Güçlü Bayanlar Projesi”, 2023 Ocak ayı sonunda tamamlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir