Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İlişkide boşa kürek çekiyorsanız ‘Breadcrumbing’e uğruyor olabilirsiniz! Bir bağlanma manipülasyonu: Breadcrumbing ve duygusal istismar…

İlişkide boşa kürek çekiyorsanız ‘Breadcrumbing’e uğruyor olabilirsiniz! Bir bağlanma manipülasyonu: Breadcrumbing ve duygusal istismar…

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Breadcrumbing’e maruz kalındığını anlamanın mümkün olduğunu söz eden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “İlişkilerde boşa kürek çekiyor, ne yaparsanız yapın bir yere varamıyormuşsunuz üzere hissediyorsanız, Breadcrumbing’e uğruyor olabilirsiniz.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, ‘ekmek kırıntısı’ manasına gelen bir manipülasyon tekniği olan ‘Breadcrumbing’ konusunu kıymetlendirdi.

‘Breadcrumbing’ duygusal bir manipülasyon tekniği

Günümüz bağlantılarında flört şiddeti başlığı altında ele alınan Love bombing (sevgi bombardımanı),  Gaslighting (kişinin akıl sıhhatini ve iradesini sorgulatma) ve Ghosting (hayalet olma) ile bir başka tabirin de Breadcrumbing hakkında bilgi veren Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, günümüz ilgilerinde sıkça karşılaşılan bir durum olan “Breadcrumbing” isimli duygusal manipülasyon tekniğinin, bağlantılarda karmaşık hislere ve travmatik tesirlere yol açabildiğini söyledi.

Ne yaparsanız yapın bir yere varamıyor musunuz?

Aslında ‘ekmek kırıntısı’ manasına gelen bu manipülasyon tekniğinin, partneri daima bir ortada tutarak alakayı sürdürme gayreti gösteren lakin gerçek bir bağ oluşturmayan şahıslar tarafından kullanıldığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Bu teknik kişinin vakitle romantik münasebete girememesini ve girse bile keyifli olamayacağını, eksiğin, yanılgının daima kendisinde olacağını düşündüren bir manipülasyon tekniği. Bağlantılarda boşa kürek çekiyor, ne yaparsanız yapın bir yere varamıyormuşsunuz üzere hissediyorsanız, Breadcrumbing’e uğruyor olabilirsiniz.” dedi.

‘Bağlanma stilleri’ devreye giriyor…

“Kişiler Breadcrumbing’e maruz kalırken birden fazla vakit bunu anlamayabilirler.” diyen Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, şöyle devam etti:

“Burada biz psikologların bağlantılarda çokça ele aldığı bir husus olan ‘bağlanma stilleri’ devreye giriyor. Şayet ‘kaygılı bağlanma stiline’ sahip iseniz, ‘kaçıngan bağlanma stiline’ sahip bir bireye çekilme ihtimaliniz çok daha yüksek olabilir. Bu türlü durumlarda ise telaşlı bağlanma tarzına sahip olan kişi kaçıngan olan kişinin gösterip geri aldığı ilgiye bile razı olabiliyor. 

Yedekte tutulan bireyde öz hürmette azalma oluyor

Tam da bu noktada duygusal manipülasyon olan Breadcrumbing devreye giriyor. Breadcrumbing’de bağlantı olmasın fakat ‘yedekte partner’ bulunsun ister manipülasyonu uygulayan kişi. Daima olarak yedekte tutulan şahısta ise; öz hürmette azalma, daima yanlışlı hissetme, bir şeyleri yanlış yapıyor hissi, münasebet kurma marifeti olmadığını düşünme, yetersizlik hisleri, kendini beğenmeme, kendine şefkat göstermeme, değersizlik hisleri görülebilir.”

Breadcrumbing’e maruz kaldığınızı nasıl anlarsınız?

Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, Breadcrumbing’e maruz kalındığını anlamak için şu bilgileri verdi:

“Bir sorun yaşadığınızda hatalı, abartan, yanlış düşünen sizsinizdir. Tutarsız irtibatta kalır. Alakasız iletiler atar, birçok soğuk birçok yakındır, algınızı bozar. Ayrılık kararı aldığınızda ya da siz kendinizi alakada hissettiğinizde ‘ne ilişkisi’ diyebilir. Size daima olarak kendinizden kuşku ettirir. Sizi arafta bırakır. Bir sorununuz olduğunda değersiz, bedelsiz görebilir. Çok yakın hissedersiniz, daima telefonun ucundadır, lakin vakit geçirmek istediğinizde yok olabilir. 

Tüm bu manipülasyonlar sizi kısa vadede etkilemiyor üzere gelebilir, fakat uzun vadede travmatik tesirler bırakabilir. Manipülasyon tesiri gelecek alakalarınızı de etkileyebilir. Bireyde çaresizlik, ümitsizlik ve birçok psikiyatrik hastalığı tetikleyebilir. Bu türlü bir döngüde olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle bir ruh sıhhati uzmanından takviye almalısınız.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir