İleri Yaş Egzersiz Programıyla güvenli yaşlanma

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi fiziki ve zihni bütünlüğü olan, öz bakım muhtaçlıklarını karşılayabilen, yaş almış bireylere toplumsal ve şahsî gelişim takviyesi hizmeti sunmak gayesiyle faaliyetler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu hizmetlerden biri olan ‘Hayatın İçindeyim Projesi’ Sağlıklı Ömür Kulübü içerisinde ileri yaş idmanı ve sağlıklı yaş alma eğitimleri veriliyor.

4 HAFTA SÜRECEK

İzmit Sekapark ve Darıca Millet Bahçesinde gerçekleşen program dört hafta sürecek. Hayatın İçindeyim Projesi Sağlıklı Ömür Kulübü içerisinde yaş almış bireylerin katıldığı programın 1. haftasında Büyükşehir Belediyesi Anne Kent Fizyoterapisti eşliğinde beden ve duruş taraması, eğitim ve antrenman; 2. hafta Büyükşehir Belediyesi Anne Kent Diyetisyeni tarafından Sağlıklı Beslenme teklifleri ve antrenman; 3. hafta hafızanın güçlenmesinde büyük değer taşıyan, Türk zekâ ve strateji oyunu mangala ve bulmaca tipinden oyunların oynanması ve idman; son haftada ise sanatsal atölye çalışmaları ve idman planlaması yapıldı.

 

‘’EŞİMLE KATILDIM ÇOK ŞAD KALDIM’’

Büyükşehir’in hazırlamış olduğu yaş almış beyefendilere ve bayanlara yapılan spor aktifliğine eşi Hüseyin Beyefendi ile katıldığını tabir eden Münire Türkücüoğlu, ‘’Çok şad kaldım. Hatta kimi arkadaşlarımı da davet ettim. Onlar da geldiler. Çok hoş bir tertip. Grup de hoş, beşerlerle tek tek ilgileniyorlar. Devamını diliyoruz’’ dedi. Beden taramasının da yapıldığını aktaran Türkücüoğlu, ‘’Beylerin ve bayanların bedenindeki yağ oranı, kas oranı, kilosu, uzunluğunu bile taramadan geçirdiler. Bizleri ayrıyeten mutlu etti. Çok verimliydi. Çok teşekkür ediyorum’’ sözünü kullandı.

 

‘’EVE GİDİNCE BİREBİRİ YAPIYORUM’’

İleri yaş antrenmanlarına iştirak sağlayan İrfan Günay de, ‘’Yağlarımız eriyor, ölçümler yapıldı ve sonuçların olağan olduğunu söylediler. Bu beni çok keyifli etti. İlginiz ayrıyeten beni çok şad etti. 74 yaşına geldim. En çok bedel verdiğim bana gösterilen sevgi, hürmet. Karşılığını da vermeyi çalışıyorum. İdmanın yanında burada eğitim de alıyoruz ufkumuz gelişiyor.  Antrenmanları öğreniyoruz ve meskene gidince birebiri yapıyorum. Çok keyifli oluyorum.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesine göstermiş oldukları muhabbet için çok teşekkür ederim’’ formunda konuştu.  

 

GÜVENLİ YAŞLANIN!

İleri yaşa bağlı olarak yaşlılarda bir grup fizyolojik değişiklikler meydana geliyor. Bu değişiklikler bireyin günlük ömrünü, çalışma hayatını, bağımlılık durumunu ve etrafı ile olan bağlantısını etkiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü yaş almış vatandaşlara akademisyenlerin sunumu ile söyleşiler, ileri yaş idmanları, sağlıklı yaş alma ve sosyokültürel faaliyetler gerçekleştiriyor.

 

HAYATIN İÇİNDEYİM PROJESİ

Sağlık ve Toplumsal Hizmetler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren “Hayatın İçindeyim” projesi ile yaş almış vatandaşların toplumsal hayattan kopmadan keyifli vakit geçirebilecekleri etkinlikler düzenleniyor. Etkin ve keyifli yaş almalarını sağlamak emeliyle başlatılan “Hayatın İçindeyim” projesine yer alan faaliyetlerden faydalanmak için ebelediye.kocaeli.bel.tr/SosyalHizmetler/HayatinIcinden adresinden müracaat yapılabilir veya Büyükşehir Belediyesine ilişkin 153 Davet Merkezinden bahis ile ilgili ayrıntılı bilgi alınabilir.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*