Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İlaçları zamanında ve uygun şekilde kullanmak hayati önem taşıyor! İlaçları zamanından önce bırakmayın!

İlaçları zamanında ve uygun şekilde kullanmak hayati önem taşıyor! İlaçları zamanından önce bırakmayın!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Doktora muayene olduktan sonra verilen ilaçların vaktinde ve uygun biçimde kullanılmasının değerini vurgulayan uzmanlar, ilaçların belirlenen müddette kullanılmamasının, direnç gelişimine ve hastalığın alevlenmesine neden olabileceği ihtarında bulunuyor.

Ülkemizde bilinçsiz ilaç kullanımının çok fazla olduğunu, çok sayıda antibiyotik, ağrı kesici ve mide esirgeyici ilacın bilinçsizce kullanıldığını ve bunun sonucunda birtakım yan tesirler ortaya çıktığını lisana getiren Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “İlaçlar kimyasal hususlardır. Kimyasal unsurlarla zehir ortasındaki çizgiyi belirleyen nokta ise ilaçların kullanma dozu ve biçimidir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, ilaç kullanımında yanlışsız bilinen yanlışları anlattı. 

“Doktorun verdiği ilaçlar uygun ve vaktinde kullanmalı”

Prof. Dr. Aytaç Atamer, kişilerin doktora muayene olduktan sonra verilen ilaçları uygun ve vaktinde kullanması gerektiğini kaydederek, “Çünkü her ilacın bir kullanma mühleti vardır. Örneğin bir enfeksiyon hastalığına karşı verilen ilacı hasta kendisini âlâ hissettiği vakit keserse o an güzelleşebilir ancak antibiyotiklere karşı bir direnç geliştirir. Buna bağlı olarak da sonrasında hastalık daha da alevlenebilir. Bu nedenle ilaçları vaktinden evvel bırakmak uygun değildir. Kullanılan ilaçlar ve hastalığa nazaran ilaçları vaktinde kullanmak gerekir. Bilhassa enfeksiyon hastalıklarına verilen ilaç vaktinden evvel bırakılırsa o an için rahatlamakla birlikte daha sonrası için antibiyotik direnci gelişmekte ve tıpkı hastalıklara karşı daha güçlü antibiyotiklere geçmek durumunda kalınabilir.” dedi. 

 “Eğer ilaçlar erken kesilirse hastalık iyileşmemekle bir arada kronikleşiyor”

Antibiyotikler, ağrı kesiciler yahut kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yarıda kesilmemesi gerektiğini söz eden Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Eğer erken kesilirse hastalık iyileşmemekle bir arada kronikleşiyor.” halinde konuştu.

İnsanlar çoklukla tabip tavsiyesinden fazla komşusunun tavsiyesine nazaran ilaç aldığını da söyleyen Prof. Dr. Aytaç Atamer, “İlaçlar her şahsa farklı tesir göstermektedir. Kişinin kullandığı ilaç kendisine hastır. Bu nedenle komşuları ya da çevreyi dinlemek yerine doktorları dinlemek gerekmektedir. Ülkemizde de bilinçsiz ilaç kullanımı çok fazladır. Çok sayıda antibiyotik, ağrı kesici ve mide hami ilaçlar bilinçsizce kullanılmakta ve bunun sonucunda birtakım yan tesirler ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak ilaçlar kimyasal unsurlardır. Kimyasal hususlarla zehir ortasındaki çizgiyi belirleyen nokta ise ilaçların kullanma dozu ve biçimidir.” dedi. 

“Antibiyotik direnci olan durumlarda vefata kadar uzanan bir direnç kelam konusu olabiliyor”

Özellikle antibiyotik konusunda kıymetli bir sorun yaşandığını lisana getiren Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Çünkü ilaç şirketleri yeni antibiyotikler geliştirmemektedir. Bu nedenle antibiyotik direnci olan durumlarda mevte kadar uzanan bir direnç kelam konusu olabilmektedir. Şahısların ağır antibiyotik kullanması ileride tahminen de ağır bakım şartlarına neden olan bir hastalığa düştüğünde antibiyotik direnci yüzünden hayatta kalma talihleri da azalabilir.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir